ខណៈដែលកម្ពុជាកំពុងត្រៀមបើកបវេសនកាលឆ្នាំថ្មី សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ នៅដើមខែវិច្ឆិកាខាងមុខ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយមានការគាំទ្រពីអង្គការយូនីសេហ្វ បានផ្តើមធ្វើយុទ្ធនាការទូទាំងប្រទេសដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាអត្រាបោះបង់ការសិក្សា និងធានាថា កុមារគ្រប់រូបចាប់ពីវ័យកុមារតូច រហូតដល់វ័យជំទង់ទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន និងគុណភាព។
យុទ្ធនាការរួមគ្នានេះ នឹងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង កៀរគរសហគមន៍ និងពង្រឹងប្រព័ន្ធគាំទ្រដើម្បីរក្សាកុមារឱ្យនៅបន្តសិក្សា និងបង្កើនលទ្ធផលសិក្សា។ យុទ្ធនាការនេះ ក៏នឹងផ្តោតលើការអប់រំកុមារតូច បរិយាកាសសិក្សាប្រកដោយបរិយាប័ន្ន និងអន្តរាគមន៍តាមតម្រូវការ សម្រាប់កុមារដែលងាយរងគ្រោះបំផុត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា “ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវលទ្ធផលសិក្សា និងការកាត់បន្ថយការបោះបង់ការសិក្សារបស់កុមារនៅតែជាអាទិភាពចម្បង នៃផែនការយុទ្ធសាស្រ្តវិស័យអប់រំរបស់យើង។ ខណៈពេលដែលកម្ពុជា បានពង្រីកលទ្ធភាពនៃការទទួលបានសេវាអប់រំគ្រប់កម្រិតមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះយើងត្រូវធានាថា កុមារគ្រប់រូបមិនត្រឹមតែបានចូលសាលារៀនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេត្រូវបញ្ចប់ការសិក្សាដោយមានជំនាញចាំបាច់សម្រាប់ជីវិត និងការងារ ផងដែរ។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាមានកុមារក្នុងវ័យសិក្សាប្រមាណ ៣ លាននាក់ (២ លាននាក់នៅក្នុងបឋមសិក្សា និង ១ លាននាក់នៅអនុវិទ្យាល័យ) ដែលក្នុងនោះមានកុមារ និងក្មេងជំទង់ប្រហែល៣សែននាក់បានបោះបង់ការសិក្សា។ គិតមកដល់ឆ្នាំ២០២៤ កុមារ ១៥.៥ ភាគរយបានបោះបង់ការសិក្សានៅកម្រិតមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ។
ជាមួយគ្នានេះ បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ កុមារអាយុ ៥ឆ្នាំ ប្រមាណ ៣០% មិនទាន់បានចុះឈ្មោះចូលរៀននៅកម្រិតកុមារតូចបានគ្រប់ៗគ្នានៅឡើយ។
លោកបណ្ឌិត វីល ផាកស៍ នាយកយូនីសេហ្វប្រចាំនៅកម្ពុជាបានថ្លែងនៅក្នុងពិធីប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការយុទ្ធនាការនេះនៅខេត្តកំពង់ចាមថា “យើងត្រូវតែធ្វើសកម្មភាពឥឡូវនេះ ដើម្បីធានាថា កុមារគ្រប់រូបត្រូវបានមើលឃើញ គាំទ្រ និងផ្តល់ឱកាសដោយសើ្មគ្នា។ ទាំងនេះជាមូលហេតុ ដែលយូណេសេហ្វគាំទ្រក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការសាធារណៈចំនួនពីរ រួមគ្នាដោយគោលដៅតែមួយ គឺ ធានាបាននូវការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពសម្រាប់កុមារគ្រប់រូប ចាប់ពីវ័យកុមារតូចរហូតដល់វ័យជំទង់”។
“ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពមិនមែនជាក្តីសុបិន្តទេ វាគឺជាកាតព្វកិច្ច។ អនាគតរបស់កូនចៅរបស់យើងមិនអាចរង់ចាំបានទេ”
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់យូនីសេហ្វ បានឱ្យដឹងថា កុមារមកពីគ្រួសារក្រីក្រ តំបន់ជនបទ សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច និងកុមារដែលមានពិការភាពបន្តប្រឈមនឹងឧបសគ្គក្នុងការរៀនសូត្រ និងមានចំនួនតិចតួចក្នុងថ្នាក់រៀន។ កុមារដែលមានពិការភាពទំនងជាមិនបានចូលរៀនរហូតដល់ទៅពីរដង បើធៀបជាមួយកុមារដទៃដែលមានអាយុប្រហាក់ប្រហែលគ្នា ។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានដដែលឱ្យដឹងថា យុទ្ធនាការនេះនឹងចាប់ផ្តើមនៅក្នុងខេត្តរតនគិរីមុនគេ ទើបបន្តទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប និងកំពង់ចាម ដោយផ្តោតលើសមាសធាតុសំខាន់ពីរ គឺការគាំពារ និងអភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច និង ទប់ស្កាត់ការបោះបង់ការសិក្សារបស់កុមារវ័យជំទង់៕