សិក្សាសិល្បៈដើម្បីបង្កើតជាជំនាញ ស្មើនឹងជួយពង្រឹងអត្តសញ្ញាណ និងវប្បធម៌ខ្មែរ
ភ្នំពេញ – ថ្លែងនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ» កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ (១១ ខែមីនា) ឯកឧត្តម សំហេង បុរស មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងសង្គម​កិច្ច រំពឹងថា តាមរយៈកម្មវិធីនេះ នឹងមានយុវជន​កាន់តែច្រើន​នឹងចាប់អារម្មណ៍លើជំនាញសិល្បៈបន្ថែមទៀត ដើម្បីជំរុញដល់ការការពារអត្តសញ្ញាណ និងវប្បធម៌ខ្មែរ។
បើតាម​ប្រសាសន៍លើក​ឡើងរបស់ ឯកឧត្តម សំហេង បុរស កាលដែលយុវជនមិនហ៊ានចាប់អាជីពជាអ្នកសិល្បៈ គឺអាចបណ្តាលមកពីអាណាព្យាបាលមួយចំនួន តម្រូវឱ្យកូនៗ ជ្រើសរើសជំនាញតាមរយៈការសម្រេចចិត្តរបស់ពួកគាត់។ ប៉ុន្តែក្នុងនាមជាយុវជនសម័យនេះ បើយើងស្តាប់តាមការបង្គាប់បញ្ជាយូរៗទៅ នោះវាជាផ្នែកមួយនាំឱ្យយុវជនភ្លេចខ្លួនឯងក៏មាន និងមិនសូវបានផ្តល់តម្លៃទៅលើខ្លួនឯង ថែមទាំងរកមិនឃើញថា តើខ្លួនឯងចង់ក្លាយជាអ្វីផងក៏មានដែរ។
ឯកឧត្តម សំហេង បុរស លើកទឹកចិត្តដល់យុវជន រៀនសម្រេចចិត្ត ដោយខ្លួនឯង និងស្វែងរកខ្លួនឯង ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ថ្វីបើ! ការគិតបែបនេះ នៅមានអាណាព្យាបាល និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូមួយចំនួន មិនទាន់យល់ស្របក៏ដោយ ប៉ុន្តែយ៉ាងណាមិញ បច្ចុប្បន្នពិភពលោកមានការប្រែប្រួល និងទាមទារឱ្យយុវជនមានការបង្កើតថ្មី ហើយបើសិនជាយុវជនចាប់ផ្តើមបង្កើតក្ដីស្រមៃ នោះឱកាសនៃការបញ្ចេញសមត្ថភាពក៏មានកាន់តែទូលំទូលាយតាមនោះដែរ។ ដូច្នេះបើអនុវត្តន៍បែបនេះបាន ឯកឧត្តមជឿថា ពិភពលោកចាប់ផ្តើមផ្លាស់ប្រែទៅរកភាពវិជ្ជមាន និងចាប់ផ្តើមមានភាពស្រស់បំព្រងជាងមុន ដោយកាត់បន្ថយនូវភាពដដែលៗ។
លោក ម៉ុក សំបូរ តំណាងទូតសុឆន្ទះយុវជនច្នៃប្រឌិតទាំងប្រាំ បន្ថែមថា ពួកគេជាក្រុមយុវជន ដែលមកពីកន្លែងផ្សេងៗគ្នា ហើយជីវិតសិល្បៈរបស់ពួកគេ ហាក់មិនងាយស្រួលដូចការបង្ហាញជូនប៉ុន្មានឡើយ ឬក៏បានស្គាល់នោះទេ។ លោកយល់ថា សិល្បៈនៅកម្ពុជា នៅមានកម្រិត ហើយត្រូវការឱ្យ​មានការគាំទ្រ និងលើកទឹកចិត្តបន្ថែមទៀត។
លោក សំបូរ បន្តថា តួយ៉ាងការប្រារព្ធព្រឹត្តិការណ៍សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ»  គឺចង់បង្កើត និងផ្តល់កម្លាំងចិត្តទៅកាន់យុវជនទាំងអស់ ដែលជាអនាគតជំនាន់ថ្មី នៃសហគមន៍សិល្បៈរបស់ខ្មែរ ។ ក្រុមរបស់លោកជឿជាក់ថា ក្នុងនាមជាកូនខ្មែរសុទ្ធតែមានឈាមជ័រជាខ្មែរអង្គរ គឺជាជនជាតិមួយមានសិល្បៈរុងរឿងតាំងពីខ្មែរបុរាណមក។ មួយវិញទៀតសមាជិកក្រុមទាំងមូល ក៏សង្ឃឹមចំពោះអនាគតយុវជនរបស់កម្ពុជាខាងមុខ ព្រោះដោយសារតែក្រុមពួកគាត់ទាំងអស់គ្នា ខំប្រឹងដោយខ្លួនឯង និងធ្វើគ្រប់យ៉ាងដោខ្លួនឯង ស្វែងរកជំនួយដោយខ្លួនឯង និងរស់ដោយខ្លួនឯងដើម្បីសិល្បៈ និងការបង្កើនសមិទ្ធផលថ្មី។
លោក ម៉ុក សំបូរ
“ខ្ញុំចង់ឱ្យអ្នកទាំងអស់គ្នាជឿជាក់លើខ្លួនឯងបន្ថែមទៀត ហើយអ្នកទាំងអស់គ្នាត្រូវចាំថា នរណាក៏ពូកែដែរ ប៉ុន្តែអ្វីដែលសំខាន់ តើអ្នកទាំងអស់គ្នាហ៊ានធ្វើអ្វីដែលអ្នកចង់ធ្វើនោះ មានកម្រិតប៉ុណ្ណាដែរ?”
លោក សំបូរ ក៏​សង្ឃឹមដែរថា យុវជននឹងបើកចំហចិត្ត ហើយស្វែងរកអ្វីដែលខ្លួនស្រលាញ់ កុំខ្លាចក្នុងការជ្រើសរើសជំនាញសិល្បៈដើម្បីធ្វើជាជំនាញផ្ទាល់ខ្លួន ព្រោះក្រុមទាំងប្រាំនាក់នៃទូតសុឆន្ទះទាំងអស់ សុទ្ធតែអាចរស់ពឹងអាស្រ័យតាមរយៈអាជីពទាំងនោះបាននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។
គួរបញ្ជាក់ថា ព្រឹត្តិការណ៍សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ» ជាការង្ហាញផ្នែកផ្សេងៗ នៃសិល្បៈទៅកាន់សហគមន៍ ជាពិសេសសិស្សវិទ្យាល័យដែលកំពុងពិចារណាជ្រើសរើសជំនាញសិល្បៈដើម្បីសិក្សានៅថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ដែលមានការបង្ហាញជូនដោយក្រុមទូតសុឆន្ទះប្រាំរូប គឺ សេម រ៉កឃើ ជាតារាចម្រៀង អ្នកនិពន្ធចម្រៀង និងជាអ្នកនិយាយជាសាធារណៈ,  ម៉ុក សំបូរ ជាអ្នកដឹកនាំផ្នែកតុបតែងឆាក, នាក់ សុផល ជាអ្នកថតរូប,  នរោត្តម រ៉េតវិរៈបុត្រ ជាវិចិត្រករផ្នែកបុរាណនិងសម័យ និង  អែម បញ្ញាទេព ជាសមាជិកក្លឹបអ្នកនិពន្ធ៕