ក្រចេះ – ដើម្បីលើកកម្ពស់ការថែរក្សាបរិស្ថាន ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ចាប់ផ្តើមដាក់បញ្ចូលការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបៃតង ទៅដល់ក្រុមយុវជននៅតាមសាលាបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ នៃខេត្តគោលដៅរបស់ខ្លួន។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងឱកាសបើកយុទ្ធនាការ អប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈបៃតង (Green TVET) កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ នៅខេត្តក្រចេះ ឯកឧត្ដម ពេជ សោភ័ន រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងការងារនិងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកឡើងថា ខេត្តក្រចេះ គឺជាខេត្តគោលដៅទី២ សម្រាប់ការបើកយុទ្ធនាការ Green TVET ក្នុងចំណោមខេត្តគោលដៅចំនួន៥ ។ យុទ្ធនាការនេះរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីបំផុសឱ្យសាធារណជនចាប់អារម្មណ៍ពីសារៈសំខាន់ នៃការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈបៃតង, បង្ហាញអំពីគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈនិងសកម្មភាព នៃការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជា្ជជីវៈបៃតង នៅតាមទីសាធារណៈ, ផ្សព្វផ្សាយការចុះឈ្មោះចូលរៀនក្នុងឆ្នាំសិក្សាថ្មីរបស់គ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន និងលើកកម្ពស់ការថែរក្សាបរិស្ថានដោយផ្ដោតសំខាន់លើការគ្រប់គ្រងសំរាម ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ដើម្បីឱ្យការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈបៃតង នៅពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅអនាគត កាន់តែទទួលបានភាពជោគជ័យបន្ថែមទៀត គឺត្រូវទាមទារឱ្យមានលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តិ និងកិច្ចការសំខាន់ៗចាំបាច់ ជាអាទិ៍ គោលនយោបាយការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈបៃតង គោលការណ៍ណែនាំសម្រាប់ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជជីវៈបៃតង, សៀវភៅណែនាំសម្រាប់ការអនុវត្តការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈបៃតង, ការរួមបញ្ចូលជំនាញបៃតងទៅក្នុងស្ដង់ដាជាតិ សមត្ថភាព កម្មវិធីសិក្សាផ្អែកលើសមត្ថភាព និងផែនការយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ក្រសួងការ ងារនិងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលក្នុងនោះក៏ត្រូវមានការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបច្ចេកទេសក្នុងជំនាញបៃតងផងដែរ ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរំពឹងថា ក្រោមកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ជាមួយដៃគូពាក់ព័ន្ធ នឹងអាចប្រែក្លាយការអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាល បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈបៃតង ទៅជាការអប់រំគំរូមួយសម្រាប់ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈដែលមានសសរស្ដម្ភចំនួន៣ គឺការបញ្ចូលការអប់រំបរិស្ថានទៅក្នុងការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ការផ្សព្វផ្សាយនិងលើកកម្ពស់ អ.ប.វ បៃតង ឱ្យបានទូលំទូលាយ និងការរៀបចំយន្តការ អ.ប.វ បៃតង នៅតាមគ្រឹៈស្ថានទាំងអស់ ។
គួរបញ្ជាក់ថា យុទ្ធនាការ អ.ប.វ. បៃតង (Green TVET) ត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ “ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈបៃតង ដើម្បីអនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាព” ។ យុទ្ធនាការនេះ ផ្តើមដំបូងដោយផ្តោតទៅលើសាលាបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈនៅតំបន់ភូមិភាគឦសាន្ត ដែលរួមមានខេត្តស្ទឹងត្រែង ក្រចេះ ព្រះវិហារ មណ្ឌលគិរី និងខេត្តរតនគិរី៕