តើឥរិយាបទទុកដាក់សំរាមរបស់ពលរដ្ឋនៅពេលមានពិធីបុណ្យជាតិធំៗល្អប្រសើរហើយ ឬនៅ?
ឯកឧត្តម ម៉ប់ សារិន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សារាជធានីភ្នំពេញ បានកត់សម្គាល់ថា ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤ ក្រោយពិធីបុណ្យធំៗចប់ គេឃើញថាទីក្រុងស្អាត មានបរិស្ថានល្អ លែងមានសំរាមតាមផ្លូវ និងទីសាធារណៈទៀត។ ការណ៍នេះ ធ្វើឱ្យរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ បន្តទទួលបានការកោតសរសើរពីសមាជិកក្រុមប្រឹក្សារាជធានីភ្នំពេញ ។
ឯកឧត្តម ម៉ប់ សារិន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សារាជធានីភ្នំពេញ
សមាជិកក្រុមប្រឹក្សារាជធានីភ្នំពេញ បានលើកឡើងថា កន្លងមកនេះ អាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ តែងតែគិតគូពីបរិស្ថាន ក៏​ដូចជា​សន្តិសុខសុវត្ថិភាព ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ធំៗចំនួន៣ បានយ៉ាងល្អប្រសើរ នោះគឺព្រឹត្តិការណ៍នៃព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក បណ្តែតប្រទីប សំពះព្រះខែ និងអកអំបុក ឆ្នាំ២០២៤, ព្រឹត្តិការណ៍ «សាទរកម្ពុជា» និងព្រឹត្តិការណ៍ អបអរសាទរបុណ្យឆ្លងឆ្នាំសកលឆ្នាំ២០២៥។
នៅក្នុង​គោលនយោបាយស្ដីពីការគ្រប់គ្រងសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជន ២០២០-២០៣០ គេបានរកឃើញ​បញ្ហាប្រឈមចម្បងក្នុងការគ្រប់គ្រងសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជន គឺកំណើនយ៉ាងឆាប់រហ័សទាំងបរិមា និងសមាសភាគនៃសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជន កង្វះហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការគ្រប់គ្រង យន្តការហិរញ្ញប្បទាន គោលនយោបាយ ព្រមទាំងការចូលរួមរបស់គ្រប់តួអង្គពាក់ព័ន្ធនៅមានកម្រិត។ យ៉ាងណាមិញ បញ្ហាប្រឈមក្នុងការគ្រប់គ្រងសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជននេះ គេអាចដោះស្រាយបានតាមរយៈ ការផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបទ ទម្លាប់ របៀបរបបរស់នៅ និងការធ្វើអាជីវកម្ម ផលិតកម្មរបស់អ្នកបង្កើត និងបញ្ចេញសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជន ព្រមទាំងការយល់ដឹងរបស់ពួកគាត់ដោយចាត់ទុកថា «សំណល់ជាធនធាន» រីឯ «អ្នកបង្កើតសំរាមមានកាតព្វកិច្ចបង់ថ្លៃសេវា» និងការបង្កើត និងដាក់ឱ្យដំណើរការនូវប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
បើយោងតាមទិន្នន័យ​ឆ្នាំ២០១៩ សំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជននៅកម្ពុជាមានចំនួនប្រមាណ ២លានតោក្នុងមួយឆ្នាំ ជាមួយនឹងអត្រាកំណើនប្រមាណជា ១៥%ក្នុងមួយឆ្នាំៗ។ តាមការប៉ានស្មានប្រសិនបើសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជនទាំងអស់ត្រូវបានប្រមូលនោះ បរិមាណសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជនសរុបអាចនឹងមានចំនួនរហូតដល់ ៣លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ។ សំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជន នៅពុំទាន់បានញែក, វេចខ្ចប់ និងទុកដាក់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមក្រឹត្យក្រម និងស្តង់ដាអនាម័យនៅឡើយ។ ការផ្ដល់សេវាប្រមូល និងដឹកជញ្ជូន កំពុងដំណើរការ អនុវត្តបានត្រឹមប្រមាណ ៦០% ប៉ុណ្ណោះ នៃបរិមាណសំរាម សំណល់រឹងទីប្រជុំជនដែលបានបង្កើតសរុប៕