ក្រសួងបរិស្ថាន រៀបចំការប្រកួតគូរគំនូរ និងការថតរូប ទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសម្រាប់កុមារ និងយុវជន
ភ្នំពេញ – ក្រសួងបរិស្ថានក្រោមកិច្ចសហការជាមួយកម្មវិធីសម្ព័ន្ធភាពប្រែប្រួលអាកាសធាតុកម្ពុជា ដំណាក់កាលទី៣ នឹងរៀបចំការប្រកួតគូរគំនូរ និងការថតរូបទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសម្រាប់កុមារ និងយុវជន។ កម្មវិធីនេះរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណង ដើម្បីប្រមូលទស្សនៈនៃការយល់ឃើញរបស់កុមារ និងយុវជនទាក់ទងនឹងបញ្ហានៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងផ្សព្វផ្សាយសារបន្ថែមរបស់ពួកគេ អំពីការឆ្លើយតបទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ជូនទៅដល់សាធារណជនដើម្បីកសាងសង្គមមួយដែលមានភាពធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
លក្ខខណ្ឌក្នុងការចូលរួមប្រកួត បេក្ខជនត្រូវតែជាជនជាតិកម្ពុជាមានអាយុចាប់ពី ៨ ដល់១៧ឆ្នាំ និងត្រូវគូសគំនូរដោយផ្ទាល់ដៃដោយប្រើប្រាស់សម្ភារគំនូរ មានដូចជា ខ្មៅដៃ ឬជក់ទឹក លើផ្ទាំងក្រដាស (ដោយមិនកំណត់ប្រភេទ និងទំហំក្រដាស) រួចផ្ញើពាក្យសុំចូលរួមភ្ជាប់ជាមួយផ្ទាំងគំនូរ មកកាន់នាយកដ្ឋានប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលមានទីតាំងនៅជាន់ទី៣ ទីស្តីការក្រសួងបរិស្ថាន។ ដោយឡែក ការប្រកួតរូបថត ជាជនជាតិកម្ពុជាមានអាយុចាប់ពី ១៨ ដល់ ៣៥ឆ្នាំ។ ក្នុងនោះ ការប្រកួតត្រូវតែពិពណ៌នាយ៉ាងខ្លី ជាភាសាខ្មែរ រួមមាន ចំណងជើង ការរៀបរាប់ពីរូបភាព ទីកន្លែងថត ឆ្នាំ និងវិស័យពាក់ព័ន្ធរូបភាពត្រូវតែថតដោយផ្ទាល់ដៃរបស់អ្នកចូលរួមប្រកួត។
បេក្ខជនប្រកួតលើគំនូរ និងរូបថតត្រូវផ្ដោតសំខាន់លើប្រធានបទទាក់ទងទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលរួមបញ្ចូលទាំងផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុទៅលើជីវភាពរស់នៅ ឬផលប៉ះពាល់ទៅលើវិស័យនានា ដូចជា វិស័យធនធានទឹក វិស័យសុខាភិបាល វិស័យកសិកម្ម សមុទ្រនិងតំបន់ឆ្នេរ ការប្រើប្រាស់ថាមពលកកើតឡើងវិញ វិស័យអប់រំ ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ័ វិស័យទេសចរណ៍ ឬក៏ឋានប្រព័ន្ធ។ ការឆ្លើយតបទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ អាចរួមបញ្ចូលទាំងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យគ្រោះមហន្តរាយ ការបន្សំការកាត់បន្ថយ ឬក៏ការឆ្លើយតបរបស់សហគមន៍ (ឧទាហរណ៍ ការដាំដើមឈើ និងការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ ជាដើម)។
ស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរ និងស្នាដៃរូបថត ដែលទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ទទួលបានទឹកប្រាក់សរុប ១លានរៀល រួមជាមួយលិខិតសរសើរ, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានទឹកប្រាក់សរុប ៨០ម៉ឺនរៀល រួមជាមួយលិខិតសរសើរ និងជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានទឹកប្រាក់សរុប ៦០ម៉ឺនរៀល រួមជាមួយលិខិតសរសើរ។
បេក្ខជនដែលចាប់អារម្មណ៍អាចដាក់ពាក្យចូលរួមប្រកួតដោយផ្ញើជា Hard copies មកកាន់ admin@camclimate.org.kh និងផ្ញើជា Hard copies មកកាន់នាយកដ្ឋានប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ក្រសួងបរិស្ថាន រាជធានីភ្នំពេញ។ ទទួលពាក្យចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២៕