កម្ពុជាបើកយុទ្ធនាការលើកកម្ពស់ការគាំពារ អភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច និងការអប់រំកម្រិតមូលដ្ឋាន
ខណៈដែលកម្ពុជាកំពុងត្រៀមបើកបវេសនកាលឆ្នាំថ្មី សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ នៅដើមខែវិច្ឆិកាខាងមុខ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយ​មានការ​គាំទ្រពីអង្គការយូនីសេហ្វ បានផ្តើម​ធ្វើយុទ្ធនាការទូទាំងប្រទេស​ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាអត្រាបោះបង់ការសិក្សា និងធានាថា កុមារគ្រប់រូបចាប់ពីវ័យកុមារតូច ​រហូត​ដល់​វ័យជំទង់ទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន និងគុណភាព។
យុទ្ធនាការរួមគ្នានេះ នឹងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង កៀរគរសហគមន៍ និងពង្រឹងប្រព័ន្ធគាំទ្រដើម្បីរក្សាកុមារឱ្យ​នៅបន្តសិក្សា និងបង្កើនលទ្ធផលសិក្សា។ យុទ្ធនាការនេះ ក៏​នឹងផ្តោតលើការអប់រំកុមារតូច បរិយាកាស​សិក្សាប្រកដោយបរិយាប័ន្ន និងអន្តរាគមន៍តាមតម្រូវការ សម្រាប់កុមារដែលងាយរងគ្រោះបំផុត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា “ការធ្វើឱ្យ​ប្រសើរឡើងនូវលទ្ធផលសិក្សា និងការកាត់បន្ថយការបោះបង់​ការ​សិក្សា​របស់កុមារ​នៅតែ​ជា​អាទិភាពចម្បង នៃផែនការយុទ្ធសាស្រ្តវិស័យអប់រំរបស់យើង។ ខណៈពេលដែលកម្ពុជា បានពង្រីកលទ្ធភាពនៃការទទួលបានសេវាអប់រំគ្រប់កម្រិតមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ​យើង​ត្រូវធានាថា កុមារគ្រប់រូបមិនត្រឹមតែបានចូលសាលារៀនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេត្រូវបញ្ចប់​ការសិក្សា​ដោយ​មាន​ជំនាញចាំបាច់សម្រាប់ជីវិត និងការងារ ផងដែរ។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាមានកុមារក្នុងវ័យសិក្សា​ប្រមាណ ៣ លាននាក់ (២ លាននាក់នៅក្នុងបឋមសិក្សា និង ១ លាននាក់នៅអនុវិទ្យាល័យ) ដែលក្នុងនោះមាន​កុមារ ​និងក្មេងជំទង់ប្រហែល៣សែននាក់បានបោះបង់ការសិក្សា។ គិតមកដល់ឆ្នាំ២០២៤ កុមារ ១៥.៥ ភាគរយបានបោះបង់ការសិក្សានៅកម្រិតមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ។
ជាមួយ​គ្នានេះ បើយោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ កុមារអាយុ ៥ឆ្នាំ ប្រមាណ ៣០% មិនទាន់បានចុះឈ្មោះចូលរៀននៅកម្រិតកុមារតូចបានគ្រប់ៗគ្នានៅឡើយ។
លោកបណ្ឌិត វីល ផាកស៍ នាយកយូនីសេហ្វប្រចាំនៅកម្ពុជាបានថ្លែងនៅក្នុងពិធី​ប្រកាសដាក់ឱ្យ​អនុវត្តជាផ្លូវការយុទ្ធនាការនេះនៅខេត្តកំពង់ចាមថា “យើងត្រូវតែធ្វើសកម្មភាពឥឡូវនេះ ដើម្បីធានាថា កុមារគ្រប់រូបត្រូវបានមើលឃើញ គាំទ្រ និងផ្តល់ឱកាសដោយសើ្មគ្នា។ ទាំងនេះជាមូលហេតុ ដែលយូណេសេហ្វគាំទ្រក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការសាធារណៈចំនួនពីរ រួមគ្នាដោយគោលដៅតែមួយ គឺ ធានាបាននូវការអប់រំប្រកប​ដោយគុណភាពសម្រាប់កុមារគ្រប់រូប ចាប់ពីវ័យកុមារតូចរហូតដល់វ័យជំទង់”។
សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មានរបស់​យូនីសេហ្វ បានឱ្យដឹងថា កុមារមកពីគ្រួសារក្រីក្រ តំបន់ជនបទ សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច និងកុមារដែលមានពិការភាពបន្តប្រឈមនឹងឧបសគ្គក្នុងការរៀនសូត្រ និងមានចំនួនតិចតួចក្នុងថ្នាក់រៀន។ កុមារដែលមានពិការភាពទំនងជាមិនបានចូលរៀនរហូតដល់ទៅពីរដង បើធៀបជាមួយកុមារដទៃដែលមានអាយុប្រហាក់ប្រហែលគ្នា ។
សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មានដដែល​ឱ្យដឹងថា យុទ្ធនាការនេះនឹងចាប់ផ្តើមនៅក្នុងខេត្តរតនគិរីមុនគេ ទើបបន្ត​ទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប​ និងកំពង់ចាម ដោយផ្តោតលើសមាសធាតុសំខាន់ពីរ គឺការគាំពារ និងអភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច និង ទប់ស្កាត់ការបោះបង់ការសិក្សារបស់កុមារវ័យជំទង់៕