ភ្នំពេញ – ការប្រចណ្ឌ បង្ករឡើងដោយការសង្ស័យជ្រុលហួសហេតុ ឬការចោទប្រកាន់ដោយគ្មានមូលដ្ឋានពីភាពមិនស្មោះត្រង់ ឬការព្យាយាមរកភស្តុតាង ការព្យាយាមសួរដដែលៗ ដើម្បីសាកល្បងចង់ដឹងពីភាពស្មោះត្រង់របស់ប្តី ឬប្រពន្ធ ឬជាការលួចតាមដានជាដើម។ តើការប្រចណ្ឌជ្រុល វាគឺជាជំងឺផ្លូវចិត្តដែរ ឬទេ?
លោក ឈឹម សុធារ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេសជំងឺផ្លូវចិត្ត និងជានាយកប្រតិបត្តិអង្គការចិត្តសង្គមអន្ដរវប្បធម៌ (TPO) បានលើកឡើងថា ការប្រចណ្ឌ ត្រូវបានចាត់ទុកថា គឺជាជំងឺប្រចណ្ឌ ដែលវាតែងកើតមានលើបុរស ច្រើនជាងស្ត្រី ហើយវាអាចកើតមានតែឯង មិនមានលាយជាមួយជំងឺផ្លូវចិត្តផ្សេងទៀត ឬវាអាចកើតមានក្នុងអំឡុងពេលដែលអ្នកជំងឺកំពុងមានជំងឺផ្លូវចិត្តផ្សេងទៀត ឬក្នុងពេលដែលកំពុងពុលជាមួយសុរា ឬសារធាតុញៀនផ្សេងទៀតជាដើម។
អ្នកជំនាញខាងសុខភាពផ្លូវចិត្តរូបនេះបន្តថា ជំងឺប្រចណ្ឌបង្ករឡើងតាមរយៈការចោទប្រកាន់ដោយសង្ស័យជ្រុលហួសហេតុ គ្មានមូលដ្ឋានពីភាពមិនស្មោះត្រង់ ឬការព្យាយាមរកភស្តុតាង។ ជំងឺនេះវាជាផ្នែកមួយនៃជំងឺឆ្កួតមួយជ្រុង (Delusional Disorder) ។ បើយោងទៅតាមសៀវភៅ DSM-5 ជំងឺឆ្កួតមួយជ្រុងនេះគឺមានការយល់ខុស ឬគិតខុស (delusion) ហើយអ្នកជំងឺធ្វើការសន្និដ្ឋានអ្វីមួយ ដោយផ្អែកលើការយល់ខុសនោះអំពីតថភាពជាក់ស្តែងខាងក្រៅ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បន្តថា ទោះបីជាមានភស្តុតាងដែលបញ្ជាក់ផ្ទុយពីការគិតរបស់អ្នកជំងឺក៏ដោយ តែអ្នកជំងឺនៅតែគិតថា ការគិតរបស់គាត់ត្រឹមត្រូវ។
លោកបន្ថែមថា ដើម្បីកំណត់ថាវាជាជំងឺ ទាល់តែការយល់ខុស បែបឆ្កួតមួយជ្រុងនេះមានរយៈពេលយ៉ាងតិច១ខែ។ ទោះបីជាមានការគិតខុសមួយជ្រុងនេះក៏ដោយ ក៏អកប្បកិរិយា ឬមុខងារផ្សេងទៀតរបស់អ្នកជំងឺគឺហាក់ដូចជាមិនមានការប៉ះពាល់អីធ្ងន់ធ្ងរទេ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បញ្ជាក់ថា ជំងឺឆ្កួតមួយជ្រុងនេះអាចមានជាទំរង់ផ្សេងៗដូចជា Persecutory គឺបង្ហាញទំរង់ធ្វើទុក្ខបុកម្និញ មានន័យថា អ្នកជំងឺជឿថាមានគេតាមធ្វើបាប។ Referential សកម្មភាពកាយវិការ ឬ មតិទាំងឡាយដែលគាត់ជួប គឺសុទ្ធតែជាគន្លឹះ ឬ សញ្ញាទាក់ទងនិងខ្លួនឯងទាំងអស់។Grandiose delusion អ្នកមានជំនឿថា ខ្លួនឯងខ្លាំង ជាអ្នកពូកែ អ្នកមានអំណាច មានកិត្តិយស ឬជាអ្នកមានទ្រព្យសម្បត្តិ។ Erotomanic delusion ជឿថាខ្លួនឯងមាន នរណាម្នាក់ស្រឡាញ់។ Nihilistic delusion គាត់ជឿថានឹងមានមហន្តរាយ អ្វីមួយនឹងកើតឡើង។ ជារួមមក លោកវេជ្ជបណ្ឌិត រំលឹកថា អ្នកដែលមានជំងឺនេះ ត្រូវតែធ្វើការព្យាបាលឱ្យទាន់ពេលវេលា ឬទៅជួបពិគ្រោះយោបល់ជាមួយអ្នកជំនាញផ្លូវចិត្ត។ ការពារសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងគួរឧស្សាហ៍ពិនិត្យមើលសុខភាពផ្លូវចិត្ត ដូចសុខភាពផ្លូវកាយផងដែរ៕