យុវជន​៥រូប ជាប់ទៅវគ្គផ្ដាច់ព័ត្រ ក្នុង​កម្មវិធីនិយាយជាសាធារណៈស្ដីអំពីការហាមឃាត់ផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹង
ភ្នំពេញ – នៅក្នុងកម្មវិធីនិយាយជាសាធារណៈស្ដីពី “ការហាមឃាត់ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹង គ្រប់ទម្រង់ គ្រប់រូបភាពក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡានិងទីកន្លែងប្រកួតកីឡា” រៀបចំឡើងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គណៈកម្មការបានប្រកាសជ័យលាភីបេក្ខជន ៥រូបនឹងបន្តទៅវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រដែលនឹងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២។
បេក្ខជនចំនួន ៥រូបដែលនឹងបន្តទៅវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រកម្មវិធីនិយាយជាសាធារណៈស្ដីពី “ការហាមឃាត់ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹង គ្រប់ទម្រង់ គ្រប់រូបភាពក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡានិងទីកន្លែងប្រកួតកីឡា” រួមមាន ១. កញ្ញា ឈុន ប៉ូឡែន មកពីសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្គន, ២. លោក តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ អ្នកនិពន្ធឯករាជ្យ, ៣. កញ្ញា ហាក់ ម៉ីម៉ី មកពីសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិឌូរី, ៤. កញ្ញា លី គីមធីណា មកពីវិទ្យាល័យដុនបូស្កូ និងទី៥. លោក វិន វុទ្ធី មកពីវិទ្យាល័យជំនាន់ថ្មីគោកព្រីង។
កញ្ញា ឈុន ប៉ូឡែន និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្គន លើកឡើងថា ឧស្សាហកម្មគ្រឿងស្រវឹងបានប្រើយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សាររបស់ខ្លួនក្នុងការអូសទាញកុមារនិងយុវជន តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយគ្រឿងស្រវឹងលើផ្ទាំងបដា ឬអេក្រង់ LED ការដាក់ស្តង់បង្ហាញម៉ាក ឬចែកសម្ភារៈមានម៉ាកគ្រឿងស្រវឹងនៅលើមួក ឆ័ត្រ អាវយឺត ផ្លិត។ លើសពីនេះ ការឧបត្ថម្ភកម្មវិធីកីឡា ការចែកគ្រឿងស្រវឹងដោយឥតគិតថ្លៃ ឬផ្ដល់រង្វាន់ផ្សេងៗ លេងល្បែងកម្សាន្តជាមួយភ្នាក់ងារគ្រឿងស្រវឹង និងការជួលតារាល្បីៗឱ្យផ្សព្វផ្សាយនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡា និងទីកន្លែងប្រកួតកីឡា។
លោក តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ អ្នកនិពន្ធឯករាជ្យ និងជាបេក្ខជនប្រកួត ក៏បានលើកឡើងដែរថា សកម្មភាពផ្សាយពាណិជ្ជកម្មរបស់ឧស្សាហកម្មគ្រឿងស្រវឹងកំពុងធ្វើនេះ បានជះឥទ្ធិពលអាក្រក់ជាច្រើនទៅលើកុមារនិងយុវជន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ កុមារនិងយុវជន ត្រូវបានជម្រុញឱ្យ​ចាប់ផ្តើមប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង និងប្រើប្រាស់កាន់តែច្រើនក្នុងវ័យក្មេងខ្ចី តាមរយៈសារនិងរូបភាពទាក់ទាញ ការធ្វើត្រាប់តាមអាយដលផ្សាយស្រាបៀរ ការផ្តល់គ្រឿងស្រវឹងដោយឥតគិតថ្លៃ។
ជាលទ្ធផល កុមារ និងយុវជន ទទួលរងនូវការប៉ះពាល់ដល់សុខភាពផ្លូវកាយ ផ្លូវចិត្ត ការលូតលាស់មិនប្រក្រតីរបស់កុមារ ប៉ះពាល់ដល់ការលូតលាស់របស់ខួរក្បាល និងដល់ការសិក្សា។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មបំផ្លើស នៃគ្រឿងស្រវឹង ប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មានត្រឹមត្រូវ និងសិទ្ធិទទួលបានសុខភាពល្អ ដែលមានចែងក្នុងសន្ធិសញ្ញាស្តីពីសិទ្ធិកុមារ។ អំពើហិង្សាដែលកើតមានក្នុងអំឡុងពេលមុនប្រកួត ពេលប្រកួត និងក្រោយប្រកួតកីឡា ដែលជម្រុញដោយការសេពគ្រឿងស្រវឹង ជះឥទ្ធិពលអាក្រក់ដល់កុមារ និងយុវជន។
ជាមួយគ្នានេះ ដោយសារឃើញពីផលប៉ះពាល់នៃការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹងមកលើកុមារ និងយុវជន សិស្សនិស្សិតដែលជាបេក្ខជនប្រកួតបានគាំទ្រឱ្យមានការហាមឃាត់ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹង គ្រប់ទម្រង់ គ្រប់រូបភាពក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡានិងទីកន្លែងប្រកួតកីឡា។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា បេក្ខជនឆ្នើមទាំង១០រូប ដែលបានប្រកួតគ្នាយ៉ាងស្វិតស្វាញក្នុងវគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្តនេះ ត្រូវបានជ្រើសរើសដោយគណៈកម្មការ ចេញពីយុវជនរាប់រយនាក់ដែលបានផ្ញើអត្ថបទចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតនេះ។ ក្នុងនោះ មានតែបេក្ខជនចំនួន ៥រូបប៉ុណ្ណោះដែលនឹងបន្តទៅវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីនិយាយជាសាធារណៈ៕