នៅក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងដាក់ឱ្យអនុវត្តគន្លងអប់រំថ្មីនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន៤៩ ដើម្បីផ្តល់ឱកាសឱ្យសិស្សសិក្សាជំនាញតាមឧបនិស្ស័យ និងចំណង់ចំណូលចិត្ត ដែលអាចទទួលបានការងារសមរម្យ បង្កើតការងារបានដោយខ្លួនឯង និងបន្តការសិក្សាជំនាញកម្រិតខ្ពស់។
បើតាមក្រសួងអប់រំ គ្រឹះស្ថានសិក្សាដែលនឹងអនុវត្តគន្លងអប់រំថ្មីនោះ រួមមានវិទ្យាល័យធនធានចំនួន៨, វិទ្យាល័យនៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសចំនួន ៤, វិទ្យាល័យអនុវត្តជំនាញសិល្បៈចំនួន១, វិទ្យាល័យដែលមានមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ចំនួន ១៨ និងគ្រឹះស្ថានសិក្សាអប់រំបច្ចេកទេសសាធារណៈ ដែលបាននិងកំពុងអនុវត្តគន្លង ជំនាញគណនេយ្យ និងបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រផងដែរ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំស្តីពីការរៀបចំការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូអប់រំបច្ចេកទេស ដែលធ្វើឡើងកាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំបច្ចេកទេសនៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា គឺអនុវត្តនូវយន្តការនៃការបណ្តុះបណ្តាល និងជំនាញឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការទីផ្សារជាក់ស្តែងនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។
បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក្រសួងអប់រំ បានអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំបច្ចេកទេសចំនួន ១២ជំនាញនៅតាម ២១ គ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈនិងឯកជន។ មុខជំនាញសិក្សាបានកើនពី ៤ជំនាញ នៅឆ្នាំសិក្សា២០១៣-២០១៤ ដល់ ១២ជំនាញ នៅឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ រួមមាន អគ្គិសនី, អេឡិចត្រូនិក, បសុវប្បកម្ម, ក្សេត្រសាស្ត្រ, មេកានិក, ការិយាល័យជួរមុខ, បច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ, គណនេយ្យ, កែច្នៃអាហារ, ឌីជីថលមេឌៀឌីហ្សាញ, អភិវឌ្ឍកសិកម្ម, និង ជំនាញកសិកម្មវៃឆ្លាត។
ដើម្បីជំរុញប្រសិទ្ធភាព នៃការអនុវត្តគម្រោងបណ្តុះបណ្តាលជំនាញនិងការអប់រំបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តម ហង់ ជួនណារ៉ុន បានណែនាំឱ្យរៀបចំកន្លែងបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ត្រូវតែមានភាពច្បាស់លាស់ស្របទៅតាមជំនាញ ដោយត្រូវមានឧបករណ៍បរិក្ខារបង្រៀនគ្រប់គ្រាន់, រៀបចំប្រព័ន្ធវាយតម្លៃកម្មវិធីបង្រៀន និងអត្រាសិស្សនិស្សិតទទួលបានការងារធ្វើដោយជោគជ័យបន្ទាប់ពីឆ្លងកាត់វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល, មានប្រព័ន្ធរបាយការណ៍ជាប្រចាំ ដោយពន្យល់ផ្អែកលើលទ្ធផលសម្រេចបាន ឆ្លើយតបនឹងការវិនិយោគ ក៏ដូចជា បង្កើតនូវប្រព័ន្ធបណ្ដុះបណ្ដាលរួមតែមួយ សំដៅពង្រឹងភាពជាម្ចាស់លើគម្រោង និងជំរុញឱ្យបាននូវការអនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងនិរន្តរភាព។
ឯកឧត្តម ស៊ុន មេសា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីជំរុញឱ្យមានអ្នកជំនាញកាន់តែច្រើននៅក្នុងទីផ្សារ ក៏ដូចជាការត្រៀមរុញកម្ពុជាទៅជាប្រទេសមួយដែលមានការអភិវឌ្ឍលឿនលើផ្នែកឧស្សាហកម្ម រាជរដ្ឋាភិបាល ជាពិសេសក្រសួងការងារបានសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ លើការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដោយក្រសួងការងារគឺជាអ្នករៀបចំទៅលើកម្មវិធីសិក្សា មេរៀន ក៏ដូចជាទទួលខុសត្រូវលើការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ វិក្រឹតការ នៅក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល អនុវត្តគន្លងវិជ្ជាជីវៈនេះ។
បើតាមឯកឧត្តម ស៊ុន មេសា ការអប់រំតាមបែបគន្លងថ្មី គឺជាការជួយឱ្យសិស្សានុសិស្សរបស់យើង មានជំនាញបច្ចេកទេសផង មានចំណេះដឹងទូទៅផង ហើយប្រសិនបើសិស្សទាំងអស់ចប់ថ្នាក់ទី១២ ពួកគាត់នឹងមានទាំងជំនាញ មានទាំងចំណេះដឹងអប់រំទូទៅ។
«ក្រសួងការងារក៏បានចូលរួមនៅក្នុងការជ្រើសរើសវិទ្យាល័យដែលត្រូវអនុវត្តគម្រោងវិជ្ជាជីវៈនេះ ដែលមានទីតាំងនៅកៀកតំបន់ឧស្សាហកម្ម តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ដើម្បីអាចឱ្យសិស្សានុសិស្សដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីនោះ គាត់អាចសិក្សារៀនចប់នៅទីនោះ អាចធ្វើការបានផ្ទាល់តែម្តង»។
សូមជំរាបជូនថា គន្លងអប់រំថ្មី ដែលក្រសួងអប់រំ គ្រោងនឹងអនុវត្តនេះ រួមមាន គន្លងវិទ្យាសាស្រ្ត វិទ្យាសាស្រ្តសង្គម និងគន្លងវិជ្ជាជីវៈ ចាប់ពីថ្នាក់ទី១០ ដល់ថ្នាក់ទី១២។ ការសាកល្បងដំបូងដែលធ្វើនៅក្នុងឆ្នាំនេះ នឹងធ្វើឡើងនៅតាមវិទ្យាល័យគោលដៅមួយចំនួន ដូចជា វិទ្យាល័យដែលមានអគារធនធាន, វិទ្យាល័យមានមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសហគមន៍, គ្រឹះស្ថានសិក្សាអប់រំបច្ចេកទេស, វិទ្យាល័យស្ថិតនៅក្បែរតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងតំបន់ដែលមានដំណើរការសេដ្ឋកិច្ច។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏នឹងអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំតម្រង់ទិសការសិក្សា ដល់សិស្សចាប់ពីថ្នាក់ទី៧ ដល់ថ្នាក់ទី៩ នៅអនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យនានា មុននឹងពួកគេជ្រើសរើសគន្លងអប់រំ ដែលត្រូវនឹងចំណង់ចំណូលចិត្ត និងទេពកោសល្យ៕