ភ្នំពេញ ៖ អនាគតរបស់កម្ពុជាមានស្មារតីខ្មែរតែមួយ ប្រជាជនកម្ពុជាមានសមត្ថភាព និងប្រជាជនពោរពេញដោយធម៌ ឃ្លាទាំងបីនេះមកពីពាក្យពេញ Cambodianess Competency និង Compassionate ឬអានកាត់ជាភាសាអង់គ្លេសថា 3Cs ជាគោលគំនិតជំរុញកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកជោគវាសនាតែមួយ។ ប្រសាសន៍នេះលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា តាមរយៈវីដេអូមួយផលិតដោយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានបកស្រាយពាក្យ 3Cs នេះថា C1 (Cambodianess) សំដៅទៅលើភាពជាខ្មែរតែមួយ ត្រូវសិក្សាអំពីប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់កម្ពុជាដែលមានភាពរុងរឿង និងប្រវត្តិសាស្រ្តជូរចត់ និងវប្បធម៌សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជា ។ លើសពីនេះទៅទៀត កត្តានីមួយៗ ដែលកម្ពុជាបានឆ្លងកាត់បានបញ្ជាក់ថា ប្រទេសកម្ពុជាងើបឈរខ្លួនឯងយ៉ាងរឹងមាំ និងបានសម្រេចកិច្ចការងារចំពោះជាតិ ដើម្បីបុព្វហេតុជាតិនិងផលប្រយោជន៍ជាតិទៅអនាគត ។ ពាក្យ Cambodianess នឹងបង្ហាញភាពជាខ្មែរដែលមានការការពារព្រលឹងជាតិ រក្សាអត្តសញ្ញាណជាតិ លើកតម្កើងវប្បធម៌ និងប្រពៃណីនៃព្រះរាជណាចក្រកម្ពុជានឹងត្រៀមខ្លួនជាស្រេចក្នុងការដើរតួរនាទីទទួលខុសត្រូវក្នុងនាមជាសមាជិករបស់សហគមន៍អន្តរជាតិ ។
ចំណែក C2 (Competency) ផ្តោតទៅលើប្រជាជនកម្ពុជាមានសមត្ថភាព សំខាន់សម្រាប់អនាគតប្រទេសជាតិ ដែលបញ្ជាក់ពីការថែរក្សាការពារ ការប្រកួតប្រជែង និងសមត្ថភាពខ្លាំង។ ចំណុចនេះដាស់តឿនប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមនៅក្នុងបរិបទនៃសកលភារូបនីយកម្ម ក៏ដូចជាបដិវត្តន៍ឧស្សាហ៍កម្មទី៤ ដោយបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការត្រៀមខ្លួនឈានទៅប្រកួតប្រជែងនៅថ្នាក់អន្តរជាតិ។ គ្រប់យ៉ាងត្រូវការប្រជាជន ឬយុវជនដែលមានសមត្ថភាព ទេពកោសល្យ ទទួលយកការអប់រំពេញមួយជីវិត និងមានឆន្ទៈប្រកួតប្រជែងជានិច្ច ។
ដោយឡែក C3 (Compassionate) មានន័យថា ប្រជាជនរស់នៅពោរពេញដោយធម៌ រស់នៅសម្បូរសប្បាយ និងចេះជួយយកអាសារគ្នាទៅវិញទៅមក ។ ជាក់ស្ដែងបង្ហាញតាមរយៈបទចម្រៀង ឬរឿងជាច្រើនតាមរយៈឥរិយាបថយកអាស្រ័យគ្នាទំនៀមទម្លាប់របស់ខ្មែរ។ ប្រទេសកម្ពុជាជាសង្គមមួយមានអរិយធម៌រុងរឿង សង្គមនិងគ្រួសារថ្លៃថ្នូរ ប្រជាជនចេះចែករំលែក និងជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ។