យុវជនជិត៦ម៉ឺននាក់ពីកម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល ១,៥លាននាក់ កំពុងចុះហាត់ការ និង​ទទួលបានការងារធ្វើ
ចាប់តាំងពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់ កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៣ រហូត​មក​ដល់​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៤នេះ មានយុវជនជិត៦ម៉ឺននាក់​បាន​ចុះឈ្មោះចូលសិក្សា​ជំនាញ ហើយ​ក្នុងនោះពួកគេ​មួយ​ចំនួនធំ​កំពុង​ចុះ​ហាត់ការ និង​ខ្លះ​ទទួលបានការងារ​ធ្វើជា​បន្តបន្ទាប់ ក្រោយបញ្ចប់ការ​សិក្សា។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងចំណោម​សិស្ស​ដែល​បាន​ចុះឈ្មោះ​ចូលរៀនជំនាញជិត ៦ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះសិស្ស​ដែល​កំពុងរៀន​​​មានចំនួនជាង ២៣០០០នាក់ និង​សិស្ស​ដែល​បាន​បញ្ចប់ការ​សិក្សា​សរុបមានចំនួន ៧១០០នាក់ ខណៈ​សិស្ស​កំពុងចុះហាត់ការនៅតាមសហគ្រាសនានា​មានចំនួនជិត៣ម៉ឺននាក់។
លោក សេក សុជាតិ អ្នកប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកផ្នត់គំនិត និង​ការស្រាវជ្រាវ មានប្រសាសន៍សាទរ ដោយថា នេះគឺជាការ​ចាប់ផ្តើម​ដ៏ល្អ តែ​សម្រាប់ឆ្នាំជាបន្តបន្ទាប់ទៀត លោក​យល់ថា ក្រសួងការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គួរដាក់ចេញ​នូវយន្ត​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ឱ្យ​គ្រប់គោលដៅ ទើបអាចឈានទៅសម្រេចគោលនយោបាយ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ដល់យុវជន ១,៥លាននាក់ ក្នុងរយៈពេល​៥ឆ្នាំ ដើម្បីឈានទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ឱ្យ​ក្លាយជា​ប្រទេស​មានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់​នាឆ្នាំ២០៣០ និង​ក្លាយជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៥០។
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ​រាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា​ និង​ជាអ្នកវិភាគសង្គម​មើលឃើញថា តួលេខនៃការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន មក​ពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់​រយៈ​ពេល​ជិត​១ឆ្នាំមកនេះ ទោះនៅមានចំនួនតិចតួច តែគឺជា​វឌ្ឍនភាព​ល្អមួយ​សម្រាប់​យុវជន​កម្ពុជា ក៏​ដូចជា​សម្រាប់សង្គមទាំងមូល ព្រោះការ​ប្រកាស​ដាក់ចេញ​នូវគោលនយោបាយ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​នីតិកាលទី៧ ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ដល់យុវជន ដែលជា​កម្លាំង​ចលករក្នុងការ​ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ចសង្គមកំពុងដើរទៅមុខ។ ជាមួយគ្នានេះ លោកបណ្ឌិត ក៏​លើកទឹកចិត្តឱ្យ​មានការ​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបន្តទៀត ដោយផ្អែក​ទៅលើគុណភាព​ប្រាកដនិយម ពោលគឺយុវជន​ដែលទទួលបាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាល ពួកគេ​អាច​ទៅបង្កើតមុខរបរ ឬ​អាច​ទៅ​ធ្វើ​ការបាន ដែលនេះគឺជា​ជោគជ័យពិតប្រាកដរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​នៅ​ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាល។
វិស័យ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ត្រូវ​ចាត់ទុកថា បាននិងកំពុងចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម​លើ​ការ​ផលិតមូលធន​មនុស្ស និង​អភិវឌ្ឍកម្លាំង​ពលកម្ម​ឱ្យ​មានជំនាញ ចំណេះដឹង សមត្ថភាព ការ​ប្រកួតប្រជែង​ខ្ពស់ មានភាពធន់ បត់បែន អាចឆ្លើយតបតាមតម្រូវការនៃការវិវត្តយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃមូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ច ឧស្សាហកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដោយធានាថា «ពលរដ្ឋម្នាក់មានជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត»។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមប្រសាសន៍ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់​ឆ្នាំនេះ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១,៥លាននាក់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល មិនទាន់បញ្ចប់ទេ ដោយវគ្គសិក្សា​បន្ទាប់គ្រោងនឹងចាប់ផ្តើម​នៅ​ដើមខែតុលាខាងមុខ ។ ឯកឧត្តមបានអំពាវនាវដល់យុវជនដែលមិនទាន់បានចុះឈ្មោះ ចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស សូមរួសរាន់មកចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ នៅវិទ្យាស្ថានដែលនៅក្បែរមូលដ្ឋានរបស់ខ្លួន ខណៈយុវជនដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ នៅតែទទួលការរៀនជំនាញដោយឥតគិតថ្លៃ និងថែមទាំងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភផងដែរ៕