រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ការប្រើប្រាស់ធនធាន​មនុស្ស​ក្នុងស្រុក គឺជាការជួយសង្គម បង្កើនប្រសិទ្ធភាព​ផលិតកម្ម និង​ធានា​និរន្តរភាព
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកទឹកចិត្ត​ទៅ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ សហគ្រាស​ក្នុងស្រុក ងាក​មក​ប្រើប្រាស់​ធនធាន​មនុស្ស​នៅក្នុងស្រុក ដែលវា​នឹង​ជួយ​​ទៅ​ដល់​ការងារ​សង្គម បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្សែចង្វាក់ផលិតកម្ម និង​ធានា​និរន្តរភាព។
ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួមជាអធិបតីពិធីបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាល​ការងារកំបោរក្នុងវិស័យសំណង់ដែលជាកិច្ចសហការរវាងវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) និងក្រុមហ៊ុនជីបម៉ុងអ៊ិនស៊ី ស៊ីមេន កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ នៅក្នុងពិភពលោកនេះ កំណើន​មុនគេបំផុត ហើយ​ជា​ក្បាល​ម៉ាស៊ីន គឺភាគច្រើន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​អភិវឌ្ឍ​អចលនទ្រព្យ ប៉ុន្តែវិស័យនេះ នៅរៀងរាល់២០ឆ្នាំម្តង គឺវាត្រូវ​ធ្លាក់ចុះម្តងដោយសារ​កំណើន​ខ្ពស់ពេក តែពេលវេលានេះ គឺជា​ពេលវេលា​ដែល​ល្អសម្រាប់ក្រុមហ៊ុន​យក​ឱកាស​ពង្រីកនូវ​ធនធាន​មនុស្ស​ក្នុងស្រុក ដើម្បីផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​ធនធាន​មនុស្ស​នៅ​ក្នុងស្រុក​អាច​ធ្វើការងារជំនួស​អ្នក​ឯកទេស​មក​ពី​ខាងក្រៅផង ហើយ​នៅ​ពេល​ដែលយើងប្រើប្រាស់ធនធាន​ក្នុងស្រុក ក៏​ធ្វើ​ឱ្យ​តម្លៃនៃការសាងសង់ ឬ​ផលិតកម្ម​ថោកជាងមុនផងដែរ។
តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ការ​បណ្តុះបណ្តាល និង​ប្រើប្រាស់​ធនធាន​មនុស្ស​នៅ​ក្នុងស្រុក គឺជាការ​មើលឃើញ​វែងឆ្ងាយ និង​ត្រឹមត្រូវ ព្រោះតែការ​ប្រើប្រាស់ធនធាន​មនុស្សក្នុងស្រុក នឹង​ជួយ​ទៅ​ដល់​ការងារសង្គមផង, បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព នៃការ​គ្រប់គ្រង ក៏​ដូចជា​ខ្សែ​សង្វាក់ផលិតកម្មផង។
ការប្រើប្រាស់ធនធាន​របស់យើង​នៅ​ក្នុងស្រុក គឺធានានិរន្តរភាព បើទោះជាមានវិបត្តិអ្វីកើតឡើង យើង​ជាអ្នក​នៅ​ក្នុងស្រុកជាមួយគ្នា មិនរត់ចោលគ្នា… បើយើង​ប្រើកម្លាំងពីខាងក្រៅច្រើន ទី១ តម្លៃថ្លៃ ទី២ មិន​ប្រាកដថា គេនៅជាមួយ​យើង​គ្រប់កាលៈទេសៈ…
យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ នៅឆ្នាំ​២០២៣ កម្មករនិយោជិតខ្មែរ​ដែល​កំពុង​បម្រើ​ការងារ​នៅ​តាម​រោងចក្រ​ សហគ្រាស​ក្នុងស្រុក មានសរុបចំនួន ជាង៣៤ម៉ឺននាក់ (៣៤៣ ៦៩៨នាក់) ជាមួយគ្នានេះ ជនបរទេស​ដែល​កំពុង​ធ្វើការ​នៅ​តាម​រោងចក្រ សហគ្រាស នៅ​កម្ពុជា មាន​សរុប​ចំនួនជាង ៣ម៉ឺននាក់ (៣២ ៤២៥នាក់) ។ ដោយ​ឡែក​សម្រាប់ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ វិញ នៅ​ឆ្នាំ​២០២៣ បានបណ្តុះបណ្តាលសិក្ខាកាម សិស្ស និស្សិត ​​​​សរុប​ចំនួនជាង ៥ម៉ឺននាក់ (៥៤៤៣៨នាក់) ក្នុងនោះវគ្គខ្លី​មានចំនួនជាង២ម៉ឺននាក់ (២៥៩០៤នាក់) និង​វគ្គវែង​មានចំនួនជិត ៣ម៉ឺននាក់ (២៨៥៣៤នាក់)៕