រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ស្ថានភាពទីផ្សារការងារនៅកម្ពុជា​មានភាពរឹងមាំ ដោយរក្សាបាននូវអត្រាមានការងារធ្វើខ្ពស់​ប្រមាណ៩៩,៣ភាគរយ
ភ្នំពេញ – ក្នុង​ឱកាសធ្វើបាឋកថានៅ​សាលា​ភូមិន្ទរដ្ឋបាល ក្រោម​ប្រធានបទ «ទីផ្សារការងារ និង​ការ​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច» កាលពីថ្ងៃទី១ មិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើក​ឡើងថា ស្ថានភាពទីផ្សារ​ការងារនៅកម្ពុជា​ មានភាពរឹងមាំ​ដោយ​រក្សា​បាន​នូវ​អត្រាមានការងារធ្វើ​ខ្ពស់ប្រមាណ ៩៩,៣ភាគរយ នៃកម្លាំង​ពលកម្មសរុប។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ការងារ​ដែល​បានបង្កើត​នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ជាការងារក្នុងវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​បែបទំនើប មានតម្លៃបន្ថែម និង​ផលិតភាពខ្ពស់ តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​កម្លាំង​ពលកម្ម​មាន​ជំនាញជាងមុន លក្ខខណ្ឌការងារល្អ និង​ទទួលបានប្រាក់​ចំណូល​កាន់តែប្រសើរជាងមុន។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្រសួងការងារក៏​បានបន្ត​បង្កើន​ឱកាស​ការងារក្នុងប្រទេស តាមរយៈទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ (NEA) ដោយ​បានផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មានទីផ្សារការងារ ពង្រីកការផ្តល់ប្រឹក្សាយោបល់ និង​មគ្គុទេសក៏ការងារ, រៀបចំវេទិការការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញត្រៀម​ចូលទីផ្សារការងារជាដើម ហើយ​ប្រជាជន​ក៏​មានជម្រើស​ក្នុងការស្វែង​រកឱកាសការងារក្រៅប្រទេសស្របច្បាប់ ដែលមានលក្ខខណ្ឌការងារល្អ និងប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ផងដែរ។
ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង បន្តថា ក្រសួងក៏​កំពុង​ខិតខំប្រឹងប្រែង​ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​លក្ខខណ្ឌការងារ និង​សុខដុមនីយកម្ម​នៃទំនាក់ទំនង​វិជ្ជាជីវៈ​ឱ្យ​កាន់តែប្រសើរឡើង ព្រមទាំង​អនុវត្ត​បាន​យ៉ាងជោគជ័យ​នូវ​អនុសាសន៍​ទាំង​១០ចំណុច​របស់​សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក្នុង​ពេល​ចុះជួបសំណេះសំណាល​ផ្ទាល់ជាមួយ​បងប្អូន​កម្មករនិយោជិតកន្លងមក។