អ្នកជំនាញ ៖ យុវជនសម្រួចការសិក្សាលើជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ​ជួយ​​អភិវឌ្ឍន៍​សមត្ថ​ភាពផ្ទាល់ខ្លួនលឿនរហ័ស
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជាជា​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ ។ ផ្អែក​តាមគោល​នយោបាយ​ដែល​រាវរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញ បានកំណត់​យក​ឆ្នាំ​២០​៣០​ ដើម្បីប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​​​ទៅជា​​ប្រទេស​ដែល​មាន​ចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ និង​នៅឆ្នាំ​២០៥០ ជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​កម្រិតខ្ពស់ ។ ដូច្នេះ តើ​យុវជន​កម្ពុជា​គួរ​រៀន​ជំនាញអ្វី​ដើម្បី​ជួយ​​ប្រទេស​ឱ្យ​មានការអភិវឌ្ឍឆាប់រហ័ស ?
សម្រាប់ ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានប្រៃសណីយ៍ នៃក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមន៍​បាន​មានប្រសាសន៍ថា ជំនាញអ្វីក៏​ដោយ ក៏​ជួយ​ដល់​ការ​​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិផងដែរ ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា យុវជនគួរ​ស្វែង​យល់ថា តើជំនាញ​មួយ​ណាត្រូវនឹងចំណង់ចំណូលចិត្ត​ខ្លួន ហើយ​ជំនាញ​មួយ​ណា​ដែលផ្តល់ឱកាស​លូត​លាស់​បានលឿន​ធៀប​ទៅនឹង​សមត្ថភាពនោះ ។
– ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា
” បើ​យើង​មើល​ពីនិន្នាការសម័យ​បន្ទាប់ពីនេះ គឺសម័យបដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​ជំនាន់ទី៤ ដូច្នេះយុវជន​គួរ​ស្វែងយល់ ព្រោះ​មានជំនាញមួយ​ចំនួន​ជាកត្តា​លិក​រ​ជំរុញ​ល្បឿន​រីកចំរើន​របស់ប្រទេស​យើង ហើយ​បើសិនជា​យើងទាញយកប្រយោជន៍​ពីបិដវត្តន៍​ឧស្សាហកម្មទី៤ នេះបានច្រើន ប្រទេសយើងក៏រីកចម្រើនកាន់តែខ្លាំងដែរ …​ “
ចំណែកលោក យិម ពុទ្ធា ទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសឯករាជ្យ និងជាសាស្រ្តាចារ្យផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ច ក៏​យល់ឃើញ​មិន​ខុស​ពី ឯកឧត្តម ហ៊ន ធារ៉ា ប៉ុន្មានឡើយ ដោយថា ជំនាញណាក៏​ដោយ ក៏​មានឱកាស​ក្នុង​ការ​ជួយ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេសជាតិដែរ គ្រានតែថា បើមើលលើការ​វិវឌ្ឍនៃឧស្សាហកម្មពិភពលោក អាទិភាព​ដែល​គេមើលឃើញ គឺខាងវិទ្យាសាស្រ្តដោយសារពិភពលោកបានឈានទៅ​ដល់​យុគសម័យឧស្សាហកម្ម៤.០ ។
“នេះ​នៅពេល​ដំណើរវិវឌ្ឍន៍​ឧស្សាហកម្មឈានទៅ​មុខ ដូច្នេះ​ជំនាញទាក់ទងនឹងវិទ្យាសាស្រ្តពិត (STEM) វានឹងមានអាទិភាព។ ប៉ុន្តែ​បើ​ទាញការត្រឡប់ម​ក​វិញ​ថា បើចង់ជួយជាតិ ជំនាញអ្វីក៏​អាចជួយ​ជាតិបានដែរ.. ប៉ុន្តែ​សូមកែប្រែខ្លួនឯង​ឱ្យ​ក្លាយជា​អ្នកជំនាញ​លើ​មុខ​វិជ្ជាដែលខ្លួន​កំពុង​រៀន​នោះ”
សម្រាប់លោក សន ប៊ុនមាន នាយកកម្មវិធីសច្ចធម៌ប្រវត្តិសាស្រ្ត នៃ​សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើងថា គ្រប់គ្នាទាំងអស់គឺជា​កោសិការនៃសង្គម ដូច្នេះ​នៅពេល​ដែលកោសិការសង្គមរឹងមាំរីកចម្រើន នោះ​ប្រទេសជាតិនឹង​រីកចម្រើន​ ។ លោកថាការ​រីកចំរើនរបស់ប្រទេស​ជាតិ​មួយ គឺត្រូវ​ការ​គ្រប់មុខ​ជំនាញ​ទាំងអស់ ដូច្នេះ​លោក​ស្នើ​ដល់​និស្សិត​របស់​យើង​គួរ​គិតគូរថា តើជំនាញអ្វីដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ? ហើយជំនាញនោះអាចជួយ​ចិញ្ចឹមជីវភាពក្រុមគ្រួសារបាន​នា​ពេល​អនាគត ?
– លោក សន ប៊ុនមាន
” តែកាលណាបុគ្គលម្នាក់​ៗ​នៅ​ក្នុងសង្គមទទួលបានការរីកចម្រើន នោះប្រទេស​ជាតិនឹងរីកចម្រើន​ដូចគ្នា”
ដូច្នេះត្រឡប់​មក​វិញ ជំនាញទាំងអស់​គឺសុទ្ធសឹងតែមានប្រយោជន៍ និង​មានសារៈសំខាន់​ក្នុងការជួយ​ប្រទេស​ជាតិឱ្យ​រីកចម្រើន ហើយ​យុវជន​ទាំងអស់ត្រូវ​ផ្តោត​លើ​មុខ​ជំនាញ​ដែល​ខ្លួន​រៀន និង​អភិវឌ្ឍន៍​ខ្លួន​ឱ្យ​ក្លាយទៅជា​អ្នកជំនាញ​លើ​ជំនាញ​ដែល​ខ្លួនស្រឡាញ់ ។ នេះបើការបញ្ជាក់ពីអ្នកជំនាញ ៕