ភ្នំពេញ – ថ្លែងពីពិធីសម្ពាធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ស្ពាន៧កន្លែង ស្ថិតនៅក្នុងខេត្តក្រចេះ និងខេត្តព្រៃវែង នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា ជំនួបរវាងសម្តេចនិងសិស្សនិទ្ទេស A អាចនឹងរៀបចំនៅពេលសភាពការណ៍នៃជំងឺកូវីដ-១៩ ធូរស្រាល ឬក៏ត្រូវរៀបចំជំនួបនេះតាមរយៈអនឡាញ។
សម្តេចតេជោបានមានប្រសាសន៍ថា ពេលនេះ iPad ដែលជារង្វាន់មួយ ក្នុងចំណោមរង្វាន់ជាច្រើនទៀតសម្រាប់ផ្តល់ជូនសិស្សនិទ្ទេស A ទាំងជាង ១៧០០នាក់ បានមកដល់ប្រទេសកម្ពុជាហើយ ប៉ុន្តែដោយសារការផ្ទុះឡើងនៃជំងឺកូវីដ១៩ ប្រភេទអូមីក្រុង សម្តេចសម្រេចធ្វើការលើកពេលជំនួបដែលគ្រោងធ្វើនៅថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ជំនួបរវាងសម្តេច និងសិស្សនិទ្ទេស A អាចនឹងត្រូវធ្វើឡើងនៅពេលសភាពការណ៍ធូរស្រាល ឬក៏អាចរៀបចំជំនួបតាមអនឡាញ ដោយអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សនៅភ្នំពេញបានជួបផ្ទាល់ ហើយសម្រាប់សិស្សនិទ្ទេស A នៅតាមបណ្តាខេត្តនឹងធ្វើតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានពន្យល់ថា ការជួបជុំនៅពេលវេលានេះ វាអាចនឹងមិនសមរម្យ ហើយថា យើងទាំងអស់គ្នាត្រូវបន្តប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ១៩បន្តទៅទៀត។
ជាមួយគ្នានេះដែរ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ក៏បានធ្វើការអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ សូមទៅទទួលយកដូសជំរុញ ឬក៏វ៉ាក់សាំងប្រឆាំងកូវីដ១៩ដូសទី៣ ដើម្បីបង្កើតអង់ទីគ័រការពារខ្លួន និងកុំភ្លេចអនុវត្តន៍នូវគោលការណ៍ ៣កុំ៣ការពារ ទាំងអស់គ្នា។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា កាលពីដើមខែនេះ ក្នុងឱកាសចូលរួមជាអធិបតីនៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់កំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៧ នៅខេត្តក្រចេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានប្រកាសពីរៀបចំជួបជាមួយសិស្សដែលប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ និទ្ទេស A នៅថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២, ប៉ុន្តែនៅល្ងាចថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានប្រកាសពីការលើកពេលជំនួបនោះវិញ ដោយសារតែការរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩ ប្រភេទអូមីក្រុងនៅក្នុងភូមិសាស្រ្តរាជធានីភ្នំពេញ៕