នាយករដ្ឋមន្រ្តី ៖ ចំនួនកើនឡើងនៃអ្នក​​ដាក់ពាក្យប្រឡងធ្វើមន្រ្តី បញ្ជាក់ពីការជឿទុកចិត្ត​ទៅលើប្រព័ន្ធប្រឡងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល
ការកើនឡើង​យ៉ាងច្រើន នៃអ្នក​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង នៅ​ពេល​មានការ​ជ្រើសរើស​មន្រ្តីរាជការ​ម្តងៗ ត្រូវ​បានសម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា លើក​ឡើងថា វាបានបញ្ជាក់ពី​ការ​ជឿទុកចិត្ត​ទៅ​លើ​ប្រព័ន្ធរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ ប្រកប​ដោយ​សុក្រឹត្យភាព។
ក្នុងពិធីបិទវគ្គឆ្នាំ​២០២៣ និង​បើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាល​ឆ្នាំ​២០២៤ របស់សាលា​ភូមិន្ទរដ្ឋបាល នាព្រឹក​ថ្ងៃទី១០ មិថុនា សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍ថា នៅអាណត្តិទី៧នេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានរៀបចំ​ការ​ប្រឡង​ជ្រើសរើស​មន្រ្តី​សរុប​ចំនួន៦វគ្គរួមមកហើយ និង​កំពុងត្រៀម​ប្រឡង១វគ្គទៀត ដែលជាវគ្គទី៧ នៅពេលខាងមុខឆាប់ៗនេះ។ សម្តេចធិបតីបន្តថា ការប្រឡងវគ្គទី១ គឺប្រឡង​ជ្រើស​រើស​មន្រ្តីកសិកម្ម នៅ​ឆ្នាំ​២០២៣ ដោយ​រើសមន្រ្តីចំនួនត្រឹម​តែ ២៥០នាក់ ប៉ុន្តែអ្នក​ដាក់ពាក្យ​មាន​រហូត​ដល់ ១២៧០០នាក់ ហើយ​ចម្រាញ់​នៅ​ត្រឹម ៣៣០០នាក់។ ចំណែក​ការ​ប្រឡង​វគ្គទី៦ ដែល​ជា​ការប្រឡង​ជ្រើសរើស​គ្រូបង្រៀន​អនុវិទ្យាល័យ គឺមានអ្នក​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​រហូត​ដល់ទៅ ៥១ ៨៤៩នាក់ ហើយ​អ្នក​ដែលមានសិទ្ធិប្រឡង​គឺមាន​ចំនួនជាង ៣៣ ០០០នាក់ ខណៈតម្រូវការ គឺមានត្រឹមតែ ៤៤១នាក់ប៉ុណ្ណោះ។ ហើយសម្រាប់ការ​ប្រឡង​វគ្គទី៧នាពេលខាងមុខ គឺការប្រឡងជ្រើសរើស​គ្រូបឋមសិក្សា គឺមានអ្នកដាក់ពាក្យរហូតដល់ ៦៧០០០នាក់ និងត្រូវបានចម្រាញ់​នៅ​ត្រឹម ៣៨០០០នាក់ ខណៈ​ក្រសួងជ្រើសរើស​ត្រឹមតែ ១៣៤៧នាក់។
តាមរយៈទិន្នន័យ នៃអ្នក​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​នេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានធ្វើការ​កត់សម្គាល់ថា មនុស្សកាន់តែច្រើន​ឡើងបានដាក់ពាក្យ​ប្រឡង ដែលបញ្ជាក់ពីការជឿទុកចិត្ត​ទៅ​លើប្រព័ន្ធប្រឡងជ្រើសរើស​មន្រ្តី ដែលផ្អែក​ទៅលើ គុណាធិបតេយ្យ យុត្តិធម៌ សុក្រឹត្យភាព បរិយាបន ពោលគឺ អ្នកចេះ គឺជាប់ដោយមោទនៈភាព ហើយ​អ្នក​ដែលមិនជាប់ គឺមិនជាប់ដោយអស់ចិត្ត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្តេចធិបតីក៏​មិន​ភ្លេច​រំលេចទេថា សម្រាប់កិច្ច​ការ​មួយនេះ ​គឺមិន​មែនកើតឡើង​ដោយ​ភាពចៃដន្យ​នោះទេ ពោលគឺវាអាចកើតឡើងដោយឆន្ទៈ ការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់​របស់ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្រ្តីអនុវត្តន៍ នៃគណៈកម្មការ​ប្រឡង និង​ក្រសួងស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ នៅ​ក្នុង​ការ​អនុវត្តកិច្ច​ការ​ដោយហ្មត់ចត់​របស់គណៈកម្មការតាក់តែង និង​គ្រប់គ្រងវិញ្ញាសា។ ក្នុងនោះ​សម្តេចធិបតី​ក៏​បានអំពាវនាវ​ដល់​គណៈកម្មការ និង​បងប្អូនទាំងអស់ សូម​ចូលរួម​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​បង្កើន​សុក្រឹត្យភាព និង​ធានាសុក្រឹត្យភាព ដើម្បីធានា​នូវ​ភាពជឿជាក់ ធានា​បាននូវ​សមត្ថភាព​របស់​មន្រ្តី។
សម័យឥឡូវ​មិន​មែន​សម័យ​ដែលប្រឡង​មិន​ជាប់​មន្រ្តីដាច់ពោះនោះទេ យើងមានជម្រើសផ្សេងច្រើននៅក្នុងការងារ ។ អញ្ចឹងត្រូវធ្វើយ៉ាងម៉េចរួមគ្នា​ឱ្យប្រព័ន្ធមួយនេះជោគជ័យ។ ហើយ​ជាពិសេស​សុំការចូលរួមពីបេក្ខជន និងក្រុមគ្រួសារតែម្តង…
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចធិបតី ក៏​បានធ្វើការ​ព្រមានផងដែរ ដោយថា មន្រ្តីដែលចូលបម្រើរដ្ឋ គឺត្រូវ​វិនិយោគ​កម្លាំង​ចិត្ត កម្លាំងកាយ ខិតខំ​ប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ ដោយ​មិន​ត្រូវ​វិនិយោគរកខ្សែ រកថវិកាដើម្បីសូកប៉ាន់នោះទេ ។ សរុបជារួម សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ការខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ធានា​ដើម្បីសុក្រឹត្យភាព និង​ភាពត្រឹមត្រូវ​នៅពេលប្រឡង ជាកិច្ច​ការ​ធំ​សម្រាប់ការ​ផ្តល់​ការ​លើកទឹកចិត្ត​ដល់កូនខ្មែរ ដែលចង់ក្លាយ​ទៅជា​មន្រ្តី​បម្រើរាស្រ្ត៕