ភ្នំពេញ – ឥរិយាបថរបស់អាណាព្យាបាលជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងចំពោះក្មេងមានអាយុចាប់ពីសូន្យខែ រហូតដល់អាយុ ១៣ឆ្នាំទៅលើការបម្រែបម្រួលនិងការលូតលាស់របស់កុមារ ។ ការប្រើប្រាស់ពាក្យល្អៗ និងការអប់រំបែបអហិង្សាគឺជាកត្តាចាំបាច់ណាស់សម្រាប់ក្មេងក្នុងវ័យនេះ ហើយឪពុកម្តាយអប់រំកូនដោយអហិង្សាស្មើនឹងចូលរួមកាត់បន្ថយបន្ទុកឬបញ្ហានានាសង្គម។ លោកស្រី ឆែម ស៊ីណា មន្ត្រីអង្កេតនៃអង្គការកម្ពុជា ដើម្បីជួយស្ត្រីមានវិបត្តិប្រចាំខេត្តសៀមរាប (CWCC) និយាយក្នុងកម្មវិធីបញ្ឈប់អំពើហិង្សាលើកុមារដែលរៀបចំដោយអង្គការ Plan International នៅថ្ងៃទី១៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ។
លោកស្រីបន្តថា ការប្រព្រឹត្តិសកម្មភាពគំរូ និងការអប់រំបែបវិជ្ជមានដោយផ្តើមពីឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាល មិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យក្នុងគ្រួសារមានសុភ័គមង្គល ប៉ុណ្ណោះទេ ទន្ទឹមគ្នានោះវាក៏បានជះឥទ្ធិពលទៅកាន់មជ្ឈដ្ឋានសង្គមខាងក្រៅផងដែរដូចជាសម្រាលបន្ទុកគ្រូបង្រៀន ជាបំណែកនៃដំណោះស្រាយបញ្ហាតាមរយៈការក្លាយជាមិត្តល្អ និងសកម្មភាពផ្សេងៗទៀត ។
លោកស្រីសង្កត់ធ្ងន់ថា
“ប្រទេសមានការរីកចម្រើនគឺផ្តើមចេញពីសង្គមគ្រួសាររបស់យើងជាមុនសិន ប្រសិនបើមើលថែទាំក្នុងគ្រួសារបានល្អ ដូច្នេះសង្គមជាតិយើងក៏មិនសូវមានបញ្ហាពាក់ព័ន្ធនឹងអំពើហិង្សា ឬការរំលោភបំពានផ្សេងៗ “
ករណីជាក់ស្ដែងពេលដែលក្មេងទៅរៀននៅសាលាដែលជាទីតាំងប្រជុំដោយភាពចម្រុះ និងមានក្មេងខុសគ្នាជាច្រើន នោះគេអាចពិបាកក្នុងការធ្វើទង្វើមិនគប្បី ឬអំពើហិង្សាទៅកាន់នរណាម្នាក់ណាស់ប្រសិនបើក្មេងមានទម្លាប់រស់នៅជាមួយមនុស្សអហិង្សា ។ មួយវិញទៀតទោះបីជាគ្រូបានទទួលការបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកគរុកោសល្យពិតមែន ប៉ុន្តែភាពអត់ធ្មត់នៅតែមានកម្រិត ដូចនេះហើយកាលដែលក្មេងមានឥរិយាបថល្អពីផ្ទះ អាចសម្រាល់បន្ទុកគ្រូយ៉ាងប្រសើរ ។ នេះជាការសង្កេតឃើញរបស់លោកស្រីផ្ទាល់ ។
យ៉ាងណាមិញ លោកស្រី បន្ថែមថា ត្រឹមតែមានទឹកចិត្តស្រឡាញ់កូន ឬបញ្ជូនកូនទៅរៀននៅឯសាលាតែមួយមុខនៅមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់នោះទេ នៅមានរឿងរ៉ាវជាច្រើនទៀតដូចជា ការចំណាយពេលវេលាធ្វើសកម្មភាពបំណិនជីវិតជាមួយកូន ស្តាប់បញ្ហារបស់កូន និងការសួរនាំកូនពេលត្រឡប់មកពីសាលារៀនវិញជាដើម ។ ទាំងនេះសុទ្ធសឹងតែជាចំណុចសំខាន់ៗ និងជាកត្តានាំឱ្យកូនទទួលបាននូវភាពកក់ក្តៅពិតប្រាកដ និងក្ដីស្រឡាញ់យ៉ាងជ្រាលជ្រៅ ។