អក្សរសាស្រ្តខ្មែរមុខវិជ្ជាបង្ហាញតម្លៃអត្តសញ្ញាណជាតិ ខណៈយុវជនកម្ពុជាចាប់អារម្មណ៍សិក្សាមានចំនួនតិច
លើសពីនេះ សិក្សាមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និស្សិតអាចយល់ស៊ីជម្រៅលើទិដ្ឋភាពអក្សរសិល្ប៍ សង្គម និងទស្សនវិជ្ជាជាលក្ខណៈសកល ។ #ភ្នំពេញ អក្សរខ្មែរជាផ្នែកមួយនៃវប្បធម៌ខ្មែរ រីឯអក្សរសាស្រ្តខ្មែរជាមុខវិជ្ជាមួយបង្រៀននិស្សិតឱ្យចេះវិភាគ ស្រាវជ្រាវ បកស្រាយ និងប្រៀបធៀបគ្រប់ទិដ្ឋភាពទាំងអស់នៃជីវភាពរស់​​​នៅរបស់ប្រជាជនខ្មែរ ។ លើសពីនេះ សិក្សាមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និស្សិតអាចយល់ស៊ីជម្រៅលើទិដ្ឋភាពអក្សរសិល្ប៍ សង្គម និងទស្សនវិជ្ជាជាលក្ខណៈសកល ។
ការវិភាគលើទិដ្ឋភាពប្រវត្តិសាស្ត្រ នយោបាយ សង្គម សេដ្ឋកិច្ច វប្បធម៌ សិល្បៈ សាសនា វិទ្យាសាស្ត្រ ការអប់រំ និងព័ត៌មាន ទាំងនេះជាផ្នែកៗសំខាន់ដែលអ្នកសិក្សាអក្សរសាស្ត្រខ្មែរត្រូវសិក្សាមុននឹងបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររបស់ខ្លួន ។ ការវិភាគលើទិដ្ឋភាពប្រវត្តិសាស្ត្រ នយោបាយ សង្គម សេដ្ឋកិច្ច វប្បធម៌ សិល្បៈ សាសនា វិទ្យាសាស្ត្រ ការអប់រំ និងព័ត៌មាន ទាំងនេះជាផ្នែកៗសំខាន់ដែលអ្នកសិក្សាអក្សរសាស្ត្រខ្មែរត្រូវសិក្សាមុននឹងបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររបស់ខ្លួន ។ Article
លោក សិដ្ឋ វិសាល អតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ បច្ចុប្បន្នជាគ្រូបង្រៀននៅសាលាឯកជន បាននិយាយថា លោកចាប់ផ្ដើមភ្ញាក់ក្នុងចិត្តនៅពេលដែលមានគេសួរថារៀន​អក្សរសាស្រ្តខ្មែរចប់ធ្វើអ្វី? ស្របគ្នានេះយុវជនកម្ពុជាមួយចំនួនដែលជាអ្នករៀនមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ យល់ឃើញថា អក្សរសាស្រ្តខ្មែរជាមុខវិជ្ជាសំខាន់ចូលរួមថែរក្សាតម្លៃ អត្តសញ្ញាណជាតិខណៈ និស្សិតភាគច្រើន ពុំសូវចាប់អារម្មណ៍ ។ លោក សិដ្ឋ វិសាល អតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ បច្ចុប្បន្នជាគ្រូបង្រៀននៅសាលាឯកជន បាននិយាយថា លោកចាប់ផ្ដើមភ្ញាក់ក្នុងចិត្តនៅពេលដែលមានគេសួរថារៀន​អក្សរសាស្រ្តខ្មែរចប់ធ្វើអ្វី? អក្សសាស្រ្តខ្មែរ
គិតត្រឹមនេះមិនដឹងរកអ្វីមកនិយាយ ដើម្បីឱ្យគេបានយ​​ល់​​ពី​តម្លៃ​នៃអក្ស​រ​សា​ស្រ្តខ្មែរ នោះឡើ​យ​ស្មារតីស្រឡាញ់ ការអភិរក្ស​អក្សរសា​​ស្រ្ត និងអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរមិនឱ្យបាត់បង់ ដែលកូនខ្មែរមិនគួរ​មើ​ល​រំ​ល​ង ។
អតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែររូបនេះបានបន្តនិយាយថា សិស្ស ឬឪពុកម្តាយ ភាគច្រើនមិនសូវឱ្យតម្លៃលើមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរច្រើននោះ​​ឡើយ ភាគច្រើនផ្តោតតែជំនាញដែលអាចរកចំណូលបានច្រើន ។
បច្ចុប្បន្នមនុស្សដែលឱ្យតម្លៃលើជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ភាគច្រើនជាអ្នកមានចិត្តស្រឡាញ់មុខជំនាញនេះ យល់ច្បាស់ពីតម្លៃអក្សរសាស្រ្តជាតិ និងចង់លើកស្ទួយវិស័យអក្សរសាស្រ្តជាតិឱ្យរីកចម្រើន លោក សិដ្ឋ វិសាល
លោកសិដ្ឋ វិសាល យល់ថា ជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ថ្វីត្បិតមានមនុស្សស្គាល់ទូលំទូលាយ ប៉ុន្តែចំនួនអ្នកយល់ដឹងច្បាស់​អំពី​អក្ស​រសាស្រ្តខ្មែរ ហាក់មិនសូវទូលាយ នាំឱ្យយល់ខុសលើជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ។ បច្ចុប្បន្នមនុស្សដែលឱ្យតម្លៃលើជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ភាគច្រើនជាអ្នកមានចិត្តស្រឡាញ់មុខជំនាញនេះ យល់ច្បាស់ពីតម្លៃអក្សរសាស្រ្តជាតិ និងចង់លើកស្ទួយវិស័យអក្សរសាស្រ្តជាតិឱ្យរីកចម្រើន លោក សិដ្ឋ វិសាល
នាងជាប់ចិត្តស្រឡាញ់លើមុខជំនាញអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ហើយសម្រេចចិត្តរៀនបន្តថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រលើជំនាញនេះ ជាអតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ បានបន្ថែមថា កញ្ញា សេក ធីតា បន្តថា រៀនជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ព្រោះចង់សិក្សាស្វែងយល់ពីអក្សរសាស្រ្ដជាតិ ឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីទទួលបានចំណេះដឹងយកទៅអភិវឌ្ឍ និងចែករំលែកដល់ក្មេងជំនាន់ក្រោយ រួមចំណែកអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ។ ខ្ញុំរៀនជំនាញអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរដើម្បីបង្ហាញឱ្យយុវជនមួយចំនួនយល់ថា រៀនអក្សរ សាស្រ្ដខ្មែរចប់មិនដឹងធ្វើអ្វី? ចំណែកកញ្ញា សេក ធីតា ចំណែកកញ្ញា ការពិតទីផ្សារការងារលើជំនាញអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរពិតជាមានច្រើន ប្រសិនបើយើងចេះច្បាស់លើមុខជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរនេះ” កញ្ញា សេក ធីតា ជាអតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ
សេក ធីតា ជាអតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ បានបន្ថែមថា នាងជាប់ចិត្តស្រឡាញ់លើមុខជំនាញអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ហើយសម្រេចចិត្តរៀនបន្តថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រលើជំនាញនេះ កញ្ញា សេក ធីតា បន្តថា រៀនជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ព្រោះចង់សិក្សាស្វែងយល់ពីអក្សរសាស្រ្ដជាតិ ឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីទទួលបានចំណេះដឹងយកទៅអភិវឌ្ឍ និងចែករំលែកដល់ក្មេងជំនាន់ក្រោយ រួមចំណែកអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ។ ខ្ញុំរៀនជំនាញអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរដើម្បីបង្ហាញឱ្យយុវជនមួយចំនួនយល់ថា រៀនអក្សរ សាស្រ្ដខ្មែរចប់មិនដឹងធ្វើអ្វី? ការពិតទីផ្សារការងារលើជំនាញអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរពិតជាមានច្រើន ប្រសិនបើយើងចេះច្បាស់លើមុខជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរនេះ” កញ្ញា សេក ធីតា ជាអតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ
រៀនជំនាញអក្សរសាស្ត្រខ្មែរព្រោះចង់ចូលរួមថែរក្សាកេរ្តិ៍ដំណែលវប្បធម៌ជាតិឱ្យបានគង់វង្ស និងចង់ក្លាយជាផ្នែកមួយដើម្បីអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍវប្បធម៌ខ្មែរឱ្យរីកចម្រើន លោក នោង សុខនិមល រៀនជំនាញអក្សរសាស្ត្រខ្មែរព្រោះចង់ចូលរួមថែរក្សាកេរ្តិ៍ដំណែលវប្បធម៌ជាតិឱ្យបានគង់វង្ស និងចង់ក្លាយជាផ្នែកមួយដើម្បីអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍវប្បធម៌ខ្មែរឱ្យរីកចម្រើន លោក នោង សុខនិមល ដោយឡែក អតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ បច្ចុប្បន្នជាអ្នកនិពន្ធធុរកិច្ច លើកឡើងថា លោកស្រឡាញ់ និងចូលចិត្តមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរតាំងពីក្មេងមកម៉្លេះ ។ លោក នោង សុខនិមល
ក៏មានទីផ្សារការងារទូលាយដូចជា អ្នកស្រាវជ្រាវអាជីព អ្នកសារព័ត៌មាន ពិធីករ វិទ្យុ និងទូរទស្សន៍ អ្នកនិពន្ធ មន្ត្រីនៅតាមស្ថាប័ន មន្ទីរ ក្រសួងនានា ។ មុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរនេះ លោកបន្តថា
អតីតនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និងនេះលោកចង់ក្លាយជាគ្រូបង្រៀនអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរមួយរូបដែលមានមូលដ្ឋានគ្រឹះអក្សរសាស្រ្ដ បានបន្ថែមថាបណ្ដាប្រទេសនៅលើពិភពលោកកំពុងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពបច្ចេកវិទ្យា និងទេពកោសល្យចម្រុះ។ ក្នុងនោះ អក្សរសាស្ត្រ និងអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ផ្ទេរចំណេះដឹងនេះទៅដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យបានយល់ពីតម្លៃនៃ អក្សរសាស្រ្ដជាតិ ។ និងនេះលោកចង់ក្លាយជាគ្រូបង្រៀនអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរមួយរូបដែលមានមូលដ្ឋានគ្រឹះអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរដើម្បី ខ្មែរដើម្បីផ្ទេរចំណេះដឹងនេះទៅដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យបានយល់ពីតម្លៃនៃ អក្សរសាស្រ្ដជាតិ ។ ជាព្រលឹងវិញ្ញាណដែលមានតាំងពីប្រវត្តិមនុស្សដំបូងមក ប្រៀបបាននឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃចំណេះដឹង និងជាដួងវិញ្ញាណនៃមនុស្សជាតិមិនអាចខ្វះបាន។ “ខ្ញុំរៀនជំនាញអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ព្រោះចង់ដឹងពីប្រវត្តិ និងបុព្វហេតុនៃដើម្បីកំណើតអក្សរខ្មែរ ដើម្បីធ្វើជាទុនក្នុងការតែងនិពន្ធ និងប្រើ​រចនាបថនៅក្នុងសំណេរ ឬនិយាយជាដើម”
លោក សាយ ដេវីត លោក សាយ ដេវីត ជាព្រលឹងវិញ្ញាណដែលមានតាំងពីប្រវត្តិមនុស្សដំបូងមក ប្រៀបបាននឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃចំណេះដឹង និងជាដួងវិញ្ញាណនៃមនុស្សជាតិមិនអាចខ្វះបាន។ “ខ្ញុំរៀនជំនាញអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ព្រោះចង់ដឹងពីប្រវត្តិ និងបុព្វហេតុនៃដើម្បីកំណើតអក្សរខ្មែរ ដើម្បីធ្វើជាទុនក្នុងការតែងនិពន្ធ និងប្រើ​រចនាបថនៅក្នុងសំណេរ ឬនិយាយជាដើម”
លោក សាយ ដេវីត ជាមួយគ្នានេះ លោក វ៉ាត ដាលី បច្ចុប្បន្នជាគ្រូបង្រៀននៅសាលាប៊ែលធី អន្តរជាតិ និយាយថា លោករៀនជំនាញអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរ ដើម្បីចូលរួមអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍលើអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរឱ្យកាន់តែប្រសើរ។ ជាមួយគ្នានេះ លោក វ៉ាត ដាលី បច្ចុប្បន្នជាគ្រូបង្រៀននៅសាលាប៊ែលធី អន្តរជាតិ និយាយថា លោករៀនជំនាញអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរ ដើម្បីចូលរួមអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍលើអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរឱ្យកាន់តែប្រសើរ។ ទន្ទឹម និងនេះលោកចង់ក្លាយជាគ្រូបង្រៀនអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរមួយរូប ដែលមានមូលដ្ឋានគ្រឹះអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរដើម្បីផ្ទេរចំណេះដឹងនេះទៅដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យបានយល់ពីតម្លៃនៃ អក្សរសាស្រ្ដជាតិ ។ ទន្ទឹម
លើសពីនេះ និស្សិតអាចបម្រើការងារនៅតាមក្រសួងមហាផ្ទៃ ជាប៉ូលីសកាន់ផ្នែករដ្ឋបាល ធនាគារ មន្រ្តីផ្នែករដ្ឋបាលនៅតាមក្រសួងផែនការ ក្រសួងកិច្ចការនារី ក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះ បណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ។ ចំណែកក្របខណ្ឌក្រសួងអប់រំ
និស្សិតអាចប្រឡងចូលធ្វើជាគ្រូតាមវិទ្យាល័យ ឬគ្រូបង្រៀននៅ​មហាវិទ្យាល័យ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ និស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរក៏អាចធ្វើជាគ្រូបង្រៀនតាមសាលាឯកជនបានផងដែរ ។
បណ្ឌិត នៅ សម្បត្តិ សាស្រ្តាចារ្យអក្សរសាស្ត្រខ្មែរនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ការសិក្សាលើមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរមានសារៈសំខាន់ក្នុងការលើកស្ទួយវិស័យអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និងជួយអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិឱ្យរីកចម្រើន ។ លោកបណ្ឌិត បន្តថា លោកបណ្ឌិត បន្តថា និស្សិតដែលរៀនបរិញ្ញាបត្រអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ សិក្សាត្រូវជំនាញ មានតម្រូវការទីផ្សារការងារច្រើន ទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជន ។ បើតាមការបញ្ជាក់របស់ លើសពីនេះ បណ្ឌិត នៅ សម្បត្តិ និស្សិតអាចរៀនជំនាញបន្ថែមទៀត ដើម្បីអាចក្លាយជាអ្នកនិពន្ធឱ្យក្រុមហ៊ុន ឬស្ថាប័ន វិទ្យុ ទូរទស្សន៍ ជាអ្នកសារព័ត៌មាន ពិធីករជាដើម ។ និស្សិតអាចបម្រើការងារនៅតាមក្រសួងមហាផ្ទៃ ជាប៉ូលីសកាន់ផ្នែករដ្ឋបាល ធនាគារ មន្រ្តីផ្នែករដ្ឋបាលនៅតាមក្រសួងផែនការ ក្រសួងកិច្ចការនារី ក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះ បណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ។ ចំណែកក្របខណ្ឌក្រសួងអប់រំ
ជាការកត់សម្គាល់ ក្រោយពីរៀនចប់បរិញ្ញាបត្រអក្សរាស្ត្រខ្មែរ និស្សិតនឹងទទួលបានចំណេះដឹង
ដូចជា ពុទ្ធិផ្នែកអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ភាសាខ្មែរ វប្បធម៌ និងអរិយធម៌ ។ សូមជម្រាបថាមុខជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ សិក្សាផ្តោតលើមុខវិជ្ជាមួយ ចំនួនដូចជា អក្សរសិល្ប៍ប្រជាប្រិយ ភាសាបាលី ភាសាសំស្ក្រឹត ទ្រឹស្តីអក្សរសិល្ប៍ សូរវិទ្យា សង្គមវិទ្យា សិលាចារឹក អក្សរសិល្ប៍បស្ចឹមប្រទេសអក្សរអាស៊ី វិធីសាស្រ្តស្រាវជ្រាវ វប្បធម៌ខ្មែរ អក្សរសិល្ប៍បែបប្រៀបធៀប វេយ្យាករណ៍ខ្មែរ និងសម្ព័ន្ធវិទ្យាជាដើម ។ ជាការ
ជាការកត់សម្គាល់ ក្រោយពីរៀនចប់បរិញ្ញាបត្រអក្សរាស្ត្រខ្មែរ និស្សិតនឹង ទទួលបានចំណេះដឹងដូចជា ពុទ្ធិផ្នែកអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ភាសាខ្មែរ វប្បធម៌ និងអរិយធម៌ ។ សូមជម្រាបថាមុខជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ពុទ្ធិខាងតែងនិពន្ធ ប្រលោមលោក អត្ថបទសារព័ត៌មាន និងទស្សនាវដ្តីសង្គម និងជាអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវលើឯកទេសអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ វប្បធម៌ និងសង្គម។ ក្រៅពីបម្រើការងារនៅវិស័យឯកជន និងក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋ និស្សិតក៏អាចចូលបម្រើការងារតាមអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលបានផងដែរ ៕ សិក្សាផ្តោតលើមុខវិជ្ជាមួយ ចំនួនដូចជា អក្សរសិល្ប៍ប្រជាប្រិយ ភាសាបាលី ភាសាសំស្ក្រឹត ទ្រឹស្តីអក្សរសិល្ប៍ សូរវិទ្យា សង្គមវិទ្យា សិលាចារឹក អក្សរសិល្ប៍បស្ចឹមប្រទេសអក្សរអាស៊ី វិធីសាស្រ្តស្រាវជ្រាវ វប្បធម៌ខ្មែរ អក្សរសិល្ប៍បែបប្រៀបធៀប វេយ្យាករណ៍ខ្មែរ និងសម្ព័ន្ធវិទ្យាជាដើម ។ ជាការ
ដូចជា ពុទ្ធិផ្នែកអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ភាសាខ្មែរ វប្បធម៌ និងអរិយធម៌ ។ ពុទ្ធិខាងតែងនិពន្ធ ប្រលោមលោក អត្ថបទសារព័ត៌មាន និងទស្សនាវដ្តីសង្គម និងជាអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវលើឯកទេសអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ វប្បធម៌ និងសង្គម។ ក្រៅពីបម្រើការងារនៅវិស័យឯកជន និងក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋ និស្សិតក៏អាចចូលបម្រើការងារតាមអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលបានផងដែរ ៕