ភ្នំពេញ – សង្គមខ្មែរកិរិយាលើកដៃប្រណម្យសំពះជម្រាបសួរ ឬការដោះមួក និងដោះស្បែកជើងចូលផ្ទះអ្នកដទៃជាដើម គឺបង្ហាញពីការគោរពទៅកាន់បុគ្គល ឬម្ចាស់ផ្ទះ ។ ទន្ទឹមគ្នានោះ គេសង្កេតឃើញថា សកម្មភាពទាំងនោះជះឥទ្ធិពលវិជ្ជមានយ៉ាងច្រើនមកកាន់បុគ្គលផ្ទាល់ខ្លួន និងជាគំរូល្អដល់កុមារ ។
លោក ឡាក់ ច័ន្ទដារ៉ា ជានិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកទេសចរណ៍ បាននិយាយថា ការសំពះពេលទៅលេងផ្ទះអ្នកដទៃ ជាការគោរពដល់ម្ចាស់ផ្ទះ និងជាការគួរសមមួយបែបមនុស្សជួបគ្នាដំបូង ។ ការសំពះជាសុជីវធម៌មួយដែលបង្ហាញពីអត្តសញ្ញាណនៃជាតិសាសន៍ផងដែរ ហើយខ្មែរបានប្រកាន់យកយកការសំពះជាការគោរពនិងគារវកិច្ចចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមក ។ ការសំពះទៀតសោតខ្មែរតែងធ្វើអមដោយប្រយោគជម្រាបសួរ បានន័យថា ពាក្យសម្តីនិងកាយវិការធ្វើឡើងព្រមគ្នាដោយការគោរព ។
“រាល់ដងសកម្មភាពបែបនេះ ខ្ញុំតែងតែធ្វើ មិនថាទៅដល់ផ្ទះគេ ឬផ្ទះខ្លួនឯងទេ ។ សកម្មភាពទាំងនេះវាបានផ្ដល់ឥទ្ធិពលដល់ក្មេងៗ ដែលបានឃើញទង្វើទាំងអស់នេះ យកទៅអនុវត្តពេលគាត់ធំឡើង ឬទៅផ្ទះអ្នកដទៃ និងបន្ដរូបភាពដល់ក្មេងៗក្រោយៗទៀត”
ចំណែកលោក សុខ កែវរតនា និស្សិតបញ្ជាប់ការសិក្សាផ្នែកចិត្តវិទ្យា ក៏យល់ឃើញដែរថា រូបភាពលើកដៃសំពះគ្នាបានបង្កើនទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និត នៅពេលជួបនរណាម្នាក់ ។ ស្របគ្នានេះ ប្រសិនបើទៅផ្ទះអ្នកដទៃកិរិយាមិនសមរម្យ ដូចជា មិនដោះមួក និងមិនសំពះ អាចធ្វើឱ្យម្ចាស់ផ្ទះមានអារម្មណ៍ទើសទាល់ និងមិនអាចបង្កើតភាពជិតស្និតបានឡើយ ។
ដោយឡែក កញ្ញា គង់ ស្រីរ័ត្ន និស្សិតកំពុងសិក្សាជំនាញទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ បាននិយាយថា គារវកិច្ចគ្នាដោយលើកដៃសំពះ បានបញ្ជាក់ពីបុគ្គលិកលក្ខណៈប្រពៃណីរបស់បុគ្គល តាមរយៈសកម្មភាពឱនលំទោននិងឱ្យតម្លៃអ្នកដទៃ ។ បន្ថែមលើនេះ វាជាការយល់ដឹងអំពីសីលធម៌រស់នៅក្នុងសង្គម ដើម្បីផ្តល់តម្លៃដល់ ខ្លួនឯង សមាជិកគ្រួសារ និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន ។
យុវជនម្នាក់ទៀត លោក ឈ្មោះ ហ៊ន់ កុងហូយ ជានិសិ្សតកំពុងសិក្សាជំនាញវេជ្ជសាស្ត្រ បាននិយាយថា ការសំពះជម្រាបសួរដល់ចាស់ព្រឹទ្ធាចារ្យ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ មិត្តភក្តិ និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន ជាកាយវិការគោរពដ៏សាមញ្ញបំផុត ជាពិសេសពេលដែលទៅលេងស្រុកកំណើត ឬចូលរួមជួបជុំសាច់ញាតិ ។
លោក ឈ្មោះ ហ៊ន់ កុងហូយ ៖
“អ្វីដែលខ្ញុំទទួលបានមកវិញតាមរយៈសកម្មភាពលើកដៃសំពះ គឺ ផ្លូវចិត្តកាន់តែសប្បាយរីករាយ និងជ្រះថ្លាបានច្រើន ព្រោះខ្ញុំបានបង្ហាញការគោរពនិងក្តីស្រឡាញ់ដោយសុទ្ធចិត្ត”
សូមជម្រាបថា នៅក្នុងសង្គមខ្មែររបៀបសំពះមានច្រើនបែប ហើយកន្លងទៅប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ យុវជន ព្រមទាំងសិស្សនិស្សិតមួយចំនួនតែងតែមានការយល់ច្រឡំអំពីរបៀបសំពះ តែងប្រតិបត្តិឆ្គងពីរបៀបសំពះរបស់ខ្មែរ ។ សំពះកម្ពស់ត្រឹមដើមទ្រូង សម្រាប់វ័យ ឬឋានៈស្មើគ្នា ឬមិត្តភក្តិ, សំពះកម្ពស់ត្រឹមមាត់ សម្រាប់វ័យចាស់ជាង ឬឋានៈធំជាង ឬចៅហ្វាយនាយ, សំពះកម្ពស់ត្រឹមចុងច្រមុះ សម្រាប់សំពះមាតាបិតា ជីដូន ជីតា គ្រូបាអាចារ្យ, កម្ពស់ត្រឹមចិញ្ចើម សម្រាប់សំពះ ព្រះសង្ឃ ព្រះមហាក្សត្រ ឬវត្ថុស័ក្តិសិទ្ធិ, និងសំពះកម្ពស់ត្រឹមចិញ្ចើមឡើងទៅ សម្រាប់សំពះទេវតា ព្រះឥន្ទ ព្រះព្រហ្ម ឬបួងសួង ៕