រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ ប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំនេះ នៅរក្សា​គោលការណ៍ និងស្តង់ដាដដែល ដើម្បីធានាដល់គុណភាពនៃការអប់រំកម្ពុជា
បើទោះបីជា​ប្រទេស​កម្ពុជា កំពុងមានជម្លោះព្រំដែនជាមួយ​ប្រទេសថៃ ដែលធ្វើ​ឱ្យសិស្ស​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ខេត្ត​ជាប់ព្រំដែនប៉ះពាល់ដល់អារម្មណ៍​យ៉ាងណាក្តី ប៉ុន្តែសម្រាប់ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ឆ្នាំនេះ គឺនៅ​រក្សា​គោលការណ៍ និង​ស្តង់ដានៃការ​ប្រឡង​ដដែល។
ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាននារសៀលថ្ងៃសុក្រនេះ (២២ សីហា) ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យម​សិក្សា​ទុតិយភូមិ ដែលគ្រោង​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃទី២៨ សីហា ខាងមុខនេះ គឺក្រសួងរក្សានូវស្តង់ដាដដែល នៃការប្រឡង ដើម្បីកុំ​ឱ្យស្តង់ដានិទ្ទេស A ឆ្នាំនេះ អន់ជាង និទ្ទេស A ឆ្នាំទៅ, ពោលគឺ និទ្ទេស A នៅតែជានិទ្ទេស A ។ “ដូច្នេះស្តង់ដាវិញ្ញាសានៅដដែល.. អាចថាសិស្ស​ប៉ះពាល់ផ្នែកអារម្មណ៍ ដូច្នេះយើងនឹងមើល ប្រសិនបើ និទ្ទេស A បានទាបជាង ២ពាន់២២៥នាក់ នោះគឺដោយសារ​ការ​ប៉ះពាល់អារម្មណ៍ ប៉ុន្តែប្រសិនបើ​និទ្ទេស A មានការកើនឡើង គឺវាអាចវិនិច្ឆ័យបានថា កន្លែងផ្សេង​ទៀតសិស្ស​ខំប្រឹងរៀន ដូច្នេះយើងនឹងមិន ទី១ មិនបន្ទាបប្រធានវិញ្ញាសា ទី២ មិនប្តូរយន្តការកំណែ ដូច្នេះយើងនៅរក្សា​ស្តង់ដាដដែល”។
យ៉ាងណាក៏​ដោយ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក្រសួងអប់រំ ក៏​នឹង​ត្រៀម​ដើម្បីជួយ​ទៅដល់​សិស្សានុសិស្ស​ជាបេក្ខជន​ស្ថិត​នៅក្នុង​ខេត្ត​ជាប់ព្រំដែនដូចជា​ខេត្តឧត្តរមានជ័យ និង​ខេត្តព្រះវិហារផងដែរ ប៉ុន្តែឯកឧត្តម​មិនបានបញ្ជាក់ពីគោលការណ៍នោះទេ។
សូមជំរាបជូនថា ការប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិឆ្នាំនេះ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺ ថ្ងៃទី២៨ និង២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៥។ បើតាមសេចក្តីប្រកាស​របស់ក្រសួងអប់រំ ដំណើរការកំណែនឹងប្រព្រឹត្តទៅ ចាប់ពីថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ដល់ថ្ងៃទី៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ខណៈដំណើរការស្រង់ បូកពិន្ទុដោយកុំព្យូទ័រ និងផ្ទៀងផ្ទាត់ពិន្ទុ ចាប់ពីថ្ងៃទី៧ ដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥។