ទីក្រុងហាណូយ – រៀងរាល់ថ្ងៃអង្គារ៍លោកស្រី Nguyen Thi Loc មានអាយុ ៧៩ឆ្នាំ តែងតែចូលសិក្សាថ្នាក់ភាសាអង់គ្លេសក្រៅម៉ោងមួយ នៅទីក្រុងហាណូយ ប្រទេសវៀតណាម ជាមួយក្រុមសិស្សស្ត្រីវ័យចំណាស់ដទៃទៀត ។ គោលបំណងសិក្សាភាសាអង់គ្លេសនេះ ដើម្បីសម្របខ្លួនទៅនឹងការវិវឌ្ឍន៍ថ្មីៗនៅក្នុងសង្គម និងចង់ឱ្យខួរក្បាលមានភាពសកម្ម ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន Reuters ។
លោកស្រី Nguyen Thi Loc ជាសិស្សដែលមានវ័យចំណាស់ជាងគេនៅក្នុងថ្នាក់ ។ ពីមុនមកគាត់ពុំធ្លាប់រៀនភាសាអង់គ្លេសឡើយ ។ លោកស្រី Loc បាននិយាយថា វ័យ ៧៩ឆ្នាំមិនទាន់ចាស់ទេសម្រាប់ការសិក្សាភាសាអង់គ្លេស ដោយសារថ្នាក់រៀនភាសាអង់គ្លេសធ្វើឱ្យគាត់មានជីវិតរីករាយ តាមរយៈសកម្មភាពផ្សេងៗនៅក្នុងថ្នាក់ជាមួយមិត្តរួមថ្នាក់ ។
លោកស្រី Nguyen Thi Loc បាននិយាយបញ្ជាក់ ៖
“រៀនភាសាអង់គ្លេសជារឿងថ្មីមួយសម្រាប់ខ្ញុំ ដំបូងវាហាក់ដូចជារឹងអណ្តាតបន្តិចពេលបញ្ចេញសំឡេង តែក្រោយមកខ្ញុំអាចអាន និងបញ្ចេញសំឡេងសន្ទនាបានងាយស្រួល” ។ ទោះបីវ័យយើងចាស់ពិតមែន តែយើងត្រូវខំប្រឹងរៀន ព្រោះការសិក្សាជួយខួរក្បាលបានយ៉ាងច្រើន”
លោកស្រី Phung Thi Yen អាយុ ៣០ឆ្នាំ ជាអ្នកបង្កើតថ្នាក់រៀនភាសាអង់គ្លេសសម្រាប់មនុស្សចាស់ដោយមិនគិតប្រាក់ខាងលើ ។ លោកស្រីជាបុគ្គលិកបម្រើការងារនៅក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយ ហើយបច្ចុប្បន្នតែងឆ្លៀតពេលធ្វើជាគ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេសដល់ក្រុមស្ត្រីវ័យចំណាស់ ។ ការបង្កើតថ្នាក់រៀនពិសេសនេះ លោកស្រីចង់ឱ្យមនុស្សវ័យចំណាស់អាចតាមដានព័ត៌មាននានានៅក្នុងសង្គម ស្របតាមការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននានា និងពិភាក្សាជុំវិញបញ្ហាចំណេះជីវិត ។
សូមជម្រាបថា ថ្នាក់បង្រៀនភាសាអង់គ្លេសឯកជនសម្រាប់មនុស្សចាស់របស់លោកស្រី Phung Thi Yen បានដំណើរការរយៈពេល ៤ឆ្នាំហើយ និងមានសិស្សវ័យចំណាស់ចូលរៀនប្រមាណ ២០០នាក់ ។ ទីនេះបានក្លាយជាទីតាំងសិក្សាភាសាផង ចែករំលែងរឿងរ៉ាវជីវិតល្អៗដល់គ្នាផងសម្រាប់មនុស្សចូលនិវត្តន៍ពីការងារ ។ គួរបញ្ជាក់ដែរថា ភាសាអង់គ្លេសបានក្លាយជាភាសាចាំបាច់និងពេញនិយមមួយនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩០ ៕