ផ្ដល់អាហារបន្ថែមត្រឹមត្រូវ​ដល់កុមារ រួមចំណែកកាត់បន្ថយហានិភ័យ នៃការធាត់ជ្រុលនាពេលអនាគត
ភ្នំពេញ – ករណី​កុមារ​ធាត់ជ្រុល កំពុងក្លាយ​ទៅជា​ក្តីកង្វល់​របស់​ឪពុកម្តាយ​នាពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ ។ ការធាត់ជ្រុល ​នឹង​ផ្តល់ផល​លំបាកជាច្រើន​​ដល់កុមារ​នាពេល​អនាគត​ដូចជា កុមារ​អាច​នឹង​កើត​ជំងឺទឹកនោមផ្អែម, មានបញ្ហា​សម្ពាធឈាម និង​មានបញ្ហា​ផ្លូវដង្ហើម​ជាដើម ។ តើ​ឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាល ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាង​ដូចម្តេច​ដើម្បី​ការពារ​កូនៗ​កុំ​ឱ្យ​ធាត់ជ្រុល?
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ អ្នកថែទាំ ជាពិសេសម្ដាយ និងជីដូន ត្រូវ​ដឹង​អំពីការ​ផ្តល់អាហារ​ដល់​កុមារ ដោយត្រូវ​គិត​គូរ​អំពីសុខភាព ការលូតលាស់ និងការអភិវឌ្ឍរបស់ពួកគេ នោះ​គឺពិត​ជាអាចកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការធាត់ជ្រុលនាពេលអនាគតបាន។
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី បន្ថែមថា កុមារ​ដែលធាត់ជ្រុល គឺ​មក​ពី​ឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាល បានប្រើប្រាស់អាហារដែលពុំមានសារជាតិចិញ្ចឹមគ្រប់គ្រាន់ មានកម្រិតជាតិស្ករ និងអំបិលខ្ពស់ ដល់កុមារដែលមិនទាន់ដល់អាយុសមស្របក្នុងការបរិភោគអាហារទាំងនោះ។
“យើងគួរផ្តោតការលើកទឹកចិត្តជំរុញសុខភាព អាហារសម្បូរសារជាតិចិញ្ចឹមខ្ពស់ និងអាហារដែលអាចរកបានងាយស្រួលក្នុងសហគមន៏ក្នុងអំឡុងពេលនៃការផ្តល់អាហារបន្ថែមដល់កុមារ ជាពិសេស បន្លែ និងផ្លែឈើ។”
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋាលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល
ជាមួយគ្នា​នេះ លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ក៏សូមណូមពរដល់អាណាព្យាបាលគ្រប់រូប គួរ​ចៀសវាងការទិញអាហារសម្រន់នៅតាមតូបឱ្យកូនបរិភោគដែលមិនមានសុខភាពល្អ មិនបានមើលថ្ងៃផុតកំណត់ច្បាស់លាស់ ជាអាហារប្រៃពេក ផ្អែមពេក ដែលសុទ្ធតែបង្កបញ្ហានៅថ្ងៃខាងមុខ អាចឱ្យកុមារប្រឈមបញ្ហាធាត់ជ្រុល ទឹកនោមផ្អែម ឬជំងឺមិនឆ្លងផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
ក្រសួងសុខាភិបាលបានផ្ដល់អាទិភាពខ្ពស់ក្នុងការលើកកម្ពស់ស្ថានភាពអាហារូបត្ថម្ភរបស់មាតា ទារក និងកុមារ ដោយ​មានគោលនយោបាយធំៗចំនួនបី ក្នុងការលើកកម្ពស់ការចិញ្ចឹមទារក និងកុមារតូច រួមមាន គឺ១. ការចាប់ផ្តើមបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយភ្លាមក្នុងអំឡុងម៉ោងដំបូងបន្ទាប់ពីសម្រាល ២. ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយតែមួយមុខគត់រយៈពេល៦ខែដំបូងនៃជីវិត និងការបន្តបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយរហូតកុមារអាយុ២ឆ្នាំឬលើស។
ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ បើ​តាម​លោក ហ៊ូ ក្រើន នាយកអង្គការ Helen Keller អន្តរជាតិ មានប្រសាសន៍ថា នៅពេលទារកមានអាយុចាប់ពី៦ខែឡើងទៅ ទឹកដោះម្តាយតែមួយមុខ មិនអាចបំពេញនូវសេចក្តីត្រូវការរបស់ទារកសម្រាប់ការលូតលាស់ និងការអភិវឌ្ឍន៍របស់ពួកគេបានទេ។ ដូច្នេះ​កំឡុងពេលនេះ តម្រូវឱ្យអ្នកថែទាំកុមារផ្តល់អាហារបន្ថែមដល់ពួកគេ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​គិតថា អាហារបន្ថែមទាំងនោះត្រូវ​មានសារជាតិចិញ្ចឹម និងបរិមាណគ្រប់គ្រាន់ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ។ ព្រោះ​ការផ្តល់របបអាហារមិនបានល្អសម្រាប់កុមារ គឺនឹងធ្វើប៉ះពាល់ដល់សុខភាព និងអាហារូបត្ថម្ភរបស់ពួកគេ។
បើតាមការអង្កេតតាមដានរបបអាហារដែលមិនល្អចំពោះសុខភាពកុមារ​នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា គេបានរកឃើញមានដូចជា នំស្រួយជាតិផ្អែម នំស្រួយៗដែលមានជាតិប្រៃ នំប៉័ង (នំខេក នំដូណាត់ នំពងទា) ស្ករគ្រាប់ ឬនំផ្អែមៗ (ស្ករគ្រាប់ បង្អែម សូកូឡា) ភេសជ្ជៈ ទឹកដោះគោផ្អែម ទឹកផ្លែឈើ ភេសជ្ជៈរស់ជាតិសូកូឡា ឬស្រូវសាលី មីកញ្ចប់ជាដើម៕