ការងារថ្មីប្រហែល ១៧០លាននឹងត្រូវបានបង្កើតឡើង ដោយសារនិន្នាការម៉ាក្រូពិភពលោកក្នុងទសវត្សរ៍នេះ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍ថ្មីមួយ របស់វេទិកាសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក សិក្សាអំពីអនាគតការងារនៅរយៈពេល ៥ឆ្នាំបន្ទាប់។
របាយការណ៍អនាគតនៃការងារ រកឃើញថា ទីផ្សារការងារពិភពលោកកំពុងផ្លាស់ប្ដូរ ដោយសារការអភិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យា ការផ្ដោតទៅលើការអភិវឌ្ឍបៃតង និងរបត់សេដ្ឋកិច្ច និងប្រជាសាស្ត្រ។
ការងារដែលបានបង្កើតថ្មី គឺស្មើនឹង ១៤ភាគរយនៃការងារបច្ចុប្បន្ន។ ទន្ទឹមនឹងនោះ តួនាទីចំនួន ៩២លាននឹងត្រូវបានជំនួស ដោយបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងនិន្នាការនេះដែរ។ មានន័យថា ការងារថ្មីនឹងកើនឡើងចំនួន ៧៨លានការងារ។ ដូច្នេះ តើការងារទាំងនេះ មានអ្វីខ្លះ? ហើយមនុស្សត្រូវមានជំនាញអ្វីខ្លះ ដើម្បីអាចសម្របទៅនឹងនិន្នាការនេះ?
ការងារមួយចំនួនកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស បើគិតជាភាគរយ តម្រូវការសម្រាប់តួនាទី ដែលជំរុញដោយភាពជឿនលឿននៃបច្ចេកវិទ្យា ដូចជា បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) កំពុងកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ ការងារទាំងនេះរួមមាន អ្នកឯកទេសខាងទិន្នន័យធំ វិស្វករបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ អ្នកជំនាញបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) និងម៉ាស៊ីនចេះរៀន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ របាយការណ៍បានបង្ហាញពីការងារចំនួន ១៥ ដែលនឹងកើនឡើងតម្រូវការខ្ពស់ និងការងារចំនួន ១៥ ដែលនឹងថយចុះតម្រូវការ។
ការងារដែលនឹងថយចុះតម្រូវការ រួមមាន អ្នកគិតលុយ និងអ្នកលក់សំបុត្រ, ជំនួយការរដ្ឋបាល និងលេខា, អ្នកថែទាំអាគារ និងអ្នកអនាម័យ, អ្នកពិនិត្យសម្ភារៈ និងគ្រប់គ្រងឃ្លាំង, គណនីយ្យករ អ្នកចុះបញ្ជីគណនីយ និងអ្នករៀបចំប្រាក់បៀវត្ស៍បុគ្គលិក, គណនីយ្យករ និងសាវនករ, អ្នកបើករថយន្តសម្រាប់សាលារៀន, សន្តិសុខ, បេឡាករ, អ្នកបញ្ចូលទិន្នន័យ, អ្នកផ្ដល់ព័ត៌មាន និងសេវាដល់អតិថិជន, ក្រាហ្វ្រិចឌីហ្សាញ, អ្នកគ្រប់គ្រងសេវាកម្មអាជីវកម្ម និងរដ្ឋបាល និង អ្នកជំនាញផ្នែក Claims adjuster, examiner និងស៊ើបអង្កេត។