និស្សិតពូកែ នោះការអភិវឌ្ឍ ទន្ទឹមគ្នានេះ ប្រធានសមាគមបុគ្គលិកសិក្សាខ្មែរ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ការលើកកម្ពស់វិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនទាំងស្មារតី ទាំងសម្ភារៈជាលក្ខខណ្ឌទាក់ទាញ ចូលរួមប្រឡងប្រជែង ។
ឯកឧត្ដម យស់ អ៊ាង ប្រធានសមាគមបុគ្គលិកសិក្សាខ្មែរ ៖ “គ្រូបង្រៀនជាអ្នកយល់ដឹងពីដំណើរជីវិត
ពីស្មារតី ពីព្រលឹង ពីអាត្ម័ន
និងពីសេចក្ដីសុខសេចក្ដីចម្រើនរបស់មនុស្ស ប្រៀបដូចជាវិស្វករយល់ដឹងពីការស្ថាបនាស្ពាន ផ្លូវ ថ្នល់ ផ្ទះជាដើម ។ នៅក្នុងទំនាក់ទំនង ក្នុងការបង្រៀន ពិសេសការប្រតិបត្តិក្រមសីលធម៌និងវិជ្ជាជីវៈ គឺជាកត្តាចាំបាច់មិនអាចខ្វះបាន” ។ ដូច្នេះដើម្បីកសាងព្រលឹង ឬស្មារតីនេះ សម្រាប់យុវជនជំនាន់ក្រោយ ភាពជាគំរូរបស់គ្រូបង្រៀនក្នុងការរស់
សាដា អ៊ូម៉ា អាឡាម ចំណែកលោក តំណាងអង្គការយូណេស្កូ ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា គ្រូបង្រៀនយើង អនាគតយើង ប្រទេសជាតិយើង ហើយប្រធានបទសកល គឺបដិវត្តន៍កម្មប្រព័ន្ធអប់រំចាប់ផ្ដើមពីគ្រូបង្រៀន ។ មានប្រសាសន៍ថា ប្រធានបទជាតិនៃទិវាគ្រូបង្រៀនពិភពលោកក្នុងឆ្នាំនេះ គឺ
ទាមទារឱ្យគ្រូបង្រៀនមាន តំណាងអង្គការយូណេស្កូ ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា “ការគាំទ្រដល់បដិវត្តន៍កម្មឌីជីថលនិងរបៀបវារៈនៃការអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ទាមទារឱ្យគ្រូបង្រៀនមានចំណេះដឹង និងជំនាញក្នុងការច្នៃប្រតិដ្ឋ និងធ្វើឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរនៅក្នុងថ្នាក់រៀនដែលមានសក្ដានុពល ព្រមទាំងមានឥទ្ធិពលនៅក្នុងសង្គម” ។
បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការវិនិយោគលើការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀន គឺជាការវិនិយោគដ៏ល្អបំផុតដែលជាតិសាសន៍នីមួយៗ អាចធ្វើបាននៅពេលដែលគ្រូបង្រៀនមានគុណវុឌ្ឍ មានវិជ្ជាជីវៈ ទទួលបានប្រាក់ខែសមរម្យ និងទទួលបានការគាំទ្រផ្សេងៗ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចា្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ការប្រារព្ធទិវាគ្រូបង្រៀនអន្តរជាតិថ្ងៃនេះ គឺ ស្របពេលដែលពិភពលោក ក៏ដូចជាកម្ពុជា បាននិងកំពុងប្តេជ្ញាចិត្ត ដើម្បីធ្វើបរិវត្តកម្មការអប់រំ និងដោះស្រាយនូវឧបសគ្ចម្បងៗ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់គ្រូបង្រៀនលើគ្រប់ទិដ្ឋភាព ក្នុងដំណើរការនៃការផ្លាស់ប្តូរដែលប្រកបដោយភាពស្មុគ្រស្មាញ ក្នុងបរិការណ៍នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ជាពិសេសក្នុងអំឡុងពេលនៃការស្តារវិស័យអប់រំចេញពីវិបត្តិកូវីដ-១៩ តាមទស្សនាទានគន្លងជីវិតថ្មីក្នុងវិស័យអប់រំ។
គ្រូបង្រៀនគឺជាក្បាលម៉ាស៊ីននៃប្រព័ន្ធអប់រំ គ្រូបង្រៀនគឺជាក្បាលម៉ាស៊ីននៃប្រព័ន្ធអប់រំគ្រូបង្រៀនគឺជាបេះដូងនៃការអប់រំ។ តួនាទីនិងប្រសិទ្ធភាពនៃការបំពេញការងាររបស់គ្រូបង្រៀន ពិតជាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់ដើម្បីធានាឱ្យសិស្សានុសិស្ស និងនិស្សិតទទួលបានការអប់រំនៅគ្រប់កាលៈទេសៈប្រកបដោយសមធម៌ បរិយាបន្ន និងគុណភាព។
តាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចា្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សម្រាប់ថ្នាក់ដឹកនាំសាសារៀន និងគ្រូបង្រៀន ចាំបាច់ត្រូវអនុវត្តភាពជាអ្នកដឹកនាំជាគំរូជាមុនសិន ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ ។ ទាក់ទងនឹងការពង្រឹងគុណភាពគ្រូបង្រៀននេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចា្យ បានធ្វើបទអន្តរាគមន៍បាឋកថាចំនួន ០២ចំណុច រួមមាន ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងកំណែទម្រង់សាលារៀនផ្តើមចេញពីគ្រូបង្រៀន ។
១. បំពេញការងារលើសពីការរំពឹងទុក និងពង្រីកព្រំដែនការងាររបស់ខ្លួន ។ ២. គ្រប់គ្រងបុគ្គលិករបស់ខ្លួនដោយការយកចិត្តទុកដាក់ ដូចអ្នកគ្រប់គ្រងមេរបស់អ្នកដូចនេះដែរ។
៣. ត្រូវឈានមុខក្នុងរាល់ការបំពេញសកម្មភាពរបស់អង្គភាព និងការផ្តួចផ្តើមគំនិតថ្មីៗ។
និងក្បាលម៉ាស៊ីននៃវិស័យអប់រំ ៤. មានឥរិយាបថវិជ្ជមាន និងផ្សព្វផ្សាយឥរិយាបថវិជ្ជមាននេះទៅបុគ្គលិកដែលនៅជុំវិញ។
៥. ចៀសវាងកុំឱ្យមានអ្នកប្រើឥទ្ធិពលនយោបាយដើម្បីរុញអ្នក។
៦. ធ្វើយ៉ាងណាកុំឱ្យឧបសគ្គក្លាយទៅជារបាំង ដែលរារាំងអ្នកមិនឱ្យខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីសម្រេចបានតាមគោលដៅ។
ហើយចំណេះដឹង បំណិន និងទេពកោសល្យរបស់អ្នកដឹកនាំ(គ្រូបង្រៀន) ក៏ត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នាដែរ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអប់រំរួមមាន៖
១. អ្នកដឹកនាំត្រូវជួយបុគ្គលិកឱ្យយល់ និងស្គាល់ខ្លួនឯងឱ្យច្បាស់ ដើម្បីបំពេញការងារមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។ ២. អ្នកដឹកនាំត្រូវទទួលស្គាល់ថា មនុស្សមានលក្ខណៈខុសៗគ្នា។
៣.​ អ្នកដឹកនាំត្រូវជួយបុគ្គលិករកឱ្យឃើញទេពកោសល្យខាងក្នុង។
៤. បង្រៀនបុគ្គលិកឱ្យមានចំណេះដឹង និងបំណិន។
៥. គេអាចរៀនចំណេះដឹង (សញ្ញាបត្រ) និងបំណិន (ការចេះធ្វើ និងការអនុវត្ត) បាន។ តែគេមិនអាចរៀនទេពកោសល្យ និងភាពឆ្លាតវៃពីកំណើតបានទ្បើយ។ បើបុគ្គលិកមានទាំង ៣ គឺល្អ។ ៦. បំណិន អ្នកដឹកនាំត្រូវគឺជាសមត្ថភាពដែលគេអាចប្រែក្លាយចំណេះដឹង ទៅរកការអនុវត្ត។ ការអនុវត្តជាក់ស្តែង គឺជាវិធីទទួលបាននូវបំណិន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចា្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ដោយឡែកភាពជាអ្នកដឹកនាំក្នុងការរៀន និងបង្រៀន បានពន្យល់ថា អ្នកដឹកនាំត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងកែលម្អកត្តាសាលារៀន ដូចជា ខ្លឹមសារកម្មវិធីសិក្សា វិធីសាស្ត្របង្រៀនយុទ្ធសាស្ត្ររង្វាយតម្លៃនិងវប្បធម៌ក្នុងសាលារៀន ក្នុង គោលដៅកែលម្អលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស។
ដោយបង្ហាញពីតួនាទីរបស់នាយកសាលា ក្នុងការសហការជាមួយដៃគូដទៃទៀត ដោយដាក់ចេញនូវគោលដៅច្បាស់លាស់ អាចវាស់បាន និងកំណត់ពេល ដើម្បីឱ្យសាលារៀនសម្រេចបាននូវការកែលម្អលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ។ អ្នកដឹកនាំក្នុងការរៀន និងបង្រៀន
ត្រូវផ្តោតលើសមាសភាគចំនួនបី ៖
សម្របសម្រួល និងត្រួតពិនិត្យការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សាការអនុវត្តការរៀននិងការបង្រៀន តាមរយៈការលើកទឹកចិត្ត ការជួយគាំទ្រ ការធ្វើអធិការកិច្ច និងការត្រួតពិនិត្យការរៀន និងការបង្រៀន។ សាលាមានប្រសិទ្ធភាពបង្កើតធ្វើឱ្យគ្រូ និងសិស្សដាក់ចេញស្តង់ដា និងការរំពឹងទុកខ្ពស់ (Hallinger 2005) ។
ពង្រឹងជំនឿជឿជាក់ និងការគោរពពីថ្នាក់ក្រោម ដាក់ចេញស្តង់ដាខ្ពស់ មានសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ គិតគូរពីផលប្រយោជន៍រួម ។ គ្រូបង្រៀនត្រូវមានអ្នកដឹកនាំកែប្រែមុខមាត់ (Transformational leadership) ផ្ទាល់ខ្លួន សាលារៀន និងសហគមន៍ ពង្រឹងជំនឿជឿជាក់ និងការគោរពពីថ្នាក់ក្រោម ដាក់ចេញស្តង់ដាខ្ពស់ មានសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ គិតគូរពីផលប្រយោជន៍រួម ។ ពង្រឹងជំនឿជឿជាក់ និងការគោរពពីថ្នាក់ក្រោម ដាក់ចេញស្តង់ដាខ្ពស់ មានសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ គិតគូរពីផលប្រយោជន៍រួម ។ ពង្រឹងជំនឿជឿជាក់ និងការគោរពពីថ្នាក់ក្រោម ដាក់ចេញស្តង់ដាខ្ពស់ មានសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ គិតគូរពីផលប្រយោជន៍រួម ។
ជាមួយគ្នានេះ • ការអប់រំឌីជីថល ផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍវេទិកាឌីជីថល, ការផលិតវីដេអូបង្រៀន ការបញ្ចូលការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទៅក្នុងការបង្រៀន និងការរៀន និងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល ។ • ការលើកកម្ពស់វិធីសាស្ត្របង្រៀនស្ទែម និងជំនាញសតវត្សទី២១ ដល់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ។ ក៏បានលើកឡើងដែរថា ការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀនឱ្យមានគុណភាពខ្ពស់តាមរយៈ ៖ • កំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀនដោយកែលម្អការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀន ការធ្វើវិក្រឹតការគ្រូបង្រៀន និងការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ ក៏ដូចជាការវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាំបាច់ និងសម្ភារៈបង្រៀន។
សូមជម្រាបថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏បានរៀបចំកម្មវិធីស្មូតកំណាព្យ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រារព្ធពិធីអបអរសាទរទិវាជាតិគ្រូបង្រៀន
ជារៀងរាល់ឆ្នាំដើម្បីបំផុសវប្បធម៌ និងប្រពៃណីនៃការរំលឹកគុណូបការៈដ៏ថ្លៃថ្លាចំពោះគ្រូបង្រៀននៅទូទាំងប្រទេស និងឱ្យសាធារណជនទូទៅបានយល់ច្បាស់ពីគុណតម្លៃនៃគ្រូបង្រៀន និងអត្ថន័យនៃទិវានេះ។
និងបំពាក់គ្រឿងឥស្សរិយយសមុនីសារាភ័ណ្ឌ ថ្នាក់ធិបឌិន្ទជូនបុគ្គលិកអប់រំចំនួន ១១ រូប ដោយមានការចូលរួមពីសិស្សានុសិស្សទូទាំងរាជធានី-ខេត្ត ដើម្បីបំផុសស្មារតីនឹករំលឹកគុណលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំគ្រប់កម្រិត៕
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក សំ រស្មី គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏ជិត៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក សំ រស្មី Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក សំ រស្មី គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏ជិត៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក សំ រស្មី ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក សំ រស្មី គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏ជិត៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក សំ រស្មី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក សំ រស្មី គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏ជិត៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក សំ រស្មី លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ