ឱកាសសិក្សាអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជាចំនួន២០០កន្លែងសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៨ ។ អាហារូបករណ៍សិក្សាស្ថិតក្រោមកម្មវិធី អាហារូបករណ៍សន្តិភាពសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៨ ។
សាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជានឹងធ្វើការរៀបចំប្រឡងជ្រើសរើសនិស្សិតចូលសិក្សាអាហារូបករណ៍ពេញលេញចំនួន២០០កន្លែងដោយផ្ដល់ការសិក្សាជំនាញជាច្រើននៅមហាវិទ្យាផ្សេងៗដូចជា មហាវិទ្យាល័យសិល្បៈ ​និងមនុស្សសាស្ត្រ, មហាវិទ្យាល័យអប់រំ, មហាវិទ្យាល័យច្បាប់, មហាវិទ្យាល័យព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍, មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រសង្គម, មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា, សាលាភាសាបរទេស, សាលាសិល្បៈច្នៃប្រឌិត, សាលាតេជោសែនកិច្ចការដ្ឋាភិបាល និងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ, សាលាពាណិជ្ជសាស្ត្រតូនីហ្វឺណាន់ដេស, សាលាសម្រាប់បណ្ដុះបណ្ដាលកម្មវិធីសិក្សាបរិញ្ញាបត្រ និងសាលាសម្រាប់ការបណ្ដុះបណ្ដាលកម្មវិធីសិក្សាក្រោយបរិញ្ញាបត្រ ។
លក្ខខណ្ឌសម្រាប់បេក្ខជនក្នុងការជ្រើសរើសអាហារូបករណ៍រួមមាន បេក្ខជនត្រូវមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (មិនកំណត់ឆ្នាំប្រឡង) មិនកំណត់ភេទ អាយុ ឬសាសនាឡើយ ។ សិស្សថ្នាក់ទី១២កំពុងត្រៀមប្រឡងឆ្នាំនេះក៏បានដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍បានដែរ ដោយគ្រាន់តែទិញ និងបំពេញពាក្យសិនសឹមយកពាក្យទៅដាក់ក្រោយទទួលបានលទ្ធផលមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ។
ជាមួយគ្នានេះ បេក្ខជនដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និងកំពុងសិក្សានៅគ្រឹះស្ថានផ្សេងៗ មិនមានសិទ្ធក្នុងការដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍ទេ ។
ឯកសារចាំបាច់ដែលបេក្ខជនមានបំណងស្នើពាក្យអាហារូបករណ៍ត្រូវមានដូចជា សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រមានតម្លៃស្មើ (សិស្សប្រលងទី១២ឆ្នាំ២០២២-២០២៣អាចជំពាក់សញ្ញាបត្រសិនបាន) សំបុត្រកំណើត ឬអត្តសញ្ញាណបណ្ណ ឬលិខិតឆ្លងដែន, រូបថត(៤x៦)ដែលមានបំពេញឈ្មោះ និងថ្ងៃខែឆ្នាំកំណើតនៅខាងខ្នងរូបថតចំនួន៦សន្លឹក, សញ្ញាបត្រសេត្តភាសាអង់គ្លេស, និងព្រឹត្តិបត្រពិន្ទុ(ប្រសិនបើមាន) ។
បេក្ខជននឹងត្រូវប្រឡងលើវិញ្ញាសារ​​​ចំនួនពីរគឺ ចំណេះដឹងទូទៅ និងភាសាអង់គ្លេស ហើយបេក្ខជនដែលទទួលបានលទ្ធផលពិន្ទុមធ្យមភាគយ៉ាងតិច៧៥%ទើបអាចទទួលបានអាហារូបករណ៍ ។
បេក្ខជនដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការស្នើពាក្យប្រឡង សូមអញ្ជើញទៅកាន់ការិយាល័យទទួលចុះឈ្មោះ និងផ្ដល់ព័ត៌មាន នៅសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជាដើម្បីបំពេញបែបបទ ។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអាចទាក់ទងទៅតាមរយៈទូរស័ព្ទលេខ ០២៣ ៩៩៣ ២៧៦ ឬ ០៧០ ៩៩០ ៥០៧ ឬតាមរយៈ Email: admissions@uc.edu.kh