សម្រាប់ ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានប្រៃសណីយ៍ នៃក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមន៍បានមានប្រសាសន៍ថា ជំនាញអ្វីក៏ដោយ ក៏ជួយដល់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិផងដែរ ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា យុវជនគួរស្វែងយល់ថា តើជំនាញមួយណាត្រូវនឹងចំណង់ចំណូលចិត្តខ្លួន ហើយជំនាញមួយណាដែលផ្តល់ឱកាសលូតលាស់បានលឿនធៀបទៅនឹងសមត្ថភាពនោះ ។
” បើយើងមើលពីនិន្នាការសម័យបន្ទាប់ពីនេះ គឺសម័យបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី៤ ដូច្នេះយុវជនគួរស្វែងយល់ ព្រោះមានជំនាញមួយចំនួនជាកត្តាលិករជំរុញល្បឿនរីកចំរើនរបស់ប្រទេសយើង ហើយបើសិនជាយើងទាញយកប្រយោជន៍ពីបិដវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ នេះបានច្រើន ប្រទេសយើងក៏រីកចម្រើនកាន់តែខ្លាំងដែរ … “
ចំណែកលោក យិម ពុទ្ធា ទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសឯករាជ្យ និងជាសាស្រ្តាចារ្យផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ច ក៏យល់ឃើញមិនខុសពី ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា ប៉ុន្មានឡើយ ដោយថា ជំនាញណាក៏ដោយ ក៏មានឱកាសក្នុងការជួយអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិដែរ គ្រានតែថា បើមើលលើការវិវឌ្ឍនៃឧស្សាហកម្មពិភពលោក អាទិភាពដែលគេមើលឃើញ គឺខាងវិទ្យាសាស្រ្តដោយសារពិភពលោកបានឈានទៅដល់យុគសម័យឧស្សាហកម្ម៤.០ ។
– លោក យិន ពុទ្ធា
“នេះនៅពេលដំណើរវិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មឈានទៅមុខ ដូច្នេះជំនាញទាក់ទងនឹងវិទ្យាសាស្រ្តពិត (STEM) វានឹងមានអាទិភាព។ ប៉ុន្តែបើទាញការត្រឡប់មកវិញថា បើចង់ជួយជាតិ ជំនាញអ្វីក៏អាចជួយជាតិបានដែរ.. ប៉ុន្តែសូមកែប្រែខ្លួនឯងឱ្យក្លាយជាអ្នកជំនាញលើមុខវិជ្ជាដែលខ្លួនកំពុងរៀននោះ”
សម្រាប់លោក សន ប៊ុនមាន នាយកកម្មវិធីសច្ចធម៌ប្រវត្តិសាស្រ្ត នៃសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បានលើកឡើងថា គ្រប់គ្នាទាំងអស់គឺជាកោសិការនៃសង្គម ដូច្នេះនៅពេលដែលកោសិការសង្គមរឹងមាំរីកចម្រើន នោះប្រទេសជាតិនឹងរីកចម្រើន ។ លោកថាការរីកចំរើនរបស់ប្រទេសជាតិមួយ គឺត្រូវការគ្រប់មុខជំនាញទាំងអស់ ដូច្នេះលោកស្នើដល់និស្សិតរបស់យើងគួរគិតគូរថា តើជំនាញអ្វីដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ? ហើយជំនាញនោះអាចជួយចិញ្ចឹមជីវភាពក្រុមគ្រួសារបាននាពេលអនាគត ?
– លោក សន ប៊ុនមាន
” តែកាលណាបុគ្គលម្នាក់ៗនៅក្នុងសង្គមទទួលបានការរីកចម្រើន នោះប្រទេសជាតិនឹងរីកចម្រើនដូចគ្នា”
ដូច្នេះត្រឡប់មកវិញ ជំនាញទាំងអស់គឺសុទ្ធសឹងតែមានប្រយោជន៍ និងមានសារៈសំខាន់ក្នុងការជួយប្រទេសជាតិឱ្យរីកចម្រើន ហើយយុវជនទាំងអស់ត្រូវផ្តោតលើមុខជំនាញដែលខ្លួនរៀន និងអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនឱ្យក្លាយទៅជាអ្នកជំនាញលើជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ។ នេះបើការបញ្ជាក់ពីអ្នកជំនាញ ៕