អ្នកនាំពាក្យ ៖ ការបើកសាលារៀនឡើងវិញនៅថ្ងៃទី១ វិច្ឆិកា សិស្សត្រូវរៀនតាមបែបចម្រុះ គឺរៀនក្នុងថ្នាក់ផង និងរៀនតាមអនឡាញផង
ភ្នំពេញ – នៅថ្ងៃទី១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១នេះ សាលា​រៀន​ទាំងរដ្ឋ និង​ឯកជនគ្រប់កម្រិត បាន​ចាប់​ផ្តើម​ដំណើរ​ការ​ថ្នាក់រៀន​ឡើងវិញ ដោយ​ប្រកាន់ភ្ជាប់​នូវ​វិធានការសុខាភិបាល។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា យោងលើលទ្ធផលអាចទទួលយកបាននៃការបើកដំណើរការសាលារៀនសាកល្បងកន្លងមក ចាប់ពីថ្ងៃទី ០១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ពង្រីកវិសាលភាពបើកដំណើរការបង្រៀន និងរៀនតាមបណ្ដុំសម្រាប់គ្រឹះស្ថានសិក្សាចំណេះទូទៅគ្រប់កម្រិត គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន និងគ្រឹះស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ។ ហើយ​ការពង្រីកវិសាលភាពនេះត្រូវ អាស្រ័យលើស្ថានភាពជំងឺកូវីដ-១៩ចំនួន២ គឺ ភូមិសាស្រ្តដែលអាចគ្រប់គ្រងជំងឺកូវីដ-១៩បាន និងភូមិសាស្រ្តដែលមានហានិភ័យមធ្យមនិងខ្ពស់ ដោយបន្តអនុវត្តគោលការណ៍ប្រតិបត្តិស្តង់ដារបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាចុះថ្ងៃទី ០៤ សីហា ២០២០ ស្របតាមវិធានការសុខាភិបាល។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ការរៀន និងបង្រៀន ត្រូវបន្តអនុវត្តតាមបែបចម្រុះ គឺរៀនក្នុងថ្នាក់ផង រៀនតាមអនឡាញផង ស្វ័យសិក្សាផង អមដោយសន្លឹកកិច្ចការជំនួយ ដោយកំណត់សិស្សពី ១៥ ទៅ ២០ នាក់ក្នុងមួយថ្នាក់ និងរៀនឆ្លាស់វេនគ្នា៕