សម្តេចតេជោស្នើរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំពិភាក្សា​អំពី​ការ​ផ្តល់​កូតាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទៅដល់វិស័យឯកជន
ភ្នំពេញ – ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់សញ្ញាបត្រ​ដល់និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ធនធាន​មនុស្ស​នៅព្រឹក​ថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៣ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​ប្រាប់​ទៅ​ដល់​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា សិក្សា​ពីការផ្តល់​កូតា​ នៃ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ ទៅ​ដល់​សាលាឯកជន​នានា។
តាមគោលនយោបាយថ្មី រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹង​ផ្តល់អាហារូបករណ៍​សម្រាប់ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ទៅ​ដល់យុវជន​ក្រីក្រចំនួន១លាន​៥សែននាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដោយ​ក្នុងនោះ​ក៏​មានការបែងចែក​កូតា​ប្រមាណ ២ ទៅ​៤ភាគរយ សម្រាប់ជំនាញវិជ្ជាជីវៈដូនតា ដែលគ្រប់គ្រង​​ដោយ​ក្រសួងវប្បធម៌ផងដែរ។
សម្តេចតេជោ បានអះអាងថា ការផ្ដល់កូតាឱ្យវិស័យឯកជនចូលរួមក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈនេះ គឺនឹង​ផ្ដល់ភាពងាយស្រួល និងជាការលើកទឹកចិត្តលើការបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈផងដែរ។
សម្តេចតេជោ​ ហ៊ុន សែន លើក​ឡើងថា ការ​រៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ គឺរៀន​លឿន និង​ឆាប់ទទួល​បានការងារធ្វើ ។ ក្នុងនោះ​បើ​យោង​តាម​ទិន្នន័យ​ ក៏​បានបង្ហាញដែរថា អ្នកដែលរៀន​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ គឺមាន​ឱកាស​ទទួលបាន​ការងារធ្វើខ្ពស់ជាងអ្នកដែលរៀន​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​​។
“នេះជាបញ្ហាធំងាយរកការងារធ្វើ ព្រោះនេះបានធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋរបស់យើងមានជំនាញវិជ្ជាជីៈសម្រាប់បម្រើដល់ការអភិវឌ្ឍន៍”
ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស​ និង​វិជ្ជាជីវៈ ត្រូវ​បានចាត់ទុកថា គឺជា​កត្តា​មិន​អាច​ខ្វះ​បាន​ក្នុង​ការជួយ​​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម និង​ជំរុញ​ឱ្យ​អ្នក​សិក្សា​ទទួលបាន​នូវ​ចំណេះដឹង ជំនាញ​បច្ចេកទេស​ជាមួយ​សមត្ថភាពពិតប្រាកដ ដើម្បីក្លាយ​ខ្លួន​ជាពលករ​ជំនាញ អ្នកជំនាញ​បច្ចេកទស ព្រមទាំង​ចូល​រួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ។
ដោយ​មើល​ឃើញ​ពីសារៈសំខាន់នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​គោល​នយោបាយ​ជាតិស្តីពី​ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដោយ​មានចក្ខុវិស័យ​លើក​កម្ពស់​ជីវភាព​រស់​នៅ សេចក្តី​ថ្លៃថ្នូរ​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ បង្កើន​បាន​នូវ​កម្លាំង​ពលកម្ម ឬធនធាន​មនុស្ស​កម្ពុជា​ប្រកប​ដោយ​ចំណេះដឹង ជំនាញ ឥរិយាបថការងារ សីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ ផលិតភាព​ខ្ពស់ និង​មានលក្ខណៈ​ប្រកួត​ប្រជែង​សម្រាប់​ការងារ​ពេញ​មួយ​ជីវិត៕