ក្រសួង​អប់រំ​បើក​យុទ្ធនាការ​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​ក្នុង​សាលារៀន រួមគ្នា​កាត់បន្ថយ​ភាពស្លេកស្លាំង​ដោយសារ​កង្វះ​ជាតិ​ដែក​លើកុមារ
កាលពីថ្ងៃទី៧ ឧសភា ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាស​បើកយុទ្ធនាការ​សុវត្ថិភាព​ចំណី​អាហារ​ក្នុង​សាលារៀន ក្រោម​ប្រធានបទ «សុខភាព​កុមារ និង​ជាតិដែក» ដើម្បីរួមគ្នា​កាត់បន្ថយ​ភាពស្លេកស្លាំង​ដោយ​សារ​កង្វះជាតិដែក​លើកុមារ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ការអនុវត្ត​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​តាម​សាលារៀន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មាន​ប្រសាសន៍​ថា យុទ្ធនាការ​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​តាមសាលារៀន នឹងក្លាយ​ជា​វេទិកា​មួយយ៉ាងសំខាន់​នៃការលើក​កម្ពស់​ការយល់ដឹង​របស់​សិស្ស​លើផ្នែក​សុវត្ថិភាព​ចំណី​អាហារ សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​រយៈពេល​វែង​លើការ​អភិវឌ្ឍ​ធនធានមនុស្ស។
រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា យុទ្ធនាការ​នេះ នឹងដើរ​តួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​សុខភាព​កុមារ និង​ជាតិដែក ការ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​បញ្ហាកង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ ភាព​ស្លេកស្លាំង និង​ការ​ជំរុញ​ភាព​លូតលាស់ ក្នុង​គោលដៅ​កសាង​មូលធន​មនុស្ស​ជំនាន់​ក្រោយ​ប្រកប​ដោយ​សុខភាព ការអប់រំ និង​ភាព​ធន់ដែល​នឹងរួម​ចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ សេដ្ឋកិច្ច និង សង្គម​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព និង​ចីរភាព។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន​ បាន​កោតសរសើរ និង​ថ្លែង​អំណរ​គុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​ក្រុមហ៊ុន Danone ប្រចាំ​កម្ពុជា ដែល​បានយក​ចិត្តទុក​ដាក់លើក​កម្ពស់​សុខុមាលភាព និង​សុខភាព​ប្រជាជន​កម្ពុជា ក៏ដូចជា​សិស្សានុសិស្ស តាម​រយៈ​យុទ្ធនាការ​សុវត្ថិភាព​ចំណី​អាហារ​តាម​សាលារៀន ដែលនឹងផ្តល់​ការអប់រំ​ទៅដល់​គណៈគ្រប់គ្រង​សាលារៀន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មាតាបិតា សិស្សានុសិស្ស និង​សាធារណជន​ឱ្យកាន់​តែយល់ដឹង​អំពី ទី១. ការ​បង្កើត​ទម្លាប់​បរិភោគ​អាហារ​ប្រចាំថ្ងៃ ៣ក្រុម ដែល​មាន​អាហារ​ថាមពល អាហារ​សាងសង់ និង​អាហារ​ការពារ (តិច​ខ្លាញ់ តិច​អំបិល តិច​ស្ករ), ទី២. អាហារូបត្ថម្ភ​មានជាតិដែក និង​វីតាមីន​ស៊ី និង​ទី៣. ការ​ចៀសវាង​ភេសជ្ជៈ​ផ្អែម។
បើតាម​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ជាការ​ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ចកោណ​ដំណាក់​កាលទី១ និង​វិធាន​ការគន្លឹះ​របស់​នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា លើវិធានការ​ទី៣ “ការ​ថែរក្សា​សុខភាព​សិស្ស តាមរយៈ​កម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភ​របស់កុមារ និង​ការ​ត្រួតពិនិត្យគុណភាពអាហារ​នៅតាមសាលារៀន” ក្រសួង​បានដាក់ចេញ​នូវ​គោល​នយោបាយ​ជាច្រើន រួមមាន គោលនយោបាយ​ស្តីពី «សុខភាព​សិក្សា» «អាហារូបត្ថម្ភ» និង «ការ​ផ្តល់​អាហារ​តាម​សាលារៀន ឆ្នាំ២០២៤-២០៣៥» ដោយ​ប្រើប្រាស់​កសិផល​ក្នុង​សហគមន៍ ស្របតាម «ក្របខ័ណ្ឌ​គោលនយោបាយ​ជាតិ​គាំពារ​សង្គមឆ្នាំ២០២៥» ដើម្បី​ធានា​បាន​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ និង​អាហារូបត្ថម្ភ ព្រមទាំង​គាំទ្រការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន សំដៅ​ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​បញ្ហា​កង្វះអាហារូបត្ថម្ភ អសន្តិសុខ​ស្បៀង​ក្នុងគ្រួសារ និងសហគមន៍ ការ​ជំរុញ​ភាពលូតលាស់ និង​ដើម្បី​លើក​កម្ពស់ ការសិក្សា របស់​កុមារ។
លោក Danish Rahman នាយកគ្រប់គ្រងទូទៅ ក្រុមហ៊ុន Danone ប្រចាំតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍
លោក Danish Rahman នាយក​គ្រប់គ្រង​ទូទៅ ក្រុមហ៊ុន Danone ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ក៏បាន​មាន​ប្រសាសន៍​គាំទ្រ និង​បន្ត​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​ក្រសួងអប់រំ ក្នុងការ​ចូលរួម​កាត់បន្ថយ​ភាព​ស្លេកស្លាំង ដោយ​សារ​កង្វះជាតិ​ដែក ដើម្បី​ធានា​បាន​ថា កុមារ​ទទួល​បាន​អ្វីដែល​ល្អបំផុត តាមរយៈ​ការ​បង្កើន​ចំណេះដឹង ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ភាព​ស្លេកស្លាំង និង​ការផ្តល់​អាហារូបត្ថម្ភ​មានជាតិដែក និង​វីតាមីនស៊ី ជាដំណោះស្រាយ​សុខភាព ដែល​អាចជួយ​ឱ្យកុមារ​លូតលាស់​បាន​យ៉ាង​ពេញលេញ។
គួរជំរាប​ជូនថា យោង​តាម​របាយការណ៍​អង្កេត​ប្រជាសាស្រ្ត និង​សុខភាព​កម្ពុជា (CDHS 2021-2022) បាន​បង្ហាញ​ថា ២២% នៃ​កុមារ​អាយុ​ក្រោម ៥ ឆ្នាំ មាន​ភាព​ក្រិសក្រិន, ១០% មាន​ទម្ងន់​មិន​គ្រប់ និង ៤%លើស​ទម្ងន់។ អាហារូបត្ថម្ភ​ គឺជា​មូលដ្ឋានគ្រឹះ​សម្រាប់​សុខភាព និង​ការអភិវឌ្ឍ​កុមារ និង​មនុស្ស​ពេញវ័យ៕