ទទួលទានកាហ្វេបានត្រឹមត្រូវអាចជួយឱ្យសុខភាពផ្លូវចិត្តឱ្យស្រស់ថ្លា
មនុស្សមួយចំនួនប្រហែលយល់ថា ជាតិកាហ្វេអ៊ីនរបស់កាហ្វេអាចប៉ះពាក់ធ្ងន់ធ្ងរដល់សុខភាព ហើយប្រើប្រាស់ដើម្បីបំពេញភាពញៀនរបស់ពួកគេតែប៉ុណ្ណោះ ។ ផ្ទុយទៅវិញ កាហ្វេផ្តល់ផលវិជ្ជមានជាច្រើនទៅដល់សុខភាព បើសិនជាអ្នកចេះពិសារឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ។ របាយការណ៍ខ្លះបង្ហាញថា ប្រើប្រាស់កាហ្វេបរិមាណល្មមស្របតាមស្តង់ដា ការហ្វេអាចនាំឱ្យមានប្រយោជន៍ដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តគួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើល។ ខាងក្រោមនេះគឺជាចំណុចទាំងប្រាំបង្ហាញថា ពិសារកាហ្វេបានត្រឹមត្រូវ អាចជួយឱ្យសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនយ៉ាង ។
១. កាហ្វេអាចចាប់ផ្តើមប្រឆាំងនឹងជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ៖ ពិសារកាហ្វេគឺជាវិធីមួយដើម្បីចាប់ផ្តើមថ្ងៃរបស់អ្នកជាមួយនឹងស្នាមញញឹម ហើយវាត្រូវបានបញ្ជាក់យ៉ាងល្អដោយការសិក្សាថ្មីមួយដែលធ្វើឡើងនៅវិទ្យាស្ថានជាតិសុខភាព ។ អ្នកដែលទទួលទានកាហ្វេពី៤ ទៅ ៥ពែងជារៀងរាល់ថ្ងៃទំនងជាមានសកម្មភាព និងរីករាយពេញមួយថ្ងៃ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងអ្នកដែលមិនបានទទួលទានទាល់តែសោះ ។ គេបានកាហ្វេចាត់ទុកថាជាភ្នាក់ងារបង្កើនអារម្មណ៍ល្អបំផុតដោយសារតែសារធាតុប្រឆាំងអុកស៊ីតកម្មដ៏មានឥទ្ធិពលរបស់វា ។ វាអាចជួយអ្នកឱ្យចាប់ផ្តើមប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ខណៈពេលដែលជួយអ្នកឱ្យសម្រាក និងស្ងប់ស្ងាត់គ្រប់ពេលវេលា ។
២. មនុស្សពេញវ័យផឹកកាហ្វេមិនងាយនឹងចង់ធ្វើអត្តឃាត ៖ ការសិក្សាសាធារណៈដែលចងក្រងជាឯកសារបានល្អធ្វើឡើងនៅសាលាសុខភាពសាធារណៈហាវ៉ាដ បានបង្ហាញថាអ្នកដែលទទួលទានកាហ្វេពីរទៅបួនពែងក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ ទំនងជាមិនសូវធ្វើអត្តឃាតនោះទេ ។ ការពិតទាំងនេះត្រូវបានបង្ហាញបន្ទាប់ពីការប្រមូលទិន្នន័យពីអ្នកចូលរួមជាង ១សែននាក់ ជាលទ្ធផលកាហ្វេជាអាហារបំប៉នអារម្មណ៍ដ៏ល្អបំផុតមួយដែលមាននៅលើទីផ្សារ ។ ទោះជាយ៉ាងណា វាត្រូវបានណែនាំឱ្យប្រើប្រាស់ភេសជ្ជៈនេះក្នុងបរិមាណល្មម ។ បើមិនដូច្នេះទេ វាក៏អាចបង្កផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តផងដែរ ។
៣. ជាតិកាហ្វេអ៊ីនអាចឱ្យខួរក្បាលអ្នកដំណើរការល្អ ៖ ស្ថិតិបង្ហាញថា ជនជាតិអាមេរិកភាគច្រើនចំណាយពេលវេលាជាមួយទម្លាប់ដ៏មមាញឹកនៅកន្លែងធ្វើការ ហើយពួកគេមានអារម្មណ៍តានតឹងជាងមុន ខណៈពេលដែលការគ្រប់គ្រងគ្រួសារ ការងារផ្ទះ និងទំនួលខុសត្រូវសង្គមផ្សេងទៀតផងដែរ ។ ក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ កាហ្វេអាចជួយពួកគេឱ្យប្តូរទៅរបៀបរស់នៅដែលមានសុខភាពល្អ ហើយជាតិកាហ្វេអ៊ីនមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងធ្វើខួរក្បាលរបស់អ្នកដំណើរការបានរហ័ស ។ អ្នកក៏អាចញ៉ាំកាហ្វេដើម្បីបំបាត់ការគេងមិនលក់ដែលបណ្តាលមកពីការងារហួសប្រមាណបានផងដែរ ។ ការទទួលទានកាហ្វេនេះអាចជួយអ្នកឱ្យចាប់ផ្តើមថ្ងៃរបស់អ្នកបានរហ័សជាមួយនឹងអារម្មណ៍ស្រស់ស្រាយ។
៤. កាហ្វេជាគ្រឿងបង្កើនការចងចាំបានល្អ ៖ កាហ្វេមិនត្រឹមតែជួយកែលម្អសុខភាពបេះដូង និងថ្លើមប៉ុណ្ណោះទេ ។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ អ្នកដែលទទួលទានកាហ្វេមានទម្លាប់មានការចងចាំដ៏មុតស្រួច ហើយវាជួយពួកគេឱ្យគ្រប់គ្រងទម្លាប់របស់ពួកគេឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ។ ការសិក្សាបង្ហាញថា កាហ្វេមានអត្ថប្រយោជន៍ផ្នែកយល់ដឹងជាច្រើន និងមានប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់មនុស្សគ្រប់វ័យ ។ មិនថាអ្នកជាសិស្សដែលត្រូវតែផ្តោតទៅលើការសិក្សា ឬអ្នកជំនួញដែលមានក្តីសុបិនចង់សម្រេចគោលបំណងមួយចំនួននោះទេ កាហ្វេអាចជួយអ្នកឱ្យចងចាំអ្វីៗបានយ៉ាងងាយស្រួល ។
៥. កាហ្វេអាចប្រឆាំងនឹងរោគសញ្ញានៃជំងឺសរសៃប្រសាទ ៖ កាហ្វេមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពខួរក្បាលរបស់អ្នកក្នុងការដោះស្រាយជំងឺស​រ​សៃ​ប្រសាទ ។ ការសិក្សាជាច្រើនផ្តល់ភស្តុតាងដ៏រឹងមាំថា អ្នកដែលទទួលទានកាហ្វេជាប្រចាំ ទំនងជាមិនសូវទទួលរងនូវជំងឺវង្វេង និងជំងឺភ្លេចភ្លាំងនោះទេ ។ វាក៏អាចកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃជំងឺផាកឃីនសុនបានជិត ៣២ ទៅ ៦០ភាគរយ ។ មនុស្សចាស់ត្រូវបានគេណែនាំឱ្យញ៉ាំកាហ្វេជាប្រចាំដើម្បីពង្រឹងសុខភាពផ្លូវចិត្តទូទៅរបស់ពួកគេ។ វាក៏អាចធ្វើឱ្យមុខងារមេតាបូលីសប្រសើរឡើង ខណៈពេលដែលខួរក្បាលរបស់អ្នកឱ្យដំណើរការកាន់តែប្រសើរឡើង ។