ភ្នំពេញ – ទទួលបានពិន្ទុខ្ពស់គ្រប់មុខ ជាក្តីស្រមៃរបស់សិស្សានុសិស្សគ្រប់រូប តែជាទូទៅសម្រាប់អ្នកពូកែផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រសង្គមច្រើនតែមិនសូវពូកែផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តពិត ហើយសិស្សាពូកែវិទ្យាសាស្រ្តពិតច្រើនតែមានបញ្ហាលើផ្នែកអក្សរសាស្ត្រ ឬផ្នែកសង្គមជាដើម។
ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ អតីតសិស្សពូកែនិទ្ទេស A ហេង គីមហុង បានលើកឡើងថា យើងពិតជាអាចទទួលបានពិន្ទុល្អទាំងផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តពិត និងវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម ប្រសិនបើយើងស្គាល់ខ្លួនឯង និងយល់ពីចរិតលក្ខណៈរបស់មេរៀនទៅតាមប្រភេទរបស់វា។
យុវជនខាងលើបានបញ្ជាក់ថា តាមពិតទៅមុខវិជ្ជាដែលយើងរៀន មានចរិតលក្ខណៈខុសៗគ្នា។ ហេតុនេះ ដើម្បីរក្សាតុល្យភាពនៃចំណេះដឹងទាំងផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តពិត និងវិទ្យសាសាស្រ្តសង្គម សិស្សគួរយល់ដឹងពីម៉ោងដែលគួររៀន និងវិធីសាស្ត្ររៀន ដើម្បីងាយស្រួលបែងចែកពេលវេលាអនុវត្ត ឬអានមេរៀនឱ្យបានល្អ។
ជាឧទាហរណ៍ មុខវិជ្ជាភាសាខ្មែរ យើងមិនត្រូវការអនុវត្តលំហាត់ដូចជាមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្ត្រពិតនោះទេ តែទាមទារឱ្យអានច្រើន ដើម្បីឱ្យមានគំនិតសំបូរបែបសម្រាប់សរសេរ។ បើចង់ពូកែខ្មែរ យើងគួរអានសៀវភៅ កាសែត ទស្សនាវដ្តី និងព្យាយាមតាមដានអត្ថបទល្អៗដែលពាក់ព័ន្ធនឹងអក្សរសិល្ប៍ ឬចំណេះដឹងពីការរស់នៅជាក់ស្តែងជាដើម ដើម្បីឱ្យមានគំនិតច្រើនសម្រាប់សរសេរនៅក្នុងអត្ថបទតែងសេចក្តី។ ការសិក្សាលើមុខវិជ្ជានេះគឺទាមទារឱ្យយើងពូកែដោះស្រាយបញ្ហា និងមានភាពឆ្លាតវៃក្នុងការពន្យល់ឱ្យបានច្រើនដើម្បីឱ្យសំណេររបស់យើងមានតម្លៃ និងទទួលបានពិន្ទុល្អ។
យុវជន ហេង គីមហុង បាននិយាយថា
“សម្រាប់ខ្ញុំ ភាគច្រើនខ្ញុំចូលចិត្តអាន ឬរៀនមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្ត្រសង្គមនៅពេលជិតភ្លឺ ព្រោះម៉ោងនេះខួរក្បាលត្រជាក់ និងមានភាពស្ងប់ស្ងាត់ល្អ។ ចំណែកឯមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្ត្រពិត ដូចជាគណិត រូបវិទ្យា គីមី ឬជីវៈវិទ្យាវិញ ខ្ញុំតែងតែអនុវត្តលំហាត់ក្រោយពេលដែលខ្ញុំសល់ពេលពីការសិក្សានៅពេលល្ងាច ឬចន្លោះម៉ោងទំនេរផ្សេងៗ ព្រោះវាមិនត្រូវការផ្ចង់គំនិតខ្លាំងដូចភាសាខ្មែរនោះទេ”
បើតាមសិស្សពូកែខាងលើ យុវជនគួរព្យាយាមស្វែងយល់ពីពេលវេលាដែលខ្លួនមានផលិតភាព (effective times) ដើម្បីសិក្សាលើមុខវិជ្ជាដែលត្រូវផ្ចង់អារម្មណ៍ខ្ពស់ ឬអានសៀវភៅ ហើយប្រើប្រាស់ពេលវេលាផ្សេងទៀតសម្រាប់អនុវត្តលំហាត់។ ការធ្វើបែបនេះអាចជំរុញឱ្យយើងសិក្សាបានពេញមួយថ្ងៃប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់៕