សម្តេចធិបតី​មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នការ​អប់រំ​នៅ​កម្ពុជា​ផ្តោត​ទៅ​លើចំណេះដឹងទូទៅ ប៉ុន្តែទៅមុខទៀត យើង​គួរ​ពិចារណា​តម្រង់ទិស​រវាង​ចំណេះដឹងទូទៅ និង​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹង​តម្រូវការ នៃការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​របស់យើង ព្រោះគ្រប់ប្រទេសគេធ្វើដូច្នេះដែរ។
…ពេលខ្លះអត់ចាំបាច់ដល់រៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ បានទៅរៀនបណ្តុះបណ្តាល ពេលខ្លះពីថ្នាក់ទី៩ ថ្នាក់ទី១០ទៅ យើងអាចតម្រង់ទិសគាត់​… ៣ឆ្នាំដូចគ្នា តែចេញទៅជំនាញ ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការនៃការអភិវឌ្ឍប្រទេស…
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា
បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី នៅ​ក្នុង​វិធានគោលនយោបាយ​អាទិភាព​ទាំង​៦ចំណុច គឺមានផ្តោត​អាទិភាព​ទៅលើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ដល់យុវជន​ចំនួន​១លាន៥សែននាក់ ប៉ុន្តែ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​តម្រង់ទិស គឺនៅ​មិន​ទាន់​មាន ដូច្នេះ​ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​ការ​សហការ​រវាង​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និង​ក្រសួងអប់រំ ក្នុងការជួយ​តម្រង់ទិសក្មួយៗ អាច​តាំងពីថ្នាក់តូចតែម្តង។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដើរតួនាទីដ៏សំខាន់ចាំបាច់ក្នុងការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សប្រកបដោយចំណេះដឹង សមត្ថភាព ជំនាញ ឥរិយាបទការងារ និងសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈដែលជាកត្តាកំណត់ក្នុងការលើកកម្ពស់ផលិតភាព ភាពប្រកួតប្រជែង និងការទាក់ទាញវិនិយោគ សំដៅបន្តរក្សាបានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់ បង្កើតការងារថ្មីកាន់តែល្អទទួលបានប្រាក់ចំណូលប្រសើរឡើង និងរស់នៅក្នុងភាពសុខដុមរមនា។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចាត់ទុកការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ជាទិភាពខ្ពស់បំផុតក្នុងគ្រប់ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយជាតិ ហើយបានធ្វើការវិនិយោគយ៉ាងសន្ធឹកសន្ធាប់លើវិស័យនេះ ដើម្បីខិតខំរត់តាមឱ្យទាន់មហិច្ឆតាក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម និងការប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យា និងទីផ្សារការងារ ព្រមទាំងក្តីរំពឹងកាន់តែខ្ពស់របស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការមានការងារធ្វើល្អ និងកម្រិតជីវភាពកាន់តែប្រសើរឡើង។ ជាក់ស្តែង ដើម្បីជំរុញកម្លាំងពលកម្មប្រកបដោយសមត្ថភាព គុណភាព និងផលិតភាពខ្ពស់ រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញក្នុងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ និងបានប្រកាសធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​និងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារក្រីក្រចំនួន ១,៥លាននាក់៕