ភ្នំពេញ៖ មជ្ឈមណ្ឌលធនធានសោតទស្សន៍បុប្ផាណាប្រកាសជ្រើសរើសសិស្សចំនួន៣០នាក់ទៅសិក្សាក្នុងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកផលិតភាពយន្តឯកសារ និងពហុប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ។ បន្ថែមពីការរៀនវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកផលិតភាពយន្តឯកសារ និងពហុប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសិស្សក៏ទទួលបានការប្រើប្រាស់កម្មវិធីវីគីមីឌៀដើម្បីថែរក្សា និងផ្សព្វផ្សាយភាសាប្រពៃណី និងវប្បធម៌របស់សហគមន៍ជនជាតិភាគតិចផងដែរ។
លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើសបេក្ខជនជាជនជាតិដើមភាគតិច ដែលកំពុងរស់នៅក្នុងខេត្តរតនគិរី មានអាយុចាប់ពី១៨ឆ្នាំ ដល់៣០ឆ្នាំ។ លើសពីនេះជាអ្នកដែលចង់ថែរក្សា និងផ្សព្វផ្សាយភាសា ប្រពៃណី វប្បធម៌របស់ខ្លួនកំពុងរស់នៅ និងមានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការចូលរួមគ្រប់វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលទាំងអស់។ ក្នុងនេះបេក្ខនារី និងជនមានពិការភាព ត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត។
សម្រាប់សិក្ខាកាមដែលជាប់ជាបេក្ខជនរៀនក្នុងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនឹងទទួលបានការសិក្សា និងការប្រើប្រាស់សម្ភារៈថតដោយឥតគិតថ្លៃ។ ទទួលបានចំណេះដឹងទាំងផ្នែកទ្រឹស្ដី និងបច្ចេកទេស ដែលទទួលបានពីគ្រូដែលមានបទពិសោធន៍លើការងារផលិតភាពយន្តរយៈពេលច្រើនឆ្នាំ មានចំណែកក្នុងការចូលរួមក្នុងការថែរក្សា និងផ្សព្វផ្សាយភាសា ប្រពៃណី របស់សហគមន៍ជនជាតិភាគតិច រួមទាំងទទួលបានថ្លៃអាហារ និងធ្វើដំណើរប្រចាំថ្ងៃ។
បេក្ខជនទាំងអស់អាចទៅទទួលពាក្យស្នើសុំចូលរៀនពីលោក ម៉ាំង លៀន តាមរយៈលេខទូរសព្ទ ០១១ ៥១ ០០ ០៤ ឬ ០៩៧ ៣៥០ ០៧០៥ រតាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://bit.ly/3Apx9L6 ។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមហៅទៅកាន់លេខ ០១០ ៧៧៥ ១៥១ ឬ ០៩៧ ៦១០ ១៩២០ និងផុតកំណត់ទទួលពាក្យចូលរៀនថ្ងៃទី ៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១។ បញ្ជាក់ផងដែរថាទីតាំងសម្រាប់ការបណ្ដុះបណ្ដាលសិ្ថតក្នុងក្រុងបានលុង ខេត្តរតនគិរី។
គួរបញ្ជាក់ថា អាហារូបករណ៍នេះត្រូវបានរៀបចំឡើងតាមរយៈកិច្ចសហការរវាងមជ្ឈមណ្ឌលធនធានសោតទស្សន៍បុប្ផាណា និងអង្គការយូណេស្កូដើម្បីអនុវត្តគម្រោងមួយដែលមានឈ្មោះថា «ការកសាងសម្ថភាពយុវជនជនជាតិភាគតិចនិងបង្កើតបណ្ណសារសោតទស្សន៍ជនជាតិភាគតិចនៅកម្ពុជាតាមរយៈវីគីមីឌៀ» ដោយមានការគាំទ្រពីមូនិធិវីគីមីឌៀ៕