បណ្ឌិត ខាន់ សារ៉េត ៖ លើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវចិត្តតាមរយៈការបញ្ជ្រាបចំណេះដឹង
អ្នកជំនាញចិត្តវិទ្យាលើកឡើងថា បញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តជារឿងយើងទាំងអស់គ្នា មិនអាចតែម្នាក់ឯង អាចដោះស្រាយបានទេ ពោលគឺត្រូវការ ការគាំទ្រពីគ្រប់ភាគីដែលពាក់ព័ន្ធ ហើយតួអង្គទាំងនោះ យ៉ាងហោចណាស់ក៏​ត្រូវមានចំណេះដឹង របៀបការអនុវត្តថែទាំសុខភាពឱ្យបានល្អ និងកាត់បន្ថយការមាក់ងាយ។
ទន្ទឹមគ្នានោះ ការស្គាល់ពីន្លែងផ្តល់សេវា សុទ្ធសឹងតែ ជាចំណែកសំខាន់​ និងព្យាយាម សម្គាល់ពីកម្រិតនៃបញ្ហាខ្លួនឯង ហើយការគិតបែបសាមញ្ញា បែបវិជ្ជមានក៏អាចជួយបានដែរ។ ជាក់ស្តែង សិស្សដែលសិក្សាផ្ទាល់នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ទទួលបានឱកាសទទួលបានសេវាប្រឹក្សាដោយមិនគិតថ្លៃ រួមទាំងមន្រ្តីអប់រំនៅក្នុងសាលាផងដែរ។ ខណៈនិស្សិតមួយចំនួនដែលរៀននៅទីនេះ មិនធ្លាប់បានជ្រាបជាព័ត៌មាននៅឡើយ។
Doctor was inquiring about the symptom of the patient and notes in the document.
តាមរយៈការសិក្សាស្រាវជ្រាវពីលោកបណ្ឌិតចិត្តវិទ្យា ខាន់ សារ៉េត និងធ្លាប់ធ្វើការសិក្សាមួយ ក្នុងការស្វែងរកការព្យាបាល លោករំលេចឱ្យដឹងថា ក្នុងចំណោមយុវវជន មានភាគរយខ្ពស់គួរសមចូលចិត្តស្វែងរកការព្យាបាលតាមរយៈអនឡាញ តាមរយៈអ៊េប (APP) ទាំងនេះក៏ដោយសារតែបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តមានការរើសអើង ធ្វើឱ្យមនុស្សមិនហ៊ានទៅរកសេវាដោយផ្ទាល់ទេ។ ពួកគេស្វែងយល់ពីសុខភាពផ្លូវចិត្តដោយស្ងាត់ៗ ដូច្នេះហើយ​ទើបសាលាភូមិន្ទភ្នំពេញ មានការសហការគ្នាបង្កើត App មួយឡើង និងគ្រោងឱ្យមានការអនុវត្តនៅឆ្នាំ២០២៥ ដោយឡែកបច្ចុប្បន្ន ស្ថិតក្នុងការសាកល្បង ដោយមានរួមបញ្ចូលបីភាសា ភាសាខ្មែរ ភាសាអង់គ្លេស និងភាសាវៀតណាម៕