ភ្នំពេញ – ដើម្បីជាការត្រៀមខ្លួនក្នុងការទទួលភ្ញៀវទេសចរនាពេលខាងមុខ ក្រសួងទេសចរណ៍ សហការណ៍ជាមួយសាលាទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចវីត(WYTHS) បានប្រកាសផ្ដល់អាហារូបករណ៍សម្រាប់យុវជន និងសិស្សនិស្សិតដែលពុំមានលទ្ធភាពក្នុងការសិក្សា និងមានចំណាប់អារម្មណ៍បន្តការសិក្សាលើជំនាញទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចដោយឥតគិតថ្លៃចំនួន១២៥កន្លែង ។
មុខជំនាញដែលត្រូវសិក្សាមាន៣ ការិយាល័យជួរមុខចំនួន៥០កន្លែង គេហកិច្ចចំនួន២៥កន្លែង និងសេវាម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈចំនួន៥០កន្លែង ។
បេក្ខជន-បេក្ខនារីតម្រូវឱ្យមាន លិខិតបញ្ជាក់ភាពក្រីក្រពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន(ភូមិ ឬឃុំ/សង្កាត់) ចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេសកម្រិតមូលដ្ឋាន អត្តចរិតល្អ សុភាពរាបសា ។ មានកម្រិតវប្បធម៌យ៉ាងយោចណាស់បានសិក្សាកម្រិតមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ(ជាប់ ឬធ្លាក់) ដែលបានពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានអាយុចន្លោះពី១៧ ដល់២៥ឆ្នាំ បានឆ្លងកាត់ការអនុម័តពីកណៈកម្មការជ្រើសរើសសិស្ស-និស្សិត ។ ត្រូវឆ្លងកាត់ការតស្តសមត្ថភាពចំណេះដឹងទូទៅ និងភាសាអង់គ្លេសតាមរយៈតំណភ្ជាប់ទាំង២ខាងក្រោម ។
តំណភ្ជាប់សម្រាប់ចំណេះដឹងទូទៅ៖ https://forms.gle/wtsTvbFPtdpoKPmDA និងតំណភ្ជាប់សម្រាប់ភាសាអង់គ្លេស៖ https://forms.gle/rwFRT1DCyAWsG9dX7 ។
បើតាមក្រសួងទេសចរណ៍គ្រប់មុខជំនាញដែលផ្ដល់ជូនខាងលើក៏មានរៀនបន្ថែមនូវភាសាអង់គ្លេស ចិន និងកុំព្យូទ័រពេញមួយឆ្នាំផងដែរ ។ ថ្នាក់សិក្សានឹងចាប់ផ្ដើមចូលនៅថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមធ្វើការទំនាក់ទំនងទៅកាន់នាយកដ្ឋានបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍នៃក្រសួងទេសចរណ៍៖ ០៩៣ ៧៩២ ៧៥០/ ០៧៨ ៨៩៩ ៩១៩ ឬទាក់ទងទៅកាន់សាលាទេសរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចវីត(WYTHS) ០១៥ ៤៧១ ១៧៣/ ០៦១ ៤៧១ ១៧៣ ៕