៦៦% នៃគ្រួសារជនភៀសសឹក​នៅ​កម្ពុជា កំពុង​រងការ​ប៉ះពាល់ផ្លូវចិត្ត ដោយសារ​ជម្លោះនៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ
យោង​តាម​ការ​ចុះ​វាយ​តម្លៃ​ពីសុវត្ថិភាពផ្លូវចិត្ត នៅ​តាមជំរំជនភៀសសឹក ដែល​ធ្វើឡើង​ដោយ​អង្គការ​ទស្សនពិភពលោក បានរក​ឃើញថា ជិតពីរភាគបី ឬប្រហែល ៦៦% នៃគ្រួសារជនភៀសសឹក​នៅ​កម្ពុជា កំពុង​រង​ការ​ប៉ះពាល់ផ្លូវចិត្តយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ដោយសារ​ជម្លោះ​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ។ បទពិសោធន៍​ប៉ះពាល់​ផ្លូវចិត្ត​ទាំងនេះ​រួមមាន ការ​ជម្លៀស​ចេញ​ពីផ្ទះសម្បែង, បានឃើញ​ផ្ទាល់​ហេតុការណ៍ នៃ​ការ​ផ្ទុះ​គ្រាប់បែក ឬ​ការ​បាញ់ប្រហារ និង​ការ​បាត់បង់​សមាជិកគ្រួសារ។
ការសិក្សា​ដែលបានធ្វើ​ឡើង​នៅតាមជំរំជនភៀសសឹក ចំនួន ៤៣កន្លែង ក្នុងខេត្តព្រះវិហារ (៧ កន្លែង), បន្ទាយមានជ័យ (១៥ កន្លែង), និងសៀមរាប (២១ កន្លែង) បង្ហាញថា ទោះបីជាជាងពាក់កណ្តាល (៥៦%) នៃមនុស្សពេញវ័យមាន អារម្មណ៍កក់ក្តៅ និងមានសុវត្ថិភាពនៅក្នុងជំរំភៀសសឹកក៏ដោយ ប៉ុន្តែភាគច្រើន នៅតែមានអារម្មណ៍នឹកផ្ទះ និងព្រួយបារម្ភ អំពីសមាជិកគ្រួសារ និងបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ។ កុមារបានបង្ហាញអារម្មណ៍លាយឡំគ្នា ដោយក្នុងនោះ ៤២% មានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ និងមាន សុវត្ថិភាព ប៉ុន្តែ៥៨% មានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាចពីការប៉ះពាល់នៃ ការផ្ទុះអាវុធ ការផ្ទុះគ្រាប់បែក និងការជម្លៀសចេញពីផ្ទះសម្បែង។