ការស្រាវជ្រាវរកឃើញថា ពេលមានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត យុវវ័យ​មិន​ហ៊ានទៅ​រកសេវាពិគ្រោះ ព្រោះខ្លាចមានការមាក់ងាយ
កត្តាដែលបង្កភាពស្មុគស្មាញដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវវ័យមានច្រើនប្រភេទ និងច្រើនទម្រង់អាស្រ័យលើស្ថានភាពដែលពួកគេរស់នៅ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ តាមរយៈ​ការធ្វើការងារ និង​ស្រាវជ្រាវ​របស់អ្នកជំនាញបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត​បានរកឃើញថា នៅពេលមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត យុវវ័យ​មិន​ហ៊ានទៅ​រកសេវាពិគ្រោះ ព្រោះខ្លាចមានការមាក់ងាយ ដែលជាកត្តាធ្វើ​ឱ្យ​បញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវវ័យ​កាន់តែមានភាពស្មុគស្មាញ។
លោក ប៉ាត ពុទ្ធិ អ្នកសម្របសម្រួលសេវាផ្លូវចិត្ត ការបណ្តុះបណ្តាលនិងការស្រាវជ្រាវ  នៃ Center for Child and adolescent mental health (CCAMH – Cambodia) បានលើកឡើងក្នុង​កម្មវិធីទិវាសុខភាពផ្លូវចិត្តពិភពលោក២០២៤ថា តាមរយៈការធ្វើការងារជាមួយ​យុវវ័យ​នាពេលកន្លងមក គេបានរកឃើញថា យុវវ័យបានជួបប្រទះបញ្ហាមួយចំនួនកំឡុង​ការវិវឌ្ឍន៍ពីកុមារភាពរហូតដល់ពេញវ័យពាក់ព័ន្ធរូបរាងកាយ ចំណេះដឹង ការអភិវឌ្ឍពុទ្ធិ បញ្ហា​ប្រឈមនឹងផ្លូវចិត្ត ជាពិសេសទាក់ទងនឹងអាការថប់បារម្ភ ការធ្វើអត្តឃាត និងការធ្វើបាបខ្លួនឯង។
ក្នុងនោះ បទពិសោធន៍មិនល្អពីកុមារភាពមួយចំនួន ទាក់ទងសម្ពាធផ្លូវចិត្ត បញ្ហាផ្ទាល់ខ្លួន បញ្ហាពីក្រុមគ្រួសារ ឬក៏សង្គម ក៏​បានធ្វើឱ្យបះពាល់ដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវវ័យ និងដក់ជាប់ចំពោះពួកគេ ក្នុងរយៈពេលវែង។
តាមទិន្នន័យសុខភាពផ្លូវចិត្តជាសាកល គេបានរកឃើញថា ១០ ទៅ ២០ ភាគរយ នៃយុវវ័យមានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត ហើយការធ្លាក់ទឹកចិត្ត និងថប់បារម្ភមានអត្រាខ្ពស់ជាងគេ។ ចំណែក​ឯ ការធ្វើអត្តឃាតជាមូលហេតុចំបងទី៣ ដែលធ្វើឱ្យយុវវ័យបាត់បងជីវិត។ រួមទាំងឧបសគ្គ ភាពអាម៉ាស់មុខ និងកង្វះសេវាសុខភាពផ្លូវចិត្ត។