ជំនាញជួសជុលរថយន្ត ផ្លាស់ប្តូរ​ជីវិត​លោក ផុន ប៉ាវ ពីកូនកសិករមានជីវភាពខ្វះខាត ក្លាយជា​ម្ចាស់យានដ្ឋាន
លោក ផុន ប៉ាវ អាយុ​២៩ឆ្នាំ បច្ចុប្បន្ន​គឺជាម្ចាស់យានដ្ឋានជួសជុលរថយន្ត​មួយ​កន្លែង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​ខ្មែរ​លើ សង្កាត់គោករការ ខណ្ឌព្រែកព្នៅ ។ យុវជន​ដែលមក​ពីខេត្តតាកែវរូបនេះ បានផ្លាស់ប្តូរជីវភាពយ៉ាងឆាប់រហ័ស​ ក្រោយពីលោកបានរៀនជំនាញបច្ចេកទេសជួលជុលយានយន្ត ពីវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេស​កម្ពុជា (NPIC) និងបានធ្វើការ​ឱ្យ​គេ​អស់មួយ​រយៈធំដើម្បីយកបទពិសោធន៍។
លោក ប៉ាវ បានរៀបរាប់ថា កាលពីមុនគ្រួសាររបស់លោកពឹងផ្អែក​ទៅលើកសិកម្មទាំងស្រុង ​ធ្វើស្រែម្តង សម្រាប់ការចំណាយពេញមួយឆ្នាំ ដោយ​គ្រានោះ​ជីវភាពមិនជាគាប់ប្រសើរប៉ុន្មានទេ។ លោកបានចាកចេញពីស្រុកកំណើត ហើយ​លោកបានជ្រើសរើសចូលរៀនជំនាញនៅ​សាលា NPIC ហើយ​បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សា លោកក៏​បានចេញទៅធ្វើការ​ឱ្យគេដើម្បីយកបទពិសោធន៍ រហូត​ដល់សន្សំបានដើមទុនខ្លះបើកយានដ្ឋានខ្លួនឯង។ លោកថា ជំនាញបច្ចេកទេស​បានផ្លាស់ប្តូរជីវិតរបស់លោកជាខ្លាំង ជាពិសេស​អាច​ឱ្យ​លោក​រក​ចំណូល​បានជាប្រចាំ។
គ្រួសារខ្ញុំនៅតែធ្វើកសិកម្ម តែគាត់មិនសូវពឹងខ្លាំងលើកសិកម្មដូចពីមុនទេ។ តាំងពីខ្ញុំបើកយានដ្ឋាននេះមកជាទូទៅវាអត់ស្ងាត់ទេ គឺមានភ្ញៀវរហូត ចំណូលមានរាល់ថ្ងៃគ្រាន់តែតិច ឬច្រើន
លោក ផុន ប៉ាវ ម្ចាស់យានដ្ឋាន ប៉ាវ ប៉ាវ
ទន្ទឹមនេះ លោក ផុន ប៉ាវ បានគូសបញ្ជាក់ដែរថា សង្គមបច្ចុប្បន្នត្រូវការអ្នកមានជំនាញច្បាស់លាស់ ដូច្នេះការមាន​ជំនាញណាមួយក៏ដោយ គឺសុទ្ធតែសំខាន់សម្រាប់ជីវិតមនុស្សម្នាក់ៗ និងសំខាន់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ផុន ប៉ាវ ក៏បានបំផុសគំនិតដល់យុវជនដែលមិនទាន់មានជំនាញច្បាស់លាស់ គួរងាកមកចាប់យកជំនាញណាមួយដែលខ្លួនពេញចិត្ត ដើម្បីអាចមានលទ្ធភាពផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារ និងខ្លួនឯងទៅថ្ងៃអនាគត។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ នូវ​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យចំនួន ១.៥លាននាក់ លើវិស័យអាទិភាពចំនួន១០ និង៣៨មុខជំនាញផ្សេងគ្នា ដើម្បីឱ្យយុវជនក្រុមគោលដៅ ឆាប់ទទួលបានឱកាសការងារសមរម្យក្នុងរយៈពេលខ្លីក្នុងទិសដៅកែប្រែនិងលើកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសារឱ្យកាន់តែប្រសើរតាមរយៈយុវជនម្នាក់មានជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត៕