ក្រសួងវប្បធម៌ ៖ ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់នៅកម្ពុជា គួរជាឱកាសចែកចាយ និងធានា​នូវ​ក្តីស្រឡាញ់ ​សន្តានចិត្ត​ស្មោះសរ​ចំពោះ​មនុស្ស​ជុំវិញខ្លួន
ភ្នំពេញ – ខណៈ​ថ្ងៃទី១៤ កុម្ភៈ ដែល​មនុស្ស​មួយ​ចំនួន ពិសេស​គ្រិស្តសាសនិកជន​បាន​កំណត់ថា ជាទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ជិតឈានចូលមកដល់ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រ​សិល្បៈ បានធ្វើ​ការ​អំពាវនាវ​ដល់​មាតា បិតា អាណាព្យាបាល ជាពិសេស​យុវជន សូម​ប្រើប្រាស់​ទិវានេះ​ឱ្យ​ស្រប​តាម​គន្លង​ប្រពៃណីដ៏​ត្រកាល​របស់ខ្មែរ ដើម្បី​កិត្តិយស និង​ភាពថ្លៃថ្នូររបស់ខ្លួន របស់គ្រួសារ ពិសេស​ដើម្បី​រួម​ចំណែក​លើក​កម្ពស់កិត្យានុភាព នៃសង្គមជាតិ។
បើតាម​ក្រសួងវប្បធម៌ បច្ចុប្បន្ន​ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ បាន​និ​ងកំពុងជ្រៀតចូល​មក​ក្នុង​សង្គមជាតិ​កម្ពុជា ជាពិសេស​ក្នុង​ស្រទាប់យុវជន បណ្តាល​ឱ្យ​មនុស្ស​មួយ​ចំនួន​បានទទួល​យក និង​ប្រើប្រាស់​ដោយ​ភាពភ័ន្តច្រឡំ នាំ​ឱ្យ​មានផល​ប៉ះពាល់​ដល់​វប្បធម៌ ទំនៀម​ទម្លាប់​ប្រពៃណីជាតិទៀតផង។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្រសួងវប្បធម៌ ក៏​បាន​ប្រាប់ទៅ​ដល់ប្រជាជន ជាពិសេស​យុវជន​កម្ពុជា ត្រូវ​សិក្សា​ឈ្វេងយល់ឱ្យ​ស៊ីជម្រៅ​ចំពោះវប្បធម៌ ប្រពៃណី ដែលជាមរតកដ៏​ថ្លៃថ្លា​របស់​ដូនតាយើង ព្រមទាំង​ត្រូវ​សិក្សា​ឱ្យ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយពីខ្លឹមសារ និង​ឥទ្ធិពល នៃវប្បធម៌ ទំនៀមទម្លាប់ ពីខាងក្រៅ ដើម្បីបន្ស៊ី​ចូលទៅ​ក្នុង​ឥរិយាបថ និង​បរិបទ នៃសង្គម​របស់ខ្លួន​ក្នុង​គោលដៅ​រក្សា​ឱ្យ​បាន​នូវ​អត្ថិភាពជា​ប្រជាជាតិ​ថ្លៃថ្នូរ​មួយ​ដែលមាន​វ័យ​ចំណាស់រាប់ពាន់ឆ្នាំ​មក​ហើយ​នៅទ្វីប​អាស៊ីនេះ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​ក្រសួងវប្បធម៌ ទិវា​នៃក្តីស្រឡាញ់​នៅ​កម្ពុជា គួរ​ជា​ឱកាស​ក្នុង​ការ​ចែកចាយ និង​ធានា​នូវ​ក្តីស្រឡាញ់​ប្រកបដោយ​ភាពទូលំទូលាយ និង​សន្តានចិត្ត​ស្មោះសរ ចំពោះ​មនុស្ស​ដែល​នៅ​ជុំវិញ​ខ្លួន​មានជាអាទិ៍ ៖ ក្រុមគ្រួសារ, ឪពុកម្តាយ, ប្តី/ប្រពន្ធ, កូន, ចៅ និងចំពោះអ្នក​ដែល​នៅ​ក្នុង​សង្គមជាមួយ​គ្នា ដូចជា ៖ ជនពិការ, កុមារ​កំព្រា និង​អ្នក​ដេល​ខ្សត់​ខ្សោយ​ជាងខ្លួន ជាដើម ក្រោម​រូបភាព ការ​ជួបជុំ​ពិភាក្សា​គ្នា ឬទទួលទានអាហារ​រួម​គ្នា​ដោយ​ក្តីសោមនស្សរីករាយ, ការ​សរសេរ​លិខិត​ជូនពរ, ការ​ជូនអំណោយ​ផ្សេងៗ… ដើម្បី​បញ្ជាក់ពី​ភាពកត្តញ្ញូតាធម៌, ពីក្តីស្រឡាញ់ និង​កា​រយក​ចិត្ត​ទុកដាក់​របស់ខ្លួន​ចំពោះ​អ្នក​មានគុណ, បុព្វ​ការីជន ចំពោះ​មនុស្ស​ដែល​ខ្លួន​ស្រឡាញ់ និង​ចំពោះ​សង្គមជាតិ៕