តើសាលារៀនណា ដែលជា​មុខ​សញ្ញាក្នុងការវាយតម្លៃពានរង្វាន់ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ ?
កាលពីខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានដាក់ចេញវិធានការគន្លឹះ​ក្នុងគោលដៅ​ពង្រឹង​គុណភាព​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​រដ្ឋ ចាប់ពីថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សា ដល់មធ្យមសិក្សា ។ ជាមួយ​គ្នានេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏​បានដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាផ្លូវការ​នូវ «ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ» និង «ពានរង្វាន់សាលារៀនគំរូ សម្តេចមហាបវរធិបតី» សម្រាប់សាលារៀន​ដែលសម្រេចបាននូវស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ ផងដែរ, តើសាលារៀនណា ដែលជា​មុខ​សញ្ញាក្នុងការវាយតម្លៃពានរង្វាន់ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ ?
បើតាមឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងពិធីប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ស្តង់ដាសាលាមធ្យមសិក្សា​ចំណេះទូទៅ​សាធារណៈគំរូ នៅសាកលវិទ្យាល័យជាតិបាត់ដំបង កាលពីពេលថ្មីៗនេះបញ្ជាក់ថា សាលារៀនដែលជាមុខសញ្ញាក្នុងការវាយតម្លៃជាប់ពានរង្វាន់ស្តង់ដា សាលារៀនគំរូ មានដូចជា ៖ សាលារៀលដែលកំពុងអនុវត្តគម្រោង សាលារៀនដែលទទួល មូល និធិ អភិវឌ្ឍពីរដ្ឋាភិបាល សាលារៀនដែលស្ថិតនៅក្រោមការគាំពីដៃគូ សាលារៀនដែលមានភាពម្ចាស់ការ សាលារៀនដែលធ្លាប់ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់នាយកល្អ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី សាលារៀនដែលមានសិស្ស ប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ជាប់និទ្ទេស A B C ច្រើន និងភាគរយប្រឡងជាប់លើសថ្នាក់ជាតិ ជាដើម។