ភ្នំពេញ- ការកំហិតការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹងគឺជាវិធានការមានប្រសិទ្ធិភាពក្នុងការកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងនាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ការលើកឡើងនេះ ស្របពេលដែលក្រុមនិស្សិតសង្កេតឃើញការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹងយ៉ាងព្រោងព្រាតនាពេលបច្ចុប្បន្នដែលការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មនេះ បានទាក់ទាញយុវជនដែលជាធនធានទំពាំងស្នងឬស្សីឱ្យចាប់ផ្ដើមប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង និងប្រើប្រាស់កាន់តែច្រើន។
នៅក្នុងវគ្គសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងទៅលើយុវជន នៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យបាត់ដំបងកាលពីថ្ងៃទី១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ កញ្ញា ទិត្យ បូលាក់ ជាគរុនិស្សិតឆ្នាំទី៤ សិក្សានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យខេត្តបាត់ដំបង បាននិយាយថា ការផ្សព្វផ្សាយគ្រឿងស្រវឹងនៅកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នមានភាពទូលំទូលាយនៅលើបដា ប៉ាណូ អេក្រង់ LED តាមទីសាធារណៈ និងការឧបត្ថម្ភកម្មវិធីកីឡា កម្មវិធីប្រគុំតន្រ្តី លេងល្បែងកម្សាន្ត ការជួលតារាល្បីៗឱ្យផ្សព្វផ្សាយ ដែលនាំឱ្យមានការធ្វើត្រាប់តាម IDOLរបស់ពួកគេ។
យុវតីគរុនិស្សិតឆ្នាំទី៤ រូបនេះ បន្ថែមថា ការផ្សព្វផ្សាយគ្រឿងស្រវឹងបានផ្ដល់ផលប៉ះពាល់ដល់យុវជនយ៉ាងខ្លាំង ព្រោះយុវជនមួយចំនួនអាចមិនស្គាល់គ្រឿងស្រវឹង ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីបានឃើញការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មយ៉ាងទូលំទូលាយនឹងជំរុញឱ្យមានភាពគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ចង់ទទួលទានគ្រឿងស្រវឹង។
“ខ្ញុំសូមគាំទ្រឱ្យមានការដាក់កំហិតទៅលើការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹង និងគួរមានការបង្កើតច្បាប់ស្ដីពីការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹងសម្រាប់យុវជន និងមនុស្សទូទាំងប្រទេសក៏ដូចជាសាកលលោកផងដែរ”
កញ្ញា ទិត្យ បូលាក់ ជាគរុនិស្សិតឆ្នាំទី៤ សិក្សានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យខេត្តបាត់ដំបង ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ស្វាង ពិសាល ជាគរុនិស្សិតឆ្នាំទី៤ សិក្សានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យខេត្តបាត់ដំបង និយាយថា លោកគាំទ្រចំពោះវិធានការដាក់កំហិតលើការផ្សព្វផ្សាយគ្រឿងស្រវឹងដើម្បីកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង ព្រោះប្រសិនបើមិនមានការដាក់កំហិតការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹង នោះនឹងកាន់តែជំរុញឱ្យមានការផ្សព្វផ្សាយកាន់តែទូលំទូលាយពេក។ លោកបន្តថា ត្បិតថាការផ្សព្វផ្សាយមិនបានធ្វើឱ្យយុវជនចាប់ទទួលទានគ្រឿងស្រវឹងភ្លាមៗ ប៉ុន្តែវាជាផ្នែកកមួយដែលទាក់ទាញអារម្មណ៍ និងជំរុញឱ្យយុវជនចង់សាកល្បងទទួលគ្រឿងស្រវឹងនៅពេលខាងមុខ។
“ខ្ញុំយល់ថាវិធានការដែលអាចទប់ស្កាត់ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹង គឺមានតែវិធានការផ្លូវច្បាប់ និងអាស្រ័យទៅលើការចូលរួមរបស់សហគមន៍ក្នុងការចូលរួមចំណែកកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង”
លោក ស្វាង ពិសាល ជាគរុនិស្សិតឆ្នាំទី៤ សិក្សានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យខេត្តបាត់ដំបង ។
គ្រឿងស្រវឹងត្រូវគេកត់សម្គាល់ឃើញថា វាជាមូលហេតុចម្បងដែលបណ្ដាលឱ្យមានអ្នកស្លាប់ប្រមាណ ៣លាននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំៗ។ ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងបង្កឱ្យមានជំងឺជាង២០០មុខ ជាកត្តាចម្បងបង្កឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ជាកត្តាហានិភ័យជំរុញឱ្យមានអំពើហិង្សាគ្រប់ប្រភេទ ព្រមទាំងភាពក្រីក្រផងដែរ៕