បើទោះបីជាប្រទេសកម្ពុជា កំពុងមានជម្លោះព្រំដែនជាមួយប្រទេសថៃ ដែលធ្វើឱ្យសិស្សដែលស្ថិតនៅខេត្តជាប់ព្រំដែនប៉ះពាល់ដល់អារម្មណ៍យ៉ាងណាក្តី ប៉ុន្តែសម្រាប់ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ឆ្នាំនេះ គឺនៅរក្សាគោលការណ៍ និងស្តង់ដានៃការប្រឡងដដែល។
ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាននារសៀលថ្ងៃសុក្រនេះ (២២ សីហា) ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ដែលគ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២៨ សីហា ខាងមុខនេះ គឺក្រសួងរក្សានូវស្តង់ដាដដែល នៃការប្រឡង ដើម្បីកុំឱ្យស្តង់ដានិទ្ទេស A ឆ្នាំនេះ អន់ជាង និទ្ទេស A ឆ្នាំទៅ, ពោលគឺ និទ្ទេស A នៅតែជានិទ្ទេស A ។ “ដូច្នេះស្តង់ដាវិញ្ញាសានៅដដែល.. អាចថាសិស្សប៉ះពាល់ផ្នែកអារម្មណ៍ ដូច្នេះយើងនឹងមើល ប្រសិនបើ និទ្ទេស A បានទាបជាង ២ពាន់២២៥នាក់ នោះគឺដោយសារការប៉ះពាល់អារម្មណ៍ ប៉ុន្តែប្រសិនបើនិទ្ទេស A មានការកើនឡើង គឺវាអាចវិនិច្ឆ័យបានថា កន្លែងផ្សេងទៀតសិស្សខំប្រឹងរៀន ដូច្នេះយើងនឹងមិន ទី១ មិនបន្ទាបប្រធានវិញ្ញាសា ទី២ មិនប្តូរយន្តការកំណែ ដូច្នេះយើងនៅរក្សាស្តង់ដាដដែល”។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក្រសួងអប់រំ ក៏នឹងត្រៀមដើម្បីជួយទៅដល់សិស្សានុសិស្សជាបេក្ខជនស្ថិតនៅក្នុងខេត្តជាប់ព្រំដែនដូចជាខេត្តឧត្តរមានជ័យ និងខេត្តព្រះវិហារផងដែរ ប៉ុន្តែឯកឧត្តមមិនបានបញ្ជាក់ពីគោលការណ៍នោះទេ។
សូមជំរាបជូនថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំនេះ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺ ថ្ងៃទី២៨ និង២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៥។ បើតាមសេចក្តីប្រកាសរបស់ក្រសួងអប់រំ ដំណើរការកំណែនឹងប្រព្រឹត្តទៅ ចាប់ពីថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ដល់ថ្ងៃទី៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ខណៈដំណើរការស្រង់ បូកពិន្ទុដោយកុំព្យូទ័រ និងផ្ទៀងផ្ទាត់ពិន្ទុ ចាប់ពីថ្ងៃទី៧ ដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥។
ក្រសួងអប់រំបានកំណត់យកថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ សម្រាប់ប្រកាសលទ្ធផលប្រឡងតាមមណ្ឌលសំណេរ នៃរាជធានី ខេត្តទាំង ២៥ នៅទូទាំងប្រទេស។
ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំនេះ មានបេក្ខជនចុះឈ្មោះ ប្រឡងសរុប ១៤៦ ៧២០ នាក់ ស្រី ៨១ ៤៤២ នាក់ ក្នុងនោះ៖ បេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រ មានចំនួន ៤០ ៦៧៨ នាក់ ស្រី ២៤ ៥១៩ នាក់ បេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គម មានចំនួន ១០៦ ០៤២ នាក់ ស្រី ៥៦ ៩២៣ នាក់។ បេក្ខជន ត្រូវបានរៀបចំ ចំនួន ២៥ នាក់ ក្នុងមួយបន្ទប់ ទៅតាមមណ្ឌលសំណេរនីមួយៗ តាមរាជធានី ខេត្ត លើកលែងតែបន្ទប់ ចុងក្រោយ និងបន្ទប់ដែលមានបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យអប់រំពិសេស។
ដោយឡែកមណ្ឌលសំណេរ មានចំនួនសរុប ២៤១ មណ្ឌល ត្រូវជា ៥ ៩២៤ បន្ទប់ ក្នុងនោះ៖ ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រ មានចំនួន ៧២ មណ្ឌល ត្រូវជា ១ ៦៥៥ បន្ទប់ និងថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គម មានចំនួន ១៦៩ មណ្ឌល ត្រូវជា ៤ ២៦៩ បន្ទប់។ មណ្ឌលកំណែ សម្រាប់ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ មានចំនួន ១០ មណ្ឌល នៅរាជធានីភ្នំពេញ៕