ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍លើកទឹកចិត្តដល់និស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ជប៉ុន និងកូរ៉េចំនួន២៨រូប ឱ្យផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្រឱ្យពូកែ ដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សឆ្នើម។ ឯកឧត្តមលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយនិស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ជប៉ុន សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា (JDS) ចំនួន២៤រូប និងនិស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលកូរ៉េ ចំនួន៤រូប សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២២-២០២៣ កាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា កន្លងទៅ ដើម្បីផ្តល់អនុសាសន៍ណែនាំដល់និស្សិត មុននឹងចេញដំណើរទៅសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន និងប្រទេសកូរ៉េ នាពេលខាងមុខ។
ថ្លែងក្នុងពិធីសំណេះសំណាលនាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត បានចូលរួមអបអរសាទរ និងកោតសរសើរចំពោះនិស្សិតជ័យលាភី ដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ដើម្បីទៅបន្តការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅប្រទេសជប៉ុន និងប្រទេសកូរ៉េ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានណែនាំដល់និស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ត្រៀមលក្ខណៈឱ្យបានល្អ ត្រូវផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្រឱ្យពូកែ និងធ្វើការស្រាវជ្រាវផ្សារភ្ជាប់នឹងការអនុវត្តជាក់ស្ដែងឱ្យបានច្រើនដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សឆ្នើម ក៏ដូចជាទទួលបានភាពជោគជ័យក្នុងការសិក្សានៅបរទេស។
“ជូនពរឱ្យនិស្សិតទាំងអស់ទទួលបានជោគជ័យក្នុងការបន្តសិក្សា និងមានសង្ឃឹមជឿជាក់ថា ការសិក្សារបស់ក្រុមនិស្សិត ពិតជាទទួលបានជោគជ័យ ដើម្បីយកចំណេះវិជ្ជាវិលត្រឡប់មកបម្រើការងារនៅមាតុប្រទេសវិញ”
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ជប៉ុន ក្រោមជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា (JDS) ត្រូវបានផ្តល់មកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងគោលដៅពង្រឹងនិងពង្រីកចំណងមិត្តភាពរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសជប៉ុន និងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា។ ជាពិសេសសម្រាប់មន្ត្រីរាជការនៅក្មេង ដែលមានសមត្ថភាព និងសក្តានុពលខ្ពស់ ក្នុងការចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍ផែនការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ឱ្យបានប្រសើរនៅពេលខាងមុខ។
ចំណែក កម្មវិធីអាហារូបករណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលកូរ៉េ ត្រូវបានផ្តល់មកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ ដើម្បីផ្តល់ឱ្យយុវជនអាចទទួលការសិក្សាជំនាញថ្មីៗ ទៅលើការកែច្នៃបច្ចេកវិទ្យា ក្នុងការអភិវឌ្ឍលើគ្រប់វិស័យនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕