We Forum ៖ វត្តមាន AI អាច​ពង្រីក និង​ពង្រឹង​លទ្ធភាព​ព្យាបាល​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត
សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត គឺ​ជា​បញ្ហា​សុខភាព​សាធារណៈ​ដ៏​ធំ​របស់​ពិភពលោក។ យោង​តាម​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក (WHO) បាន​ឱ្យដឹង​ថា មាន​មនុស្ស​ប្រមាណ​ជាង ១ពាន់​លាន​នាក់ បាន​រងគ្រោះ​ដោយ​សារ​បញ្ហា​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ឬ​ការ​បំពាន​សារធាតុ​ញៀន នៅ​មុន​ពេល​បញ្ហា​កូវីដ-១៩ ផ្ទុះឡើង ខណៈ​ការ​កើត​មាន​វីរុស​នេះ បាន​បង្កើន​ទំហំ នៃ​បញ្ហា​កាន់​តែធំ។ បើ​តាម​តួលេខ ការ​កើន​ឡើង​នៃ​ការ​ធ្លាក់​ទឹកចិត្ត និង​ការ​ថប់បារម្ភ មាន​រហូត​ដល់​ចន្លោះ​ពី ២៥ ទៅ២៧ភាគរយ បន្ទាប់​ពី​កូវីដ-១៩ ផ្ទុះឡើង។
អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​នៃសាលាវេជ្ជសាស្ត្រ Harvard និង​សាកលវិទ្យាល័យ Queensland បាន​រក​ឃើញ​ថា ក្នុង​ពេល​ជាមួយគ្នា​នេះ ប្រហែល​ពាក់​កណ្ដាល​នៃ​ចំនួន​ប្រជាជន​ពិភពលោក ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា នឹង​ជួបប្រទះ​បញ្ហា​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ក្នុង​ការ​រស់​នៅ​របស់​ពួកគេ។
មូលហេតុ​ដែល​នាំ​ឱ្យ​បញ្ហា​កាន់​តែ​ធ្ងន់ធ្ងរ ដោយ​សារ​កង្វះ​អ្នកជំនាញ​មាន​សមត្ថភាព​ខ្ពស់គ្រប់គ្រាន់ ក្នុង​ការ​ព្យាបាល​អ្នកជំងឺ។ នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក មាន​បុគ្គលិក​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត​ចំនួន ១៣នាក់ ក្នុង​ចំណោម​មនុស្ស ១០ម៉ឺននាក់, នេះ​បើ​យោង​តាម WHO’s Mental Health Atlas ។
អ្វី​ដែល​គួរ​ឱ្យ​ចាប់​អារម្មណ៍​បន្ថែម​ទៀត​នោះ​ គឺ​គម្លាត​នៃ​ចំនួន​អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ក្នុង​ប្រទេស​ដែល​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់​មាន​ចំនួន​ច្រើន​ជាង​ប្រទេស​ចំណូល​ទាប​ដល់​ទៅ​៤០ដង។ កង្វះ​កម្លាំង​ពលកម្ម បាន​បង្ក​ឱ្យ​មាន​ដែន​កំណត់​នៃ​ការ​ថែទាំ និង​ព្យាបាល​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ជា​ពិសេស​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ដែល​មាន​ប្រាក់​ចំណូល​ទាប និង​មធ្យម ខណៈ​ការ​សិក្សា​បង្ហាញ​ថា នៅ​ប្រទេស​ទាំងនេះ មាន​មនុស្ស​រហូត​ដល់​ទៅ ៨៥ភាគរយ​នៃ​អ្នកមាន​បញ្ហា​ផ្លូវចិត្ត​ក្នុង​ពិភពលោក ដែល​មិន​ទទួល​បាន​ការព្យាបាល។
គម្លាត​នៃ​ការ​ផ្ដល់​សេវាកម្ម និង​តម្រូវ​ការ​បង្ហាញ​ពី​តម្រូវការ​បន្ទាន់ សម្រាប់​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ។ ស្រប​នឹង​បញ្ហា​នេះ បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) មាន​សក្ដានុពល​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​លទ្ធភាព​នៃ​ការ​ស្វែង​រក​ជំនាញ​ព្យាបាល​ផ្លូវចិត្ត ខណៈ​មាន​មនុស្ស​ជាច្រើន​ចង់​សាកល្បង​ប្រើ​បច្ចេកវិទ្យា​នេះ សម្រាប់​ការ​ព្យាបាល។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ការ​ស្ទង់មតិ​មនុស្ស​ចំនួន ១៦០០០នាក់ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ចំនួន ១៦។
ការ​អនុវត្ត​ឧបករណ៍​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) នឹង​ប្រែប្រួល​អាស្រ័យ​លើភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ​នៃស្ថានភាព​អ្នកជំងឺ ទាំង​ការ​ធ្វើ​រោគវិនិច្ឆ័យ​មូលដ្ឋាន និង​រោគសញ្ញា ដែល​ពួកគេ​កំពុង​ជួបប្រទះ។ ប៉ុន្តែ​ក្នុង​ករណី​ជាច្រើន បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) អាច​បង្កើន​លទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​ថែទាំ​បាន​ច្រើន។ បច្ចេកវិទ្យា​នេះ​ក៏​ត្រូវ​បាន​គេប្រើ​ដើម្បី​វិភាគ​ទិន្នន័យ និង​ជួយ​គ្រូពេទ្យ​ព្យាបាល​អ្នកជំងឺ​ក្នុង​ពេល​វេលា​ជាក់ស្ដែង។
ការ​កើនឡើង​នៃ​ការព្យាបាល​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ដោយ​ប្រើ​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI)
មាន​វិធី​ជាច្រើន​ដែល​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ក្នុង​ការ​ព្យាបាល​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត។ បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) អាច​បញ្ចូល​គ្នា និង​ប្រើប្រាស់​ការ​យល់ដឹង​ពី​ប្រភព​ជាច្រើន ដូចជា សៀវភៅ​សិក្សា​វេជ្ជសាស្ត្រ ឯកសារ​ស្រាវជ្រាវ ប្រព័ន្ធ​កំណត់ត្រា​សុខភាព​អេឡិចត្រូនិក និង​ឯកសារ​ព្យាបាល ដើម្បី​ជួយ​អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ណែនាំ​វិធីសាស្ត្រ​ព្យាបាល និង​សិក្សា​ពី​របៀប​ដែល​អ្នក​ជំងឺ​គួរអនុវត្ត ដើម្បី​ព្យាបាល​ខ្លួន។ ទន្ទឹម​នេះ កម្មវិធី​ធ្វើ​រោគវិនិច្ឆ័យ​ដោយ​ខ្លួន​ឯង (Self-diagnosis), សារ​ស្វ័យប្រវត្តិ​ដោយ​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (Chatbot) និង​ឧបករណ៍​ព្យាបាល​ដោយ​ការ​សន្ទនា​ផ្សេង​ទៀត ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​ឧបសគ្គ នៃ​ការ​ចូល​ប្រើ​សម្រាប់​អ្នកជំងឺ ដែល​មិន​សូវ​ធ្ងន់ធ្ងរ។
ការ​សិក្សា​បាន​បង្ហាញ​ថា មនុស្ស​វ័យក្មេង​មាន​ការ​ចាប់​អារម្មណ៍​ច្រើន ក្នុង​ការប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បី​ព្យាបាល​បញ្ហា​ផ្លូវចិត្ត​របស់ខ្លួន ក្នុង​នោះ​មាន ៣៦ភាគរយ ជា Gen Z និង ២៨ភាគរយ ជា​មនុស្ស​នៅ​ជំនាន់ millenials ។ ខណៈ​អ្នក​ប្រើប្រាស់ ៤នាក់ ក្នុង​ចំណោម ១០​នាក់ និយាយ​ថា ពួកគេ​ចូលចិត្ត​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) ដើម្បី​ព្យាបាល​ផ្លូវចិត្ត ហើយ​ប្រហែល ១៥ភាគរយ និយាយ​ថា ពួកគេ​ជឿ​ថា បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) មាន​ភាព​ឆ្លាតវៃ​ជាង​មនុស្ស។ លទ្ធផល​នេះ ស័ក្ដិសម​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ ដែល​កំពុង​ខ្វះខាត​អ្នកជំនាញ​ផ្នែក​ផ្លូវចិត្ត។
ប្រើប្រាស់​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ដោយ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន ជា​ជំនួយ​ក្នុង​ការព្យាបាល
ទោះជា​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ បច្ចេកវិទ្យា​នេះ​នៅ​តែ​មាន​ហានិភ័យ​ក្នុង​ការប្រើប្រាស់។ ហេតុនេះ​ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​ការ​យល់ដឹង​ទូលំទូលាយ​អំពី​បច្ចេកវិទ្យា​នេះ មុន​ពេល​ដាក់​ពង្រាយ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) ដើម្បី​ធានា​ថា​ការ​ថែទាំ​មាន​សុវត្ថិភាព និង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព។
ហេតុនេះ ដើម្បី​ទាញ​យក​ប្រសិទ្ធភាព​ពី​បច្ចេកវិទ្យា​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) គួរ​តែ​មាន​ការ​រួមបញ្ចូល​គ្នា​រវាង AI និង​មនុស្ស។ កិច្ច​សហការ​រវាង​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI) និង​មនុស្ស នឹង​អនុញ្ញាតិ​ឱ្យ​អ្នក​ជំនាញ​ផ្លូវចិត្ត អាច​ផ្ដោត​អារម្មណ៍​បាន​កាន់​តែល្អ លើ​ការ​ស្វែងយល់​អំពី​ផ្លូវ​ចិត្ត​អ្នកជំងឺ ការថែទាំ ការ​ពង្រឹង​លទ្ធផល នៃ​ការ​ព្យាបាល និង​ប្រសិទ្ធភាព៕