ក្រសួងអប់រំ និង CADT បើកដំណើរការកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងថ្នាក់ជាតិស្តីពី AI ក្នុងវិស័យអប់រំ ដើម្បីពង្រឹងសក្តានុពលយុវជនជំនាន់ថ្មី
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា (MoEYS) សហការជាមួយ បណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) បានប្រកាសជាផ្លូវការនូវការបើកដំណើរការ ការប្រកួតប្រជែង AI ក្នុងវិស័យអប់រំ (AI in Education Competition) ដែលជាកម្មវិធីយុទ្ធសាស្ត្រមួយក្នុងការ ពង្រឹងសក្តានុពល យុវជនជំនាន់ថ្មី និង ជំរុញការផ្លាស់ប្តូរ វិស័យអប់រំជាតិ តាមរយៈ បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI)។ កម្មវិធីប្រកួតនេះគឺជាផ្នែកដ៏សំខាន់នៃ សន្និសីទជាតិស្តីពី AI សម្រាប់វិស័យអប់រំ ឆ្នាំ ២០២៥ ដោយអញ្ជើញនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ (អាយុ ១៨–២៤ ឆ្នាំ) ទូទាំងកម្ពុជា ឱ្យចូលរួមប្រកួតប្រជែងដើម្បីទទួលបានជំនាញ AI ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមជាអាទិភាពនៃវិស័យអប់រំ និងបង្ហាញស្នាដៃរបស់ពួកគេជូនថ្នាក់ដឹកនាំជាតិ។ រង្វាន់ដ៏មានតម្លៃសម្រាប់ក្រុមជ័យលាភីគឺទៅទស្សនកិច្ចសិក្សានៅប្រទេសសិង្ហបុរី។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងជាដំណើរការបណ្តុះបណ្តាល និងអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញដ៏ទូលំទូលាយ ៖ គឺ ចាប់ផ្តើមដោយ ជំរុំបណ្តុះបណ្តាលអនឡាញរយៈពេល ២ សប្តាហ៍ ដែលជាកាតព្វកិច្ច (តម្រូវឱ្យសម្រេចការសិក្សា ៩០% ទើបមានសិទ្ធិបន្ត) បន្ទាប់មកចូលរួម កម្មវិធី Hackathon រយៈពេល ២ ថ្ងៃ ដែលក្រុមដែលត្រូវបានជ្រើសរើសនឹងបង្កើតដំណោះស្រាយប្រកបដោយ ភាពច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ និងផ្អែកលើ AI។ អ្នកចូលរួមនឹងទទួលបានចំណេះជំនាញ AI និង Machine Learning ព្រមទាំងមានឱកាស ផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ ជាមួយគ្រូបង្វឹក និងអ្នកជំនាញ ក៏ដូចជាទទួលបានការទទួលស្គាល់កេរ្តិ៍ឈ្មោះថ្នាក់ជាតិ។ ការប្រកួតនេះបើកចំហសម្រាប់និស្សិតមកពី គ្រប់ជំនាញសិក្សា ដែលអាចដាក់ពាក្យ ម្នាក់ឯង ឬជាក្រុមចម្រុះដែលមានសមាជិកចាប់ពី ២–៤ នាក់។
និស្សិតដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ និងមានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ ត្រូវដាក់ពាក្យតាមរយៈ [https://bit.ly/48bsqAV] ត្រឹមថ្ងៃផុតកំណត់ គឺថ្ងៃទី ១៧ ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០២៥។ គណៈកម្មការរៀបចំកម្មវិធីសូមអំពាវនាវដល់និស្សិតដែលមានទេពកោសល្យទាំងអស់ ដាក់ពាក្យជាបន្ទាន់ ដើម្បីធានាបានការចូលរួមដ៏សំខាន់របស់ពួកគេ និងចាប់ផ្តើមរួមចំណែកជាសសរស្តម្ភដល់ អនាគតឌីជីថល នៃវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា។
MoEYS and CADT Launch National AI in Education Competition; Strengthen the New Generation of Innovators
PHNOM PENH, – The Ministry of Education, Youth and Sport (MoEYS) and the Cambodia Academy of Digital Technology (CADT) have launched the “AI in Education Competition”, a transformative initiative to empower young innovators and revolutionize the nation’s education sector through Artificial Intelligence. This competition, a core part of the National AI for Education Conference 2025, invites university students (ages 18–24) from across Cambodia to acquire practical AI skills, tackle real-world education challenges, and showcase their solutions to national leaders. The grand prize for the winning team includes an educational trip to Singapore.
The program is structured as a comprehensive upskilling journey: it begins with a mandatory 2-week Online Bootcamp (requiring 90% completion for eligibility), followed by a 2-day Hackathon where shortlisted teams will develop innovative, AI-driven solutions. Participants will gain vital AI and Machine Learning skills, network with mentors and experts, and earn national recognition. The competition is open to students from any field of study, who may apply individually or in diverse teams of 2–4 members.
Interested and eligible students must submit their application via [https://bit.ly/48bsqAV] by the fast-approaching deadline of October 17th, 2025. The organizers encourage all talented students to apply quickly to secure their spot and begin contributing to the future of education in Cambodia.
Connect With Us: