ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី១១ រំពឹងអ្នកនិយមអានសៀវភៅ​ចូលរួម​កាន់តែច្រើន
ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី១១ នឹងរៀបចំឡើងនៅ​សប្តាហ៍​ក្រោយនេះ ពោលគឺ​ចាប់ពីថ្ងៃទី១៩ ដល់ថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខនៅមជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និងពិព័រណ៌កោះពេជ្រ ក្រោមប្រធានបទ «អ្នកអាន ជាអ្នករៀនពេញមួយជីវិត» ដោយរំពឹងថា នឹងមានអ្នកនិយមអានសៀវភៅ ទៅ​ចូលរួមទិញកាន់តែច្រើន​ដើម្បីជួយគាំទ្រ​ដល់វិស័យសៀវភៅ ក៏​ដូចជា​អ្នកនិពន្ធ។
លោក ហុក សុទ្ធិ តំណាង​គណៈកម្មការ​ពិព័រណ៍​សៀវភៅ​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា​ ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំមានចំនួនអ្នកចូលរួម​កាន់តែច្រើនទៅៗ ក្នុងនោះ​​​ព្រឹត្ដិការណ៍កាលពី​ឆ្នាំ​ទៅមាន​ចំនួនអ្នក​ចូលរួម​ដល់ទៅ​ជាង ២០​ម៉ឺន​នាក់​ ដែលជា​ចំនួន​ដ៏ច្រើន​ ដែល​ពិព័រណ៍​នៅក​ម្ពុជា​មិន​ដែលមាន​អ្នក​ចូលរួម​ច្រើន​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ទេ។ ទោះ​ជាមាន​អ្នក​ចូលរួម​ច្រើន ប៉ុន្តែលោក ហុក សុទ្ធិ មើលឃើញថា មិន​មានអ្នកទិញ​ច្រើន​នោះទេ ដោយសារអ្នកចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាភាគច្រើនជាយុវជន សិស្ស និស្សិត ដែលស្រឡាញ់សៀវភៅ ប៉ុន្តែទិញបានតិចតួច។
លោក ហុក សុទ្ធិ ​អំពាវនាវ​ឱ្យមាន​ការចូលរួម​ក្នុងពិព័រណ៍​សៀវភៅ​កម្ពុជាកាន់​តែ​ច្រើន​​ពី​សំណាក់​​ប្រជាជនវណ្ណៈ​កណ្ដាល​ រួមមានដូចជា មន្រ្តីរាជការ អ្នកធ្វើការក្នុងវិស័យឯកជន អ្នកនយោបាយ ដែលមានការងារនឹងនរ មានលទ្ធភាព​សូមចូលរួមគាំទ្រក្នុងវិស័យសៀវភៅ ពោលគឺទិញសៀវភៅអាន។ លោក ហុក សុទ្ធិ បន្តថា បើទោះជាពួកគាត់មិនជាអ្នកចូលចិត្តអាននៅផ្ទះ ប៉ុន្តែពួកគាត់មានលទ្ធភាព​ក៏គួរទិញសម្រាប់កូនចៅ គ្រួសារ សហគមន៍ ភូមិ ឃុំ ដើម្បីយកទៅជួយដល់អ្នកដែលត្រូវការ។
លោក ហុក សុទ្ធិ តំណាង​គណៈកម្មការ​ពិព័រណ៍​សៀវភៅ​កម្ពុជា
តំណាង​គណៈកម្មការ​ពិព័រណ៍​សៀវភៅ​កម្ពុជា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ឆ្នាំ២០២៤នេះ ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា បានរៀបចំ ស្តង់រហូតដល់ ២៩២ ដែលជាស្តង់សៀវភៅ ស្តង់សម្ភារៈសិក្សា និងស្តង់អាហារ ច្រើនជាងឆ្នាំមុន។
លោកបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ
បើតាមលោកបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ នៅក្នុងពិព័រណ៍សៀវភៅឆ្នាំ២០២៤ នឹង​មានសកម្មភាពជាច្រើនដូចជា ការដាក់តាំងសៀវភៅដែលចូលរួមពីអ្នកនិពន្ធ គ្រឹះស្ថានបោះពុម្ពផ្សាយ និងបណ្ណាគារនានាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (សៀវភៅមួយចំនួននឹងដាក់លក់ក្នុងតម្លៃពិសេស), វេទិកាស្តីពីការបោះពុម្ពផ្សាយតាមប្រព័ន្ធអេឡិកត្រូនិក, ការធ្វើបទបង្ហាញនានាទាក់ទងទៅនឹងអក្សរសាស្ត្រអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ និងវិទ្យាសាស្ត្រ, ការនិពន្ធសៀវភៅទៅជាខ្សែភាពយន្ត និងការអភិវឌ្ឍជំនាញការអាន ចាប់ផ្តើមអំណាន ពីដំណាក់កាលដំបូងនៃជីវិត (រួមទាំងអំណានថ្នាក់ដំបូង), ការជួបពិភាក្សា និងការទទួលយកបទពិសោធពីអ្នកនិពន្ធល្បីៗ និងមានការចុះហត្ថលេខា ពីអ្នកនិពន្ធព្រមទាំងវិចិត្រករ, កម្មវិធីអានរឿង និងល្បែងសិក្សាសម្រាប់កុមារ, ការប្រគំតន្ត្រី និងសំណួរចម្លើយចាប់យករង្វាន់ផ្សេងៗ។