ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ៤ កំពុងពិភាក្សារកវិធីសាស្ត្រកំណត់អាយុអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង
ភ្នំពេញ – ក្រសួងពាក់ព័ន្ធចំនួន៤ រួមមានក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងសុខាភិបាល កំពុងពិភាក្សារកវិធីសាស្ត្រកំណត់អាយុអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងដើម្បីទប់ស្កាត់ផលប៉ះពាល់គ្រឿងស្រវឹងទៅលើកុមារ។សកម្មភាពប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងបង្កឱ្យកើតមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍អំពើហិង្សា និងចំណាយគ្មានប្រយោជន៍ទៅលើផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច។ ខ្លឹមសារនេះ បានជជែកពិភាក្សានៅក្នុងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ស្តីពីផលប៉ះពាល់នៃគ្រឿងស្រវឹងទៅលើកុមារ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោកជំទាវ ខៀវ បូរី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា និងជាអនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ មានប្រសាសន៍ថា ការអភិវឌ្ឍន៍កុមារគឺជាការងារអាទិភាព នៃការកសាងធនធានមនុស្សសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍជាតិ និងសម្រេចគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព។ គ្រឿងស្រវឹង និងគ្រឿងញៀន គឺជាបញ្ហាដ៏ធំរបស់កុមារនិងយុវជន។ ប្រសិនបើពួកគេបានប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងនឹងមានផលប៉ះពាល់ជាច្រើន ដូចជា បញ្ហាសុខភាពផ្លូវកាយ ផ្លូវចិត្ត ខ្សោយប្រាជ្ញាស្មារតី វង្វេងវង្វាន់ អាចបង្កទៅជាវិកលចរិត បង្កគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ អំពើហិង្សា និងចលាចលក្នុងគ្រួសារ សង្គម ព្រមទាំងចំណាយថវិកាខ្ជះខ្ជាយ។
លោកជំទាវ ខៀវ បូរី បានបញ្ជាក់ថា កិច្ចពិគ្រោះយោបល់ពីផលប៉ះពាល់នៃគ្រឿងស្រវឹងទៅលើកុមារ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងចំនួន ០៣ សំខាន់ៗ រួមមាន ១. ផ្សព្វផ្សាយពីផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងទៅលើកុមារ, ២. ស្វែងយល់អំពីក្របខណ្ឌគតិយុត្តជាតិ និងអន្តរជាតិពាក់ព័ន្ធនឹងគ្រឿងស្រវឹង និង៣. គាំទ្រវិធានការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃគ្រឿងស្រវឹងទៅលើកុមារ។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់សង្គមកិច្ចបានឱ្យដឹងទៀតថា បច្ចុប្បន្នក្រសួងចំនួន០៤ កំពុងពិភាក្សារកវិធីសាស្ត្រកំណត់អាយុអប្បបរមាសម្រាប់ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងដែលមិនទាន់គ្រប់អាយុ នៅក្នុងសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីការត្រួតពិនិត្យផលិតផលគ្រឿងស្រវឹង។
គួរបញ្ជាក់ថា បន្ទាប់ពីប្រទេសកម្ពុជាបានផ្តល់សច្ចាប័នលើអនុសញ្ញាស្ដីពីសិទ្ធិកុមារ នៅថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៩២ រួចមក រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាមានកាតព្វកិច្ចគោរព ការពារ និងបំពេញសិទ្ធិដល់កុមារក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ កម្ពុជាបានដាក់ចេញច្បាប់គោលនយោបាយ យុទ្ធសាស្ត្រ ផែនការអភិវឌ្ឍ និងយន្តការថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិជាច្រើន សំដៅពង្រឹងកិច្ចការពារកុមារពីភាពងាយរងគ្រោះ និងរងគ្រោះទាំងឡាយឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ។ ពិភាក្សារកវិធីសាស្ត្រកំណត់អាយុអប្បបរមាសម្រាប់ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងជាផ្នែកសំខាន់នៃការទប់ស្កាត់ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងលើកុមារ៕