រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ អបអរសិស្សានុសិស្ស​ជាប់បាក់ឌុប និងអំពាវនាវ​ឱ្យ​ពិចារណា​ជ្រើសរើស​ជំនាញពាក់ព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល
ភ្នំពេញ – ក្រោយ​លទ្ធផល នៃការប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ឆ្នាំ​២០២២ត្រូវ​បានបិទប្រកាស ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បានផ្ញើសារអបអរដល់សិស្សានុសិស្ស​ថ្នាក់ទី១២ ដែលបានប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានអំពាវនាវ​ដល់សិស្សានុសិស្ស​ទាំងអស់ ពិចារណា​ជ្រើសរើស​សិក្សា​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ដូចជា វិទ្យាសាស្រ្ត​កុំព្យូទ័រ (Computer Science) ទូរគមនាគមន៍ និងបណ្តាញ (Telcoms and Networking) បច្ចេកវិទ្យាក្លោដ (Cloud Computing) ការ​អភិវឌ្ឍ​សុសវែរ (Software Development) វិទ្យាសាស្រ្ត​ទិន្នន័យ (Data Science) សន្តិសុខសាយប័រ (Cybersecurity) បច្ចេកវិទ្យាប្លុកឆេន​ (Blockchain) បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (Fintech) បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសប្បនិមិត្ត (AI) និងពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក (E-Commerce) ជាដើម។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត បាន​បញ្ជាក់ថា ការ​ជ្រើសរើស​ជំនាញទាំងនេះ នឹងជួយ​ឱ្យ​ក្មួយៗ​អាច​ទទួល​បានប្រាក់បៀវត្សខ្ពស់ មានទីផ្សារ​ការងារ មានឱកាស​បើក​អាចីវកម្ម​ដោយ​ខ្លួន​ឯង និង​អាច​ចូលរួម​ចំណែក​លើកស្ទួយ​ និង​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិ ជាពិសេស​មុខ​ជំនាញ​ទាំងនេះ មានការផ្តល់​អាហារូបករណ៍​ជាច្រើន រួមទាំង​កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យ​ឌីជីថលតេជោ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំសិក្សា​ថ្មីនេះ អាហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យ​ឌីជីថលតេជោ បានបន្ត​ផ្តល់អាហារូបករណ៍សម្រាប់សិក្សា​ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល ដោយ​បង្កើន​ចំនួន​រហូត​ដល់ ៥០០កន្លែង​នៅ​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​រដ្ឋ និង​ឯកជន​ចំនួន៤ រួមមាន បណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទភ្នំពេញ (RUPP) វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC) និងសាកលវិទ្យាល័យ​អាមេរិកាំងភ្នំពេញ (AUPP) ជាដើម ដែលប្អូនៗ​អាចដាក់ពាក្យ​ស្នើ​សុំ​អាហារូបករណ៍​តាមរយៈ​តំណភ្ជាប់ www.cadt.edu.kh/scholarship ។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា ខណៈ​ពិភពលោក​កំពុង​ឆ្ពោះ​ទៅ​កាន់បរិបទ​ឧស្សាហកម្ម៤.០ គេមើលឃើញថា ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល កំពុងមានតម្រូវការខ្លាំង និងបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការ​ចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស​។ បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ការជ្រើសរើស​យក​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល របស់សិស្សានុសិស្ស និង​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​រៀនសូត្រ​អភិវឌ្ឍចំណេះដឹង គឺជា​ការ​រួម​ចំណែក​អភិវឌ្ឍ​កម្ពុជា​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​បាន​ចក្ខុវិស័យ​ក្លាយ​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០ និង​ជាប្រទេស​មានចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៥០៕