សិល្បៈក្នុងការនិយាយជាសាធារណៈ ជួយយុវជនឱ្យហ៊ាននិយាយដោយទំនុកចិត្តក្នុងចំណោមមហាជន
កាលណាសិស្ស និស្សិត យុវជន យល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ ស៊ីជម្រៅ និងតិចនិចក្នុងការ​និយាយជាសាធារណៈ នោះនៅពេល​ដែលពួកគេ​និយាយទៅកាន់ជនណាម្នាក់ ឬមហាជន គេអាចនិយាយដោយទំនុកចិត្ត និយាយទៅមានអ្នកស្តាប់ និយាយទៅចាក់ចំបេះដូងអ្នកស្តាប់ និងនិយាយធ្វើ​ឱ្យអ្នកស្តាប់ចូលចិត្ត ។ ​
លោក ស៊ិន សុវណ្ណារ៉ុង អ្នកគ្រប់គ្រង​ផ្នែកបណ្តុះបណ្តាល នៃវិទ្យាស្ថានមគ្គុទ្ទេសក៍ សាកលវិទ្យាល័យ​បញ្ញាសាស្រ្ត​កម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ដោយ​មើលឃើញពីសារៈសំខាន់ នៃការនិយាយជាសាធារណៈ និងក្នុងបំណងចង់ឱ្យមិត្តនិស្សិតនិងយុវជនទាំងអស់ក្លាយជាអ្នកនិយាយនៅលេីវេទិកាសាធារណៈដ៏ឆ្នើម និងអភិវឌ្ឍភាពជាអ្នកដឹកនាំកាន់តែប្រសើរឡើង ជាពិសេសចង់ឱ្យ​មិត្តនិស្សិតប្រើប្រាស់ការនិយាយជាសាធារណៈរបស់ពួកគេ ដើម្បីដឹកនាំជីវិត និងក្លាយជានិស្សិតជោគជ័យសម្រាប់ជីវិតសាកលវិទ្យាល័យ និងអាជីពនាពេលអនាគត វិទ្យាស្ថាននឹងរៀបចំកម្មវិធី​មួយនៅ​ដើមខែកក្កដា ខាងមុខ ដោយមានឈ្មោះថា «សិល្បៈនៃការនិយាយជាសាធារណៈនៅក្នុងចំណោមមហាជន»។
ក្រៅពីវាគ្មិនទាំង៣ខាងលើ ក៏​មានវាគ្មិនកិត្តិយសចំនួន២រូបទៀតចូលរួមផងដែរ រួមមាន ៖ លោកតា បណ្ឌិត កុល ផេង បិតាស្ថាបនិក និងជាប្រធាននៃសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្ត្រកម្ពុជា, លោក ជរណាថាន់ ជួ Jonathon Chau (Singapore Professional Public Speaking Trainer, Top President Award-Foothill Toastmaster Club and Former Director of BNI Asia Pacific)។
ក្រៅពីការបកស្រាយប្រធានបទរបស់វាគ្មិន ​កម្មវិធីនោះ ក៏​មានសកម្មភាពជាច្រើន​ទៀត ដូចជាការពិភាក្សា​តុមូល​ទៅ​លើប្រធានបទ, ការសួរឆ្លើយពីសំណាក់​អ្នកចូលរយម និង​វាគ្មិន ហើយ​ក៏​មានការសម្តែងសិល្បៈទៀតផង។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោក ស៊ិន សុវណ្ណារ៉ុង កម្មវិធី «សិល្បៈនៃការនិយាយជាសាធារណៈនៅក្នុងចំណោមមហាជន» នឹង​រៀបចំ​ឡើងនៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ ពីវេលាម៉ោង​១ ដល់ម៉ោង​៥រសៀល នៅ​មជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិការ​កម្ពុជា-កូរ៉េ (CKCC) ដោយសិស្ស និស្សិត ក៏ដូចជាបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុននានា​អាចចូលរួមបាន តាមរយៈការ​ចុះឈ្មោះតាមដំណរភ្ជាប់ https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCZ_Z-Ltbs3onv0cDTj0avLaBk6KdmyREz1mrW1fF23N1r9A/viewform