ក្រសួងអប់រំដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់អគារនិងសមិទ្ធផលនានានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យរាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយទីភ្នាក់ងារ JICA បានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់អគារ និង​សមិទ្ធផល​នានា​នៅវិទ្យា​ស្ថានគរុកោសល្យ​រាជ​ធានីភ្នំពេញ ក្រោមជំនួយហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសជប៉ុន និង​ប្រជាជន​ជប៉ុន​តាមរយៈ​ស្ថានទូតជ​ប៉ុនប្រចាំ​ព្រះរាជា​ណាច​ក្រ​កម្ពុជា​។​ ពិធីសម្ពោធនេះ ប្រារព្ធឡើងក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្ដមអគ្គបណ្ឌិត សភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ លោក មីកាមី ម៉ាសាហ៊ីរ៉ូ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុន ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំជាច្រើនរូប នាព្រឹកថ្ងៃទី០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យរាជធានីភ្នំពេញ បាន​សាង​សង់​អគារថ្មីចំនួនបួន រួមមាន អគាររដ្ឋបាល អគារសិក្សា អគារបណ្ណាល័យ និងសាលពហុបំណង ព្រមទាំងបំពាក់សម្ភារៈសំខាន់ៗ សម្រាប់​បន្ទប់​ពិសោធន៍​វិទ្យា​សាស្ត្រ​បន្ទប់កុំព្យូទ័រ និងបន្ទប់តន្ត្រីនិងសិល្បៈ ។
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រៅពីសំណង់អគារថ្មីទាំង៤ ដែលជាជំនួយឥតសំណងរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ​រាជធានី​ភ្នំពេ​ញ​ ក៏ទទួលបានការកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាជាច្រើនទៀតដោយប្រើប្រាស់ថវិការបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា រួមមាន ការជួសជុលអគារសិក្សាមានស្រាប់ ក្លោងទ្វារ របងច្រកចូល សួនច្បារ ប្រព័ន្ធលូបង្ហូរទឹក ទីលានកីឡាបាល់ទាត់ បាល់ទះ ផ្លូវបេតុង និងការស្តារស្រះស្តុកទឹកជាដើម ។
ឯកឧត្ដមអគ្គបណ្ឌិត សភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូបវន្តែស្អាត ស្របតាមស្តង់ដានៃគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀន នឹងជួយជំរុញល្បឿននៃការអនុវត្តកំណែទម្រង់ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា ឆ្ពោះទៅលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ និងបង្កើនលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។
“ខ្ញុំសង្ឃឹមថាគណៈគ្រប់គ្រង គ្រូឧទ្ទេស និងគរុសិស្សគរុនិស្សិត ពិតជាចូលរួមប្រើប្រាស់ និងថែរក្សាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងនោះឱ្យអស់លទ្ធភាព និងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ប្រសិទ្ធផល ឆ្ពោះទៅបង្កើនគុណភាពនៃការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា”
ដោយឡែក លោក មីកាមី ម៉ាសាហ៊ីរ៉ូ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំនៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សមិទ្ធផលអគារថ្មីនេះ នឹងផ្ដល់ឱ្យសាស្រ្តាចារ្យ និងគរុនិស្សិត នូវឱកាសល្អក្នុងការសិក្សា ការបង្រៀនប្រកបដោយបរិយាកាសមានផាសុខភាព និងនិរន្តរភាពដែលប្រកបដោយសម្ភារៈបរិក្ខាសមស្រប ។
ឯកឧត្តម មិកាមិ ម៉ាសាហ៊ីរ៉ូ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំនៅកម្ពុជា
“ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សគឺជាអាទិភាពចម្បងមួយនៅកម្ពុជា ហើយការអប់រំជាមូលដ្ឋានលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាជន”
គួរជម្រាបជូនថា ក្រៅពីជំនួយហិរញ្ញប្បទាននេះ ទីភ្នាក់ងារ JICA និងក្រសួងអប់រំ បន្តអនុវត្តគម្រោងជំនួយបច្ចេកទេស កសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះ ដល់វិទ្យាស្ថាន​គរុ​កោ​សល្យទាំងពីរ ដោយអភិវឌ្ឍន៍នូវកម្មវិធីសិក្សាលម្អិតសម្រាប់ការអប់រំបរិញ្ញាបត្រ សម្ភារៈសម្រាប់បង្រៀន និងការប្រឡងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងរបស់វិទ្យាស្ថាន ក៏ដូច​ជា​ការកសាងឯកសារយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ដំឡើងគុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀន។ គម្រោងក៏បានផ្ដោតជាពិសេសលើការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់គ្រូឧទ្ទេស រួមមាន​សមត្ថ​ភាព​ដើម្បីធ្វើការស្រាវជ្រាវអប់រំ និងអភិវឌ្ឍកម្មវិធីសិក្សា ព្រមទាំងកម្មវិធីអាហាររូបករណ៍ទៅសិក្សាថ្នាក់អនុបណ្ឌិតនៅប្រទេសជប៉ុន៕