ស្ទឹងត្រែង – កោះហានបានក្លាយជាតំបន់អេកូទេសចរណ៍ធម្មជាតិមួយកន្លែងស្ថិតនៅក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែង ។ អ្វីដែលគួរឱ្យចាប់ចិត្តនៃតំបន់អេកូទេសចរណ៍មួយនេះ អ្នកនៅក្នុងភូមិដែលបម្រើការងារនៅក្នុងសហគមន៍មួយនេះភាគច្រើនសុទ្ធតែស្រ្តី ដោយសារតែការបង្កើតតំបន់ធម្មតាល្អឯកមួយនេះបានធ្វើឱ្យមេម៉ាយមួយចំនួនបានចូលរួមធ្វើកិច្ចការងារក្នុងសហគមន៍ រកកម្រៃជួយសម្រាលបន្ទុកជីវភាពគ្រួសារបានប្រសើរមួយកម្រិត ។
លោកស្រី ប៉ុន សំផាន មានអាយុ ៥២ឆ្នាំ ជាប្រធានសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍សម្រស់កោះហាន បាននិយាយថា ពេលបើកដំណើរការតំបន់អេកូទេសចរណ៍ធម្មជាតិកោះហាន ប្រជាជនក្នុងភូមិចាប់ផ្តើមមានការងារធ្វើ តាមរយៈការងារជាច្រើនលើសេវាកម្មទេសចរណ៍ ដូចជា សេវាកម្មម្ហូបអាហារ ជិះទូកមើលសត្វ បោះតង់ ដើរព្រៃកម្សាន្ត និងលេងទឹក ។
លោកស្រី ប៉ុន សំផាន ៖
“សព្វថ្ងៃបងប្អូនស្រ្តីមេម៉ាយដែលរស់នៅក្នុងតំបន់នេះ អាចធ្វើការងារជាច្រើននៅក្នុងសហគមន៍ មិនមែនត្រឹមមើលតែកូនមួយមុខនេះទេ តែអាចរកចំណូលបានច្រើនពីវិស័យទេសចរណ៍សហគមន៍ ”
ប្រធានសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍សម្រស់កោះហាន បានបញ្ជាក់បន្តថា បច្ចុប្បន្នសហគមន៍កំពុងព្យាយាមអភិវឌ្ឍន៍ធនធានធម្មជាតិឱ្យមានភាពទាក់ទាញ ព្រមទាំងលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់ស្រ្តីមេម៉ាយឱ្យមានការងារធ្វើល្អ ផ្តល់ជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ចម្ហូបអាហារជូនភ្ញៀវទេសចរ ក្នុងន័យបង្កើនចំណូលគ្រួសារ ចូលរួមការពារ និងថែរក្សាធម្មជាតិឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ។
ជាក់ស្តែងលោកស្រី ថត យ៉ាត ជាស្រ្តីមេម៉ាយ និងជាចុងភៅនៅក្នុងសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍កោះហាន បាននិយាយថា ពេលបង្កើតអេកូទេសចរណ៍នេះឡើង លោកស្រីបានប្រើប្រាស់បទពិសោធន៍ធ្វើម្ហូបបម្រើសេវាកម្មទេសចរណ៍ចូល ហើយទទួលបានការកោតសរសើរយ៉ាងច្រើនពីភ្ញៀវទេសចរ ។
លោកស្រី ថត យ៉ាត ៖
“ការបង្កើតសហគមន៍មួយនេះឡើងធ្វើឱ្យខ្ញុំបានមានជីវិភាពល្អប្រសើរជាងមុន ខ្ញុំរីករាយនៅពេលមានភ្ញៀវទេសចរមកកម្សាន្ត ដែលការចំណាយរបស់ភ្ញៀវបានជួយដល់ប្រជាសហគមន៍ និងការពារធនធានធម្មជាតិ”
ចំណែកលោកស្រី យ៉ាត ឡា អាយុ ៤០ឆ្នាំ បានលើកឡើងថា ក្រៅពីកិច្ចការជាចុងភៅបម្រើភ្ញៀវទេសចរ លោកស្រីបានចូលរួមជួយលើកកម្ពស់អេកូទេសចរណ៍ តាមរយៈការងារសហគមន៍ផ្សេងទៀត បន្ទាប់ពីការងារស្រែចម្ការនៅរដូវវស្សា ។
គួរជម្រាបថា តំបន់សហគមន៍អេកូទេសចរណ៍កោះហាន មានចម្ងាយ ៣០គីឡូមកពីទីរួមខេត្តស្ទឹងត្រែង ហើយទីនេះមានប្រជាសហគមន៍មាន ៣៥គ្រួសារ ។ សហគមន៍អេកូទេសចរណ៍មួយនេះ បានចងក្រងឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ក្រោមការជួយជ្រោមជ្រែងពីអង្គការកម្មវិធីផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍អនុផលព្រៃឈើកម្ពុជា (NTFP-EP Cambodia) តាមរយៈកម្មវីធីភាពជាដៃគូរលើវិស័យព្រៃឈើ និងជលផល (PaFF) និងគាំទ្រថវិកាដោយទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍ និងសហប្រតិបត្តិការស្វីស (SDC) និងស៊ុយអែត ព្រមទាំងទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់អភិវឌ្ឍអន្តរជាតិ (USAID) ក្នុងគោលបំណងធ្វើឪ្យប្រសើរឡើងនូវជីវភាពសហគមន៍ ជាពិសេសសម្រាប់ស្ត្រី បង្កើនការយល់ដឹងដល់សាធារណៈជនពូសារៈសំខាន់នៃតំបន់ទេសភាព និងចូលរួមអភិរក្សជីវចម្រុះតំបន់រ៉ាំសារ ៕