ក្រសួងអប់រំប្រារព្ធទិវាជាតិអំណានឆ្នាំ​២០២៣ ក្រោម​ប្រធានបទ «អំណានជាមាគ៌ាឆ្ពោះទៅបរិវត្តកម្មវិស័យអប់រំ»
ភ្នំពេញ – ក្នុងគោលបំណងបណ្តុះទម្លាប់អាន ជំរុញវប្បធម៌អាន លើក​កម្ពស់សមត្ថភាពអាន និង​ការ​តែងនិព្ធ សំដៅ​រួម​ចំណែក​ការងារ និង​អង្រឹងវប្បធម៌ អរិយធម៌ខ្មែរ ដល់សិស្ស និស្សិត មន្រ្តីរាជការ ប្រជាជន​គ្រប់រូប ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា នឹង​រៀបចំ​ប្រារព្ធទិវាជាតិអំណាន​ឆ្នាំ​២០២៣ ក្រោម​ប្រធានបទ «អំណានជាមាគ៌ា​ឆ្ពោះទៅ​បរិវត្តកម្មវិស័យអប់រំ» នាថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៣ ព្រមជាមួយ​ការ​តាំង​ពិព័រណ៍សៀវភៅ​រយៈពេល​៣ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១០ ដល់ថ្ងៃទី១២ ខែមីនា នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា។
បើតាម​ការ​ប្រកាស​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ក្នុងឱកាស នៃទិវាជាតិអំណានលើកទី៨ ក្រសួងនឹងប្រកាស​លទ្ធផលជ័យលាភី​ផ្នែកអានអត្ថបទ ស្មូតកំណាព្យ និង​តែងនិពន្ធ «ពានរង្វាន់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន» និងលទ្ធផល​ជ័យលាភី​ផ្នែកបកស្រាយអក្សរសិល្ប៍ រួមនឹង​ការ​ធ្វើបាឋកថាស្រាវជ្រាវ ស្តីពី «រង្វាយតម្លៃលទ្ធផល​សិក្សា​របស់សិស្ស ក្នុង​បរិបទ នៃការអប់រំ​ក្នុងសតវត្សទី២១» ដោយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ព្រមជាមួយ​គ្នា នៅ​ក្នុ​ងឱកាសទិវាជាតិអំណាននោះ ក៏​មានការ​ធ្វើបទបង្ហាញ និង​កិច្ច​ពិភាក្សា ស្តីពី «សារៈសំខាន់របស់អំណានក្នុង​ការសិក្សា» ដោយ​ព្រះមុនីកោសល្យបណ្ឌិត យ៉ន សេងយៀត ព្រះសាកលវិទ្យាធិការរង នៃពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យ​ព្រះសីហនុរាជ និង​លោកសាស្រ្តាចារ្យបណ្ឌិត អាំង ជូលាន នរវិទូពានរង្វាន់ឆ្នើម ហ៊្វូតូអូកា នៃប្រទេស​ជប៉ុនផងដែរ។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា តាមរយៈអនុក្រឹត្យលេខ ១២០ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី១៤ កញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៥ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បាន​កំណត់​យក​ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា រៀងរាល់ឆ្នាំ​ជាទិវាជាតិអំណាន នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ។ ការបង្កើត​ឱ្យ​មានទិវានេះ គឺដើម្បីបណ្តុះទម្លាប់​អាន ជំរុញ​វប្បធម៌អាន លើក​កម្ពស់​សមត្ថភាពអាន និង​ការ​តែងនិពន្ធ ដែលរួមចំណែក​ការពារ និង​ពង្រឹងវប្បធម៌ខ្មែរ។
ចំណែក​ការ​កំណត់យកថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ជាថ្ងៃនៃការប្រារព្ធទិវាជាតិអំណានវិញ បើយោង​តាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា គឺ​ដើម្បីជាការ​រំលឹក​ដល់ថ្ងៃប្រសូត របស់សម្តេចព្រះមហាសុមេធាធិបតី ជួន ណាត សម្តេចព្រះសង្ឃរាជថ្នាក់ទី១ នៃគណៈមហានិកាយ នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែលទ្រង់ប្រសូត​នៅ​ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៨៨៣៕